100 miljoonaa arkistoitua fossiilia, missä on välimuodot. Vuosisadan suurin huijaus.
Välimuodot
timo
5376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ehdotat?
En mitään. Totean vain, että evoluutioteoriaa pitäisi uudistaa so. uusin teoria pitäisi saattaa kaikkien tietoon, ja poistaa esim. biologian kirjoista virheellinen ja provokatiivinen materiaali. Puhutaan siis vanhoista asioista.
luitko mitä niitä retroviruksista sanottiin. Mitä arvelet, miksi ne ovat perimässä täsmälleen samoissa paikoissa. Mikä muu selitys tälle muka voisi olla kuin ihmisen ja simpanssin yhteinen kantamuoto.
Kyllä niitä välimuotoja on, mutta kreaatit ei niitä halua nähdä. Se on minun vastaukseni näin aluksi tuohon välimuoto-kysymykseen. Anna sinä nyt vastauksesi tuohon retrovirus-kysymykseen.
Nyt kun tässä kerran mennään niin erinomaisen suoraan meikäläisen osaamisalueelle, niin ajattelinpa viskata soppaan pari pointtia, joita edellä kirjoitelleet voivat sitten väännellä. Jos niistä nyt jotain apua on tilanteessa, jossa päätökset on jo tehty eikä päätä käännä edes kirveellä. Tämän palstan valitettavimpia piirteitä on, että toisten perusteluja, silloin kun sellaisia annetaan, ei edes viitsitä tosissaan pohtia ennen kuin ne tuomitaan epäkelvoiksi.
Välimuodoista siis. Eli niistä ihmisen esi-isistä, joista ei toistaiseksi ole fyysisiä todisteita, vain teorioita.
Arkeologia on haastava opinala, monestakin syystä. Ensimmäinen syy, lähestulkoon universaalisti, on aina rahoituksen puute. Varmasti moni arkeologi ympäri maailman kehittelee päässään suuria suunnitelmia yhden jos toisen tarkempaa tutkiskelua kaipaavan paikan suhteen. Ja siitäkin huolimatta, että hominidit ovat julkisestikin, tieteenalan ulkopuolella, kiinnostava ja huomiota herättävä tutkimuskohde, eivät yksityiset tai edes julkiset tahot halua rahoittaa kaivauksia, joilla ei saavuteta edes jotensakin varmasti tuloksia.
Usein kaikkein kiinnostavimmat ja merkittävimmät
löydöt syntyvät sattumalta, siis tilanteessa, jossa arkeologit ovat paikalla tutkimassa jotakin aivan muuta, ja törmäävät odottamatta vaikkapa nyt esi-ihmisten jäännöksiin. Arkeologia on suurelta osin ennustamista ja arviointia, ja vaikka arviot usein osuvatkin oikeaan, juuri poikkeukset ovat usein niitä tärkeimpiä. Kehittyneestä teknologiasta ja tiedon keruusta huolimatta tietty osa arkeologiasta on aina hakuammuntaa.
Rahoitus ja tuuri on käsitelty, vielä olisi sitten se tosiasia, että ihmiset tuhoavat omaa historiaansa huimaavalla tahdilla, eikä paraskaan tutkija pysty tekemään tehtyä tekemättömäksi. Sodan aikana Ateenan Akropoliilla sijaitsi ruutivarasto. Siihen osui pommi, ja johan posahti. Suuri pala menneisyyttä savuna ilmaan. Jos tällainen tuhoaminen tapahtuisikin vain nykypäivänä, sille saatettaisiin pystyä tekemään jotain, mutta valitettavasti niin kauan kuin ihmiset ovat rakentaneet, he ovat myös purkaneet. Maata käytetään monella tavoin, ja kaikki tavat jättävät jälkensä. Usein alle jää sellaistakin, josta myöhemmät polvet voisivat oppia paljon.
Toivottavasti tämä valaisi asiaa edes hiukan. Minulle saa vapaasti tulla esittämään sekä kysymyksiä, että haasteita.
Moi !
En tiedä mistä tuon luvun repäisit, mutta oletetaan myös että lajeja on maapallolla sen historian aikana ollut noin 90 miljardia.
Eli ei tuolla fossiilimäärällä vielä kateta kuin pieni raapaisu. ;D
--