Ennen Windows XP:n asennusta tietokoneeni osasi sammuttaa itse itsensä ja ottaa virrat pois koneesta, mutta nyt ei onnistu enää vaan pitää painaa napista virrat pois. Onko windowsissa joku sellainen asetus vai pitääkö sitä etsiä jostain muualta? Kokeilin vanhalla kovalevyllä missä on vielä Win98 ja se osasi vielä sammuttaa koneen joten ei varmaan missään Bios asetuksissa voi olla vikaa.
tietokoneen sammutus
4
559
Vastaukset
- J.J.
Paina oikeata hiirenappia, valitse
Ominaisuudet/, sieltä välilehti Näytönsäästäjä, alalaidasta Virransäästö.
Valitse Välilehti "Lisäasetukset",
ja varmista että Virtakytkin-kohdassa
on valittu "Sammuta". Samalla kannattaa
ruksia Lepotila-välilehdeltä
Lepotila pois käytöstä, on aivan turha.
Toinen vaihtoehto, Windows on huono
sammumaan useimmissa koneissa, Windows Updatessa
onkin yksi korjaustiedosto, joka voisi auttaa.- xp
Sun pitää mennä "Power Management" kohtaan ja ruksasta päälle "Advanced Power Management" (APM) mulla ei ole XP nyt alla mutta tollanen pitäisi löytyä sieltä control panelista.
- rampe
Laita takaisin 98.
Tällä palstalla on suurin osa Windows XP:tä koskevia ongelmia.
Onko siinä muuta kuin vikaa?.
Koneessani oli XP, mutta siirryin takaisin Windows ME käyttäjäksi (joka on huomattavasti parempi).- Toni
On XP parempi kuin 98 mikä mulla oli aikaisemmin.. Ei ole kaatunut vielä kertaakaan XP'n takia, kerran vain ja senkin aiheutti yksi rikkinäinen ohjelma kun 98 parhaimmillaan kaatui kerran parissa tunnissa. Ja vain yksi peli ei ole vielä tähän mennessä toiminut.. ja sekin on netistä ladattu crack versio joten siihen ei pysty asentamaan xp patchia netistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374926- 823506
- 302953
- 612925
- 82747
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552270- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584