Dieselin hinta

nousemaan. Kasvava kysyntä Euroopassa ja puute
ympäristödieselistä ja Neste todennäköisesti myös
nostaa hintaa.
81442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ympäristöluokan 1 (MK 1) dieselillä. Tätä erit-
täin vähärikkästä dieseliä valmistaa vain neljä
jalostamoa Pohjoismaissa. Dieselautojen myynti
on lähtenyt kasvuun veromuutoksen takia. Vientiä
Nesteellä on varmasti nyt myös naapuriin.

Äänestä
  • tasolle lähitulevaisuudessa , kuten euroopassa !

    Ohan toi ollut tiedossa jo pitkään

    Äänestä

  • 95e kirjoitti:

    tasolle lähitulevaisuudessa , kuten euroopassa !

    Ohan toi ollut tiedossa jo pitkään

    diesel tulee olemaan huomattavasti kalliimpaa
    kuin kuin 95/98. Rikkiero on viisinkertainen
    ympäristödieseliin ja tavalliseen. Siis meillä
    Suomessa diesel voi olla tuntuvasti kalliimpaa
    95. Huomioitavaa siis, jos/vaikka diesel/käyttö-
    voimavero poistettaisiin.

    Äänestä

  • Ruotsissa diesel maksaa noin 10.90kr litra paikasta riippuen,,bensa 11,10kr,,mutta Jet,illä halvin bensa 10,32kr,,et ruotsissa paikkakunnasta riippuen on diesel kallimpaa kun bensa,,tuol ajellessa huomasin kaksi viikkoa sit et bensa oli halvempaa kun diesel ruotsissa

    Äänestä

  • maksaa kirjoitti:

    Ruotsissa diesel maksaa noin 10.90kr litra paikasta riippuen,,bensa 11,10kr,,mutta Jet,illä halvin bensa 10,32kr,,et ruotsissa paikkakunnasta riippuen on diesel kallimpaa kun bensa,,tuol ajellessa huomasin kaksi viikkoa sit et bensa oli halvempaa kun diesel ruotsissa

    95 11,22 ja diesel 11,27 .

    Äänestä

  • maksoi eilen kirjoitti:

    95 11,22 ja diesel 11,27 .

    ja muillakin yhtiöillä diesel ylitti 95:n .

    Äänestä

  • maksaa kirjoitti:

    Ruotsissa diesel maksaa noin 10.90kr litra paikasta riippuen,,bensa 11,10kr,,mutta Jet,illä halvin bensa 10,32kr,,et ruotsissa paikkakunnasta riippuen on diesel kallimpaa kun bensa,,tuol ajellessa huomasin kaksi viikkoa sit et bensa oli halvempaa kun diesel ruotsissa

    ...on ollut jo pitkään kalliimpaa kuin bensa kun se jalostamoilta lähtee. Sen pumppuhinta riippuu sitten siitä miten mikäkin maa sitä verottaa. Suomessa dieseliä verotetaan kevyemmin kuin bensaa ammattiliikenteen takia, tavallinen dieselautoilija maksaa sitten sen vuotuisen dieselveron. Jos molempia verotettaisiin samalla tavalla ja dieselvero poistuisi, niin dieselin valtiksi jäisi enää pienempi kulutus.

    Äänestä

  • ...sitä vientiä sinne Ruotsiin Nesteellä ja myös muualle, missä siitä saa veroetua. Sellaisen tekeminen on vaan kohtalaisen arvokasta puuhaa. Se ei ole vähärikkistä vaan rikitöntä, se mikä siitä tekee MK1 luokan tavaraa on se, että siitä on poistettu aromaatitkin ja se ei ole ihan halpaa prosessointia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulee kirjoitti:

nousemaan. Kasvava kysyntä Euroopassa ja puute
ympäristödieselistä ja Neste todennäköisesti myös
nostaa hintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu