Halonen ja k-apu

Toisen kauden virkaanastumispuheessaan presidentti Tarja Halonen vaati voimakkaasti kehitysapumäärärahojen korottamista. Mikäs siinä on vaatiessa kun toiset maksavat. Presidentin oma palkkahan on veroton. Jos Halonen haluaisi voisihan hän itse ohjata oman 126.000 euron palkkionsa ja/tai 171.000 euron edustustarkoituksiin varatun määrärahansa hyviksi katsomiinsa tarkoituksiin. Edellä mainittujen korvausten lisäksi Haloselle tarjotaan suomalaisen veronmaksajien varoilla täysi ylläpito .
3360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarja Halonen aivan hyvin voisi näyttää esimerkkiä muille,puheensa johdosta lahjoittamalla palkankorotuksensa kehitysapuun.Samoin nämä optio miljonäärit, heiltä menisi samalla vähemmän veroa, jos yritys antaisi sen osuuden suoraan kehitysapuun.
Eriarvoisuuden käsite samalla osittain toteutuisi.
Suomen varakkaimmista on aloitettava kehitysapu keskustelu,vai mitä?

Äänestä
  • Tiedätkö mitä yhteistä on Suomen presidentillä ja Ugandan rikkaimmilla ihmisillä? Kukaan heistä ei maksa veroja. Suomen presidentin on helppo vaatia kehitysapurahaa, koska hän ei itse maksa veroja. Ja joku Uganda muiden muassa saa niin paljon kehitysapurahaa, ettei sillä rikkaat ja eliitti maksa lainkaan veroja. Ugandassa rahat menevät aseisiin, korruptioon, sukulaisille ja hallintoon. Ministereitäkin on 68. Kiitos kehitysavun.

    Äänestä

  • Uganda buganda kirjoitti:

    Tiedätkö mitä yhteistä on Suomen presidentillä ja Ugandan rikkaimmilla ihmisillä? Kukaan heistä ei maksa veroja. Suomen presidentin on helppo vaatia kehitysapurahaa, koska hän ei itse maksa veroja. Ja joku Uganda muiden muassa saa niin paljon kehitysapurahaa, ettei sillä rikkaat ja eliitti maksa lainkaan veroja. Ugandassa rahat menevät aseisiin, korruptioon, sukulaisille ja hallintoon. Ministereitäkin on 68. Kiitos kehitysavun.

    Presidentin palkka on verotonta jokseenkin kaikkialla maailmassa. Presidentti Halonen maksaa veroa omaisuudestaan ym. jota ei hänelle liene paljon siunaantunut. Kehistyavuista päättää hallitus ja eduskunta - ei presidentti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KL88 kirjoitti:

Toisen kauden virkaanastumispuheessaan presidentti Tarja Halonen vaati voimakkaasti kehitysapumäärärahojen korottamista. Mikäs siinä on vaatiessa kun toiset maksavat. Presidentin oma palkkahan on veroton. Jos Halonen haluaisi voisihan hän itse ohjata oman 126.000 euron palkkionsa ja/tai 171.000 euron edustustarkoituksiin varatun määrärahansa hyviksi katsomiinsa tarkoituksiin. Edellä mainittujen korvausten lisäksi Haloselle tarjotaan suomalaisen veronmaksajien varoilla täysi ylläpito .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu