Tripodien Aika

Ylen kesätauko

Muistaako kukaan tuota mainiota nuorten scifisarjaa joka tuli 80-luvulla televisiosta se on vieläkin kesätauolla.

10

2291

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistetaan

      Vaikutti ainakin siihen aikaan olevan varsin mielenkiintoinen sarja. Tulisipa uusintana.

    • pitkä kesä

      Se oli ihan asiallinen nuorisoscifi.
      Piti lukea kirjat kun ei jatkoa seurannut.

      • Miksu

        Ohjelma oli pepusta (niin kuin yleensä kaikki kirjoihin perustuva leffa- ja TV-sarjakama) mutta kirjat olivat hyviä. Kyllä oma mielikuvitus kirjaa lukiessa aina valmiiksi pureskellun TV-kaman voittaa.

        Muistatteko muuten ohjelmassa sen yhden sankarin romusta kyhäämät silmälasit? Kovasti olivat sen näköiset kuin olisivat suoraan optikon hyllystä ostettu. Siloiteltua puppua!


      • heh...
        Miksu kirjoitti:

        Ohjelma oli pepusta (niin kuin yleensä kaikki kirjoihin perustuva leffa- ja TV-sarjakama) mutta kirjat olivat hyviä. Kyllä oma mielikuvitus kirjaa lukiessa aina valmiiksi pureskellun TV-kaman voittaa.

        Muistatteko muuten ohjelmassa sen yhden sankarin romusta kyhäämät silmälasit? Kovasti olivat sen näköiset kuin olisivat suoraan optikon hyllystä ostettu. Siloiteltua puppua!

        Joo ne kirjat oli hyviä. Viinaa kurkkuun ja sitten turpaan... Jopa ötökät lakoo.


    • Ilmari

      Siinä olisi hyvä sarja SubTV:lle.

      Laitoin jo puoli vuotta sitten toiveen.

      Paljoa en sarjasta muista, mutta jännä oli.

    • kapiton

      Meillä on kirjat hyllyssä (luettu monta kertaa) ja sarja otettuna netistä. Tv-sarja jäi keskeneräiseksi, sillä kolmannesta kirjasta ei koskaan tehty jaksoja, vain siis kahdesta ensimmäisestä.

      • Muistan Tripodien ajan omasta lapsuudestani, ja suureksi arvoitukseksi jäi, miksei sarja koskaan palannut kesätauolta. Hauskaa, että selitys löytyi parinkymmenen vuoden päästä. :)


    • hae netistä

      Noh, itse ainakin hain netistä kaikki tehdyt jaksot. Eli siis eka- ja toka tuotantokausi (24 jaksoa yhteensä). BBC keskeytti sarjan tekemisen siihen. Muistan itsekin, kun lapsena odotin sarjan palaavan tauolta. Eipä ollut sittenkään ylen vika.

    • Uusiksi taas

      Katsoin Tripodit "eräitä tiettyjä jakelukanavia" pitkin hankittuna. Olin nähnyt (muistaakseni) Tripodit aikaisemmin 1. tai 2. luokalla ala-asteella 80-luvun puolivälissä.

      Nyt aikuisiässä katsottuna oli jännää katsoa sarja josta ei muistanut loppupeleissä muuta kuin pääosan esittäjän ja itse tripodit hämärästi (peloittavina olentoina).

      Mutta olihan se osittain vahva pettymyskin. Sarja oli toki aikoinaan kallis ja mittava projekti BBC:n osalta (maailman kallein tv-sarja omalla ajallaan?). Mutta nyt vuosikymmeniä myöhemmin sarja oli aivan liian naivi ja muutenkin lapsellinen juonirakenteiltaan. Toki varmasti tarkoituksellakin, onhan se lastenkirjoista tehty tv-sovitus. Mutta kuitenkin. Lisäksi loppuratkaisu jäi kuin seinään kun sarjaa ei jatkettukaan siitä mihin jäi. Pettymys toisensa perään.

      Mutta suosittelen KUITENKIN jos on kiinnostusta :)

      • 3bodi

        Saa nähdä tuleeko tuosta ikuisuusprojekti vai ovatko hyllyttäneet pelkästään jo senkin takia että spielberg ehti pöllimään tripodit maailmojen sotaansa.

        http://www.thetripods.org/movieinfo.html

        eipähän ole pahemmin uutta tietoa tuostakaan tullut.

        Latest Updates on: The Tripods Trilogy

        Wednesday 5th January 2005: The Tripods Trilogy:
        Buffalo Soldiers director Gregor Jordan is to adapt and direct the Tripods Trilogy by John Christopher. The three books in the trilogy - "The White Mountains," "The City of Gold and Lead" and "The Pool of Fire" - feature a "Star Wars"-like storyline set in the 21st century. "The White Mountains" was first published in 1967. In the books, Tripods have conquered Earth and enslaved the human race by implanting a mind-controlling device in the heads of everyone over 15. The books tell the story of a boy and two of his friends who race to overthrow the Tripods before they must undergo the capping ritual.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      419
      2034
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      197
      1614
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      151
      1499
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1186
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      966
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      927
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      792
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      16
      705
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      695
    Aihe