Uskontoa ja politiikkaa ei saisi

yhdistää . Politiikallahan ei ole tunnetusti mitään moraalia ... tarkoitus vain pyhittää keinot .
4130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjoitit, että politiikassa ei ole mitään moraalia. Sen takai nimenomaan uskonnon moraali pitää tuoda sinne. Tarkoitus ei pyhitä keinoja. Vaadin politiikkaan moraalista selkärankaa, ja sitä uskonto antaa!

Äänestä
  • ... ja kaikkeen muuhunkin. Kuten vaikkapa yritysmaailmaan. Vien mieluummin autonikin huoltoon firmaan jossa tehdään kaikki se mistä on sovittu. Ei huijata työssä eikä laskutuksessa.

    Kristittynä politiikassa (missä puolueessa tahansa, muuallakin on uskovia kuin KD:ssa) on tietysti syytä varoa ettei lähde mukaan epärehelliseen toimintaan. Jos ei voi toimia rehellisesti politiikassa (tai työpaikassa), on viisainta vaihtaa alaa, jotta ei menetä vilpittömyyttään.

    Äänestä

Uskonto ja politiikka sopivat hyvin yhteen. Kristillinen liitto haluaa pelata rehellistä politiikkaa ja edistää hyviä arvoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koskaan ... kirjoitti:

yhdistää . Politiikallahan ei ole tunnetusti mitään moraalia ... tarkoitus vain pyhittää keinot .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu