tomaatista

kokeilulla eteenpäin

heh, mulla on pöydälle jäänyt kirsikkatomaatteja jotka ovat kuivuneet ja aika paljon rutistuneet. Voinko niistä kylvää uutta satoa? vai onko tyytyminen kaupasta ostettuihin taimiin/siemeniin.

kiitos!

4

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikseii

      Kylhän ne kasvaa ku istutat ja jaksat hoitaa säännöllisesti. Mut kannattaa kumminki ottaa ne siemenet sieltä ensin pois, ettet rupee sitä kuivunutta tomaattia maahan kaivamaan. Ite kans tos kerran kasvatin tomaattipuun ihan tomaatin siemenestä.

      • kesäisin puhdistetun

        lietteen levitysmailla kasvaa rehevästi tomaatteja. Se merkitsee, että suoliston kautta kulkeneet siemenet itävät hyvin. Noille kannattaa kokeilla muuta kostean lämmintä hoitoa ennen istutusta, taisi olla maserointi.


    • Niistä kuivuneista tomaateista otetut siemenet voi idättää ihan normaalisti, mutta tomaatin kasvatus kannattaa aloittaa vasta huhtikuussa, ellei ole lämmitettävää kasvihuonetta.Itämistä voi auttaa:
      http://www.cedunet.com/~rte47 => idätä siemenet nopeasti
      PS. kaupasta ostettujen tomaattien siemenistä ei välttämättä kasva meidän oloissa menestyviä lajikkeita. Kotimaiset tomaatitkin kasvatetaan kasvihuoneissa, joissa olosuhteet ovat optimaaliset ja niiden lajikkeet myös sen mukaisia.

    • Tomaattipuusta

      Ostin kesällä tomaattipuun, jossa oli mehevät tomaatit( ja söin ne. ) Ajattelin että puu kuolee koska en tiennyt mitään hoidosta. Netistä ei löydy hirveesti ohjeita.

      Olen kastellut sitä n. jokatoinen päivä. Jossain vaiheessa se hieman lakastui. Vein sen terassille auringonvaloon ja kuinkas kävikään, se alkoi kukkimaan ja nyt on tulleet uudet vihreät tomaatinalut.

      Kuinka usein tomaattipuu kukkii ja pukkaa hedelmää?

      Toivottavasti puu ei kuole talvella. Ajattelin ensi keväänä siirtää sen isompaan ruukkuun. Puusta ilmeisesti kasvaa iso?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe