"...Kuinka on mahdollista, etteivät suomalaisten rahat riitä välttämättömiin palveluihin aikana, jolloin kansa on rikkaampi kuin koskaan ja kansantalous saanut nauttia pitemmästä ja voimakkaammasta kasvusuhdanteesta kuin koskaan?.."
Vaalien tärkein kysymys
kansantanhukepu
8229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kepullaakaan, koska ne menisi maaseudun ns. tukemiseen=lisää tukea maanviljelijöille...ja paljon !.
Muista maalaisista ei niin väliä olisikaan.
Näin maaseutu on elävä ja voi hyvin...kepulien mielestä.
Miten joillakin riittää virtaa haukkua jatkuvasti maanviljelijöitä. Ne tekevät kunniallista työtä.
kunniallista työtä!!
Ihan turhaa työtä ne tekee, ja vääriä asioita. Uskoisivat, kun niille annetaan rahaa, ettei niiden sen eteen tarvii tehdä mitään, ei muutkaan sosiaaliturvan varassa oo tekevinään mitään.
Eihän tuossa maanviljelyssä ole mitään järkeä, tekisivät jotain, joka sopii näille leveysasteille. Nyt p.kele investoidaan leikkuupuimureihin ym ihan älyttömään.
Miten ihmeessä nämä lehmiinsekaantujat ovat saaneet niin älyttömän suuren kannatuksen tässä maassa????
Aika kauas on mennyt alkuperäisestä aiheesta. Mikä oli tämä:
"...Kuinka on mahdollista, etteivät suomalaisten rahat riitä välttämättömiin palveluihin aikana, jolloin kansa on rikkaampi kuin koskaan ja kansantalous saanut nauttia pitemmästä ja voimakkaammasta kasvusuhdanteesta kuin koskaan?.."
Mitähän suosittelisit näille maajusseille hommiksi, kun maassa on edelleen suurtyöttömyys? Ja vihjeeksi voisi vielä antaa, että jo nyt kaikista teollisuustöistä n.73% pystyttäisiin tekemään koneilla automaation avulla, ilman kovinkaan montaa "mittarinvalvojaa". Kyse on vain enään tegnologian hinnasta, joka tietenkin yleistyessään ja kehittyessään tulee halpenemaan.
Mitä taas kannatukseen tulee, niin veikkaan aika monen haluavan pitää maaseutua asuttuna ja jopa syödä ihan kotomaassa tuotettua ruokaakin.
jos kaikki heinäntekijät pantaisiin sinne, minne ne kuuluukin, eli kortistoon, nostaisi se työttömyyslukua vain muutaman prosenttiyksikön.
so what??
Tosiasioiden tunnustaminen on todella vaikeaa ...
Vaikka kaikki 70 000 maanviljelijää laitettaisiinkin kortistoon se ei ratkaisisi yhtään taloudellista ongelmaa.
Pitäiskö tehdä sama merenkululle ja telakkateollisuudelle joka elää täysin tukiaisten varassa?
Arska, taidat olla ihan pihalla.
telakkatuki taitaa olla tällä hetkellä nollilla.
Merenkulkua tarvitaan, jotta saadaan tavarat maailmalle, ja voidaan makssa teidät turvenuijien työttömyyskorvaukset.