heh, mulla on pöydälle jäänyt kirsikkatomaatteja jotka ovat kuivuneet ja aika paljon rutistuneet. Voinko niistä kylvää uutta satoa? vai onko tyytyminen kaupasta ostettuihin taimiin/siemeniin.
kiitos!
tomaatista
4
811
Vastaukset
- Mikseii
Kylhän ne kasvaa ku istutat ja jaksat hoitaa säännöllisesti. Mut kannattaa kumminki ottaa ne siemenet sieltä ensin pois, ettet rupee sitä kuivunutta tomaattia maahan kaivamaan. Ite kans tos kerran kasvatin tomaattipuun ihan tomaatin siemenestä.
- kesäisin puhdistetun
lietteen levitysmailla kasvaa rehevästi tomaatteja. Se merkitsee, että suoliston kautta kulkeneet siemenet itävät hyvin. Noille kannattaa kokeilla muuta kostean lämmintä hoitoa ennen istutusta, taisi olla maserointi.
Niistä kuivuneista tomaateista otetut siemenet voi idättää ihan normaalisti, mutta tomaatin kasvatus kannattaa aloittaa vasta huhtikuussa, ellei ole lämmitettävää kasvihuonetta.Itämistä voi auttaa:
http://www.cedunet.com/~rte47 => idätä siemenet nopeasti
PS. kaupasta ostettujen tomaattien siemenistä ei välttämättä kasva meidän oloissa menestyviä lajikkeita. Kotimaiset tomaatitkin kasvatetaan kasvihuoneissa, joissa olosuhteet ovat optimaaliset ja niiden lajikkeet myös sen mukaisia.- Tomaattipuusta
Ostin kesällä tomaattipuun, jossa oli mehevät tomaatit( ja söin ne. ) Ajattelin että puu kuolee koska en tiennyt mitään hoidosta. Netistä ei löydy hirveesti ohjeita.
Olen kastellut sitä n. jokatoinen päivä. Jossain vaiheessa se hieman lakastui. Vein sen terassille auringonvaloon ja kuinkas kävikään, se alkoi kukkimaan ja nyt on tulleet uudet vihreät tomaatinalut.
Kuinka usein tomaattipuu kukkii ja pukkaa hedelmää?
Toivottavasti puu ei kuole talvella. Ajattelin ensi keväänä siirtää sen isompaan ruukkuun. Puusta ilmeisesti kasvaa iso?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk825637Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6493703SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1083044Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3242873"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1251912Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6771820Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141571Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re251451Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291121