Lukekaapas taas, mitä yhteiskuntavastuullinen firma UPM aikoo. Uutinen keskiviikolta noin kello 10:
UPM aikoo vähentää 3 600 työntekijää 2006-2008. Suomessa yhtiö vähentää runsaat 900 henkeä. Yhtiö suunnittelee Voikkaan paperitehtaan sulkemista ja mahdollisesti useiden paperikoneiden sulkemista muilla tehtailla.
Tässä on siis kotimainen malliyritys! Ei ihme, että "kilpailukyky" saadaa pidettyä korkeana, kun kohta ei oo juuri ketään muita töissä kuin johtoporras ja monta tuhatta kiinalaista.
Myös Elcoteq on tänään osoittanut, kuinka paljon se rakastaa suomalaisia työntekijöitään. Nimittäin niin paljon, ettei halua pitää heitä turhaan töissä:
Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq aloittaa yt-neuvottelut. Neuvottelut koskevat enimmillään 120 henkeä Espoossa, Lohjalla, Salossa ja Turussa. Yhtiö työllistää Suomessa 870 henkeä. Neuvottelujen piirissä on muun muassa tuotesuunnittelua tarjoavan yksikön henkilöstöä.
Elcoteqin mukaan uudelleenjärjestelyistä voi seurata lomautuksia, osa-aikaistamisia tai työsuhteiden päättämisiä.
UPM irtisanoo 3 600
7
2097
Vastaukset
- Paperimiehen tulevaisuus
Ahneiden paperimiesten lakkoilut ovat sitten historiaa. Johan niiden laardiperseiden lässytykset ylipainoisen sylki suusta korskuvan Ahosen suusta alkoivatkin olla persiistä.
Maksan roposeni mieluummin WC paperista vaikka intialiselle köyhälle kuin öky-paperimiehelle.- on miehen puheet
Muuta reppahousu itsekin Intiaan, niin saat pyyhkiä tikulla.
- PuuPääPaviaani
Kusivat lakkoillessaan omille kintuilleen, kyllähän sen jo silloin tiesi. Toisaalta aino mies joka saa omansa takaisin on se joka kusee vastatuuleen.
- Pappa
Vai pitäisi UPMn ajaa itsensä konkurssiin pitämällä suojatyöpaikkoja Suomessa! Tottakai UPM voisi nykyrakenteella sinnitellä vielä viisikin vuotta, mutta sitten tulisi sitä suurempi rysäys. Esimerkiksi Kiinassa valtion yritykset törmäsivät juuri tätän.
Paperiteollisuus on sellaisen rakennemuutoksen edessä, että sitä ei ole sen 100 vuotisen historian aikana ennen nähty.- ex pap pomo
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
- Pappa
ex pap pomo kirjoitti:
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
On maailman trimmatuin ja tehokkain. Ei se muutoin pystyisi maksamaan moisia palkkoja, voittoja ja kantohintoja.
Juu, Suomessa hitaasti kasvaneesta havupuusta saa parasta sellua ja paperia.
Muutos tulee kuitenkin. Paperista on ylitarjontaa, ehkä se on suhdannevaihtelua, mutta tuskin pelkästään. Markkinat ovat painottumassa kaukoitään.
Tietotekniikka on tekemässä kaikesta painopaperista tarpeettoman. Siitä on puhuttu ja sitä ennustettu yli 20 vuotta. Konttoreissa A4 saasteen alasajon alkaminen on nyt lopulta tosiasia. Tämä kirpaisee tulostimien ja kopiokoneiden tekijöitä yhtä paljon kuin painopaperinkin. Ja muutos on nopeampi kuin kukaan haluaa uskoa! - Pappa-2
ex pap pomo kirjoitti:
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
Kerros nyt taas, kuinka Suomen paperiteollisuus on huippuiskussa! Taitaa olla huippu itkussa.
Eikös se Bentosin tehdas pärjää?
Enson pomo just valitti, kun painopaperin kulutus on mennyt puoleen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405575
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234521Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364464Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?724285Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264242Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1563731- 873050
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203025Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273021Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102130