Täällä kun usein keskustellaan naisvaltaisten alojen pienestä palkasta ja kinastellaan siitä kuinka suuri ongelma on, kenen vika se on ja ketä siitä voitaisiin syyttää, niin kysynpä asiantuntijoilta:
Miksi naiset eivät lakkoile?
Koska oli viimeinen sairaanhoitajien lakko? Siivoojien lakko? Päivähoitajien lakko?
Naisten pienemmät palkat johtuvat minusta siitä, etteivät he pyydä enempää palkkaa. Kyllä paperitehtaan rullanpyörittävät ovat heti jonossa ruikuttamassa kun tekee lisää liksaa mieli. Saisivat naisetkin välillä lakkoilla.
Ajatelkaas, saattais toimiakkin.
- Dekas (mies, 21v)
Naisvaltaisten alojen LAKKO
5
509
Vastaukset
- uros
Ne ovat pienipalkkaisia ammatteja koska niistä ei voi maksaa huippupalkkaa.
Kyllä minä veikkaan, että jos kaikki Suomen perhepäivähoitajat, tarhanhoitajat ja muut lastenkaitsijat lopettaisivat hommat jonain kylmänä tammikuun aamuna kuin seinään, niin jopa alkaisi helmikuuhun mennässä palkkapussien koko paisumaan.
- Dekas
- Kutsetin mies
Paperityöläiset olivat jälleen kerraan olleet lakossa ja saaneet neuvoteltua sopimuksen, jonka mukaan ei tarvinnut käydä töissä kuin keskiviikkoisin. Siihen eräs paperityöläinen:
- Ja joka helvetin keskiviikko! - sss
Sairaanhoitajien lakko-oikeutta on lain voimin rajoitettu. Ei ihmisiä voi jättää kuolemaan siksi, että jotkut haluavat lisää palkkaa.
- satunnainen
Itse olen pohtinut ihan samaa.
Naisvaltaiset alat ovat nimenomaan luettelemasi hoiva-alat: vanhuksista ja lapsista huolehtiminen, sairaiden hoito jne. On suurempi kynnys jättää apua tarvitseva ihminen ilman hoitoa kuin pysäyttää paperikoneet tai linja-autot. Vaikka omatunto sen vielä antaisikin anteeksi, niin ympäröivä yhteiskunta ei varmasti antaisi.
Lisäksi yleinen sosialisaatio sallii miehille enemmän jo vaikka ala-asteajoista alkaen. Pojat ovat poikia ja heitä kannustetaan toimimaan aktiivisesti, kun taas tytöt pidetään passiivisina vastuunkantajina ja tunnollisia huolehtijoita. Lähtökohdat ovat erilaiset, ja siksi monet naiset tyytyvät tilanteeseensa.
Lakisääteisistä rajoitteista sairaanhoitajien lakkoiluun en tiedä mitään, tosin en yhtään ihmettele, jos sellainenkin on.
(myös 21vuotta, tosin nainen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172186Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1891778Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071729Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1011399Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno431274Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu531091Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1651085- 891004
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.147918Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14871