Kuinka vaikuttaa?

ProKarelia ynnä yksittäiset asianharrastajat tekevät hartiavoimin työtä, jotta Karjalan palautus toteutuisi. Luulen, ettei homma kannata. Toisaalta tietyllä tavalla sympateeraan näitä aktiiveja.

Ei näytä siltä, että palautus onnistuisi Venäjän romahduksen myötä. Olisi siis edettävä sellaista tietä, jossa asialle hankitaan tarvittava YLEINEN HYVÄKSYNTÄ.

Voisiko seuraavista neuvoista olla apua:

- Ensinnäkin: Asiaa vastustaville mielipiteille ei kannata antaa kovin paljon huomiota. Sellaisten henkilöiden määrä, jotka ovat kiinnostuneet tästä asiasta, on vähäinen. Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen. Vastustajille kannattaa tietysti osoittaa SEN verran huomiota, että mielenkiintoa herättävä keskustelu asiasta jatkuu.

- Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. Karjala-kysymyksessä avainryhmiä ovat esimerkiksi Venäjän politiikan asiantuntijat, Venäjällä työtä tekevät virkamiehet, liikemiehet tai humanitäärit sekä historiantutkijat, karjalaisseurojen toimihenkilöt, lähialuematkailun ammattilaiset, venäjänkielen opettajat yms. JOS ilmenee, ettei näihin avainryhmiin synny mitään positiivista kontaktia, kannattaa VAKAVASTI katsoa peiliin!

- Venäjää ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Entinen Neuvostoliitto ja nyt sen seuraajavaltio Venäjä ovat toimineet suurvallan tavoin.

- Suomen demokraattisesti valittuja päättäjiä ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Varsinkaan ei kannata syyttää valistuneita äänestäjiä siitä, että ne ovat vuosikymmenien ajan jatkuvasti äänestäneet "väärin." Valtionjohdolla on ollut perusteensa toimia niin kuin ovat toimineet. NYT voisi olla uuden tilanteenarvioinnin paikka!
15482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"Entinen Neuvostoliitto ja nyt sen seuraajavaltio Venäjä ovat toimineet suurvallan tavoin. "

Eikö sinulla ole muuta sanottavaa Venäjästä?? Yrität vain hämätä ja estää keskustelua.

Äänestä

"- Ensinnäkin: Asiaa vastustaville mielipiteille ei kannata antaa kovin paljon huomiota. Sellaisten henkilöiden määrä, jotka ovat kiinnostuneet tästä asiasta, on vähäinen. Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen. Vastustajille kannattaa tietysti osoittaa SEN verran huomiota, että mielenkiintoa herättävä keskustelu asiasta jatkuu. "

No jos noin ylimielisesti aiot suhtautua palautusta vastustaviin (noin 60% suomalaisista) niin entäpä jos he alkavatkin kohdella sinua vähän samalla tavalla? Eli eivät noteeraa vaikka kuinka vaahtoat ja osoittavat vain sen verran huomiota että jaksat vielä vaahdota. Ai, mutta niinhän me juuri teemmekin :D

Tässä osut kyllä oikeaan, pätee niin vastustajien kuin kannattajienkin puolella:

"Sellaisten henkilöiden määrä, jotka ovat kiinnostuneet tästä asiasta, on vähäinen."

Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava/kannattava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen, joten mitä järkeä tässä on aiheesta edes keskustella? Ei niin mitään. Heippa.

Äänestä
  • "
    Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava/kannattava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen, joten mitä järkeä tässä on aiheesta edes keskustella? Ei niin mitään. Heippa."

    Kiitti näppärästä kommentista! Tokihan mielenkiintoinen keskustelu vie asiaa eteenpäin. Tällaisella palstalla tuskin kuitenkaan käy monikaan sellainen, jolla ei jo olisi aika muuttumatonta mielipidettä asiasta. Sellaiset henkilöt, jotka pystyvät vaikuttamaan Karjalan palutukseen, tuskin ennättävät useinkaan käväistä täällä.

    "Juupas-eipäs" keskustelu palvelee vain asian vastustajia. Ensinnäkin hän varastaa kalleimpasi, aikasi. Toisekseen juupas-eipäs keskustelun seuraaminen ei kiinnosta ketään. Lisäksi se on keskustelijoiden kannalta kurjaa ja väsyttävää.

    Mutta nyt lähden parin viikon työmatkalle. Netin saavuttamattomiin. Palaillaan ehkä.

    Äänestä

  • Asianharrastaja kirjoitti:

    "
    Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava/kannattava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen, joten mitä järkeä tässä on aiheesta edes keskustella? Ei niin mitään. Heippa."

    Kiitti näppärästä kommentista! Tokihan mielenkiintoinen keskustelu vie asiaa eteenpäin. Tällaisella palstalla tuskin kuitenkaan käy monikaan sellainen, jolla ei jo olisi aika muuttumatonta mielipidettä asiasta. Sellaiset henkilöt, jotka pystyvät vaikuttamaan Karjalan palutukseen, tuskin ennättävät useinkaan käväistä täällä.

    "Juupas-eipäs" keskustelu palvelee vain asian vastustajia. Ensinnäkin hän varastaa kalleimpasi, aikasi. Toisekseen juupas-eipäs keskustelun seuraaminen ei kiinnosta ketään. Lisäksi se on keskustelijoiden kannalta kurjaa ja väsyttävää.

    Mutta nyt lähden parin viikon työmatkalle. Netin saavuttamattomiin. Palaillaan ehkä.

    Monilla tällä palstalla juuri onkin aikaa.

    Vaikka he eivät ole päättäämässä asioista, äänestäjiä ovat kuitenkin

    Äänestä

" Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. Karjala-kysymyksessä avainryhmiä ovat esimerkiksi Venäjän politiikan asiantuntijat, Venäjällä työtä tekevät virkamiehet, liikemiehet tai humanitäärit sekä historiantutkijat, karjalaisseurojen toimihenkilöt, lähialuematkailun ammattilaiset, venäjänkielen opettajat yms. JOS ilmenee, ettei näihin avainryhmiin synny mitään positiivista kontaktia, kannattaa VAKAVASTI katsoa peiliin! "

älä huolehdi. Homma on täysin hanskassa. Hankkimalla avairyhmien tuki asialle, lähtee se etenemään lähes omalla painollaan. ProKarelialla on hyvät yhteydet kaikkiin avainryhmiin. Asian vastustajilla puolestaan ei ole yhdenkään arvostetun tahon tukea kannalleen.

"Suomen demokraattisesti valittuja päättäjiä ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Varsinkaan ei kannata syyttää valistuneita äänestäjiä siitä, että ne ovat vuosikymmenien ajan jatkuvasti äänestäneet "väärin." Valtionjohdolla on ollut perusteensa toimia niin kuin ovat toimineet. NYT voisi olla uuden tilanteenarvioinnin paikka! "

Tämäkin on täysin selvä. Eduskuntavaalit lähenevät. Ensi vaaleissa useilla ehdokkailla Karjala-kysymys tulee olemaan pääteema.

Muutenkin kertaat itsestäänselvyyksiä. Tiedotusopin alkeiskurssin asioita.

Äänestä
  • Ainoa ja tärkein asiaan vaikuttava avainryhmä on Moskovassa.

    Äänestä

  • "ProKarelialla on hyvät yhteydet kaikkiin avainryhmiin. Asian vastustajilla puolestaan ei ole yhdenkään arvostetun tahon tukea kannalleen."

    No mitäs ProKarelia on saanut aikaan "yhteyksillään"? Suututtanut Halosen vappupuhe-uutisillaan.

    Kyllä nykytilanne ja Karjala-kysymyksen eteneminen tässä vuosien saatossa osoittavat sen, että vastustajilla sitä "arvostetun tahon" tukea on takanaan ihan tarpeeksi. Homma ei etene.

    Äänestä

"ProKarelia ynnä yksittäiset asianharrastajat tekevät hartiavoimin työtä, jotta Karjalan palautus toteutuisi. Luulen, ettei homma kannata."

Mitähän konkreettista nämä sitten ovat saaneet aikaan, jonkun nimilistan lisäksi ??? Onhan siinä hartiavoimin hutkimisessa se hyvä puoli, että muskelit kasvaa.

On myös näitä aktivisteja, kuten Lehto, joiden aktiivinen toiminta kääntyy pahimmalla tavalla palautusta vastaan. Sympatiseetraatko näitäkin.

"- Ensinnäkin: Asiaa vastustaville mielipiteille ei kannata antaa kovin paljon huomiota. "

Onhan se tietysti myönteisempää keskustella vain samma mieltä olevien kanssa. Tällaista on nimitetty keskusteluksi vain jossain Neuvostoliitossa aikoinaan. Vapaana pidettyyn demokratiaan kuuluu ottaa myös eriävät mielipiteet huomioon.

"- Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. "

Näissä avainryhmissä ei juuri palautusajatukselle ole lämmetty. Miksiköhän ???

"- Venäjää ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Entinen Neuvostoliitto ja nyt sen seuraajavaltio Venäjä ovat toimineet suurvallan tavoin. "

Se ei sinänsä vapauta vastuusta, mutta toisaalta on hyvä nähdä asia tältäkin kannalta. Laajenemispolitiikka kuuluu suurvalloilla ikäänkuin toimenkuvaan.

"Varsinkaan ei kannata syyttää valistuneita äänestäjiä siitä, että ne ovat vuosikymmenien ajan jatkuvasti äänestäneet "väärin."

Vaikea muutenkaan äänestää, kun varteenotettavia palutusasiaa ajavia ehdokkaita ei ole ollut, liekö näköpiirissäkään.

Eiköhän ainoa palautuksen toteutumismahdollisuus olisi se, että Venäjä näkisi Karjalasta luopumisen omaksi intressikseen. Tällä haavaa ei oiken sellaista suuntausta ole näköpiirissä. Liian akttivinen toiminta silloin, kun vastapuoli ei ole oikealla aaltopituudella aiheuttaa vain haittaa asialle.

Äänestä
  • "Onhan se tietysti myönteisempää keskustella vain samma mieltä olevien kanssa. Tällaista on nimitetty keskusteluksi vain jossain Neuvostoliitossa aikoinaan. Vapaana pidettyyn demokratiaan kuuluu ottaa myös eriävät mielipiteet huomioon. "

    Tästä ei nyt tietenkään ole kysymys. Asia vaan on niin, että Karjalan palautuksen vastustajat ovat yksinkertaisia jääräpäitä. Heitä on turha yrittääkkään käännyttää asian puolelle. Toisaalta he ovat myös niin hankalia ihmisiä, ettei heitä kannattaisikaan värvätä hankeen tukijoiksi. Parhaiten he palvelevat asiaa munaamalla omaa porukkaansa.


    ""- Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. "

    Näissä avainryhmissä ei juuri palautusajatukselle ole lämmetty. Miksiköhän ??? "

    Nyt et halua myöntää asiaa, jonka hyvin tiedät. Ota käteesi tuorein Karelia Klubi lehti. Näet OMIN SILMIN, kuinka uusia vaikuttajia on tullut hankkeen riveihin. Esimerkiksi Karjalan Liitosta on väkeä alkanut siirtyä ProKarelian puolelle.

    Äänestä

  • Asiaan uskova kirjoitti:

    "Onhan se tietysti myönteisempää keskustella vain samma mieltä olevien kanssa. Tällaista on nimitetty keskusteluksi vain jossain Neuvostoliitossa aikoinaan. Vapaana pidettyyn demokratiaan kuuluu ottaa myös eriävät mielipiteet huomioon. "

    Tästä ei nyt tietenkään ole kysymys. Asia vaan on niin, että Karjalan palautuksen vastustajat ovat yksinkertaisia jääräpäitä. Heitä on turha yrittääkkään käännyttää asian puolelle. Toisaalta he ovat myös niin hankalia ihmisiä, ettei heitä kannattaisikaan värvätä hankeen tukijoiksi. Parhaiten he palvelevat asiaa munaamalla omaa porukkaansa.


    ""- Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. "

    Näissä avainryhmissä ei juuri palautusajatukselle ole lämmetty. Miksiköhän ??? "

    Nyt et halua myöntää asiaa, jonka hyvin tiedät. Ota käteesi tuorein Karelia Klubi lehti. Näet OMIN SILMIN, kuinka uusia vaikuttajia on tullut hankkeen riveihin. Esimerkiksi Karjalan Liitosta on väkeä alkanut siirtyä ProKarelian puolelle.

    "Tästä ei nyt tietenkään ole kysymys. Asia vaan on niin, että Karjalan palautuksen vastustajat ovat yksinkertaisia jääräpäitä. Heitä on turha yrittääkkään käännyttää asian puolelle. "

    Että he ovat yhtälailla omasta mielestään oikeassa, niinkuin sinäkin. Heillä on myös oikeus mielipiteeseen.

    "Parhaiten he palvelevat asiaa munaamalla omaa porukkaansa."

    tällaista esintyy myös Pro Karelia aktivistien joukoissa.
    "

    "Nyt et halua myöntää asiaa, jonka hyvin tiedät. Ota käteesi tuorein Karelia Klubi lehti. Näet OMIN SILMIN, kuinka uusia vaikuttajia on tullut hankkeen riveihin. Esimerkiksi Karjalan Liitosta on väkeä alkanut siirtyä ProKarelian puolelle."

    Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin.

    Äänestä

  • Inforealisti kirjoitti:

    "Tästä ei nyt tietenkään ole kysymys. Asia vaan on niin, että Karjalan palautuksen vastustajat ovat yksinkertaisia jääräpäitä. Heitä on turha yrittääkkään käännyttää asian puolelle. "

    Että he ovat yhtälailla omasta mielestään oikeassa, niinkuin sinäkin. Heillä on myös oikeus mielipiteeseen.

    "Parhaiten he palvelevat asiaa munaamalla omaa porukkaansa."

    tällaista esintyy myös Pro Karelia aktivistien joukoissa.
    "

    "Nyt et halua myöntää asiaa, jonka hyvin tiedät. Ota käteesi tuorein Karelia Klubi lehti. Näet OMIN SILMIN, kuinka uusia vaikuttajia on tullut hankkeen riveihin. Esimerkiksi Karjalan Liitosta on väkeä alkanut siirtyä ProKarelian puolelle."

    Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin.

    "Että he ovat yhtälailla omasta mielestään oikeassa, niinkuin sinäkin. Heillä on myös oikeus mielipiteeseen. "

    Mielestäni sellainen henkilö, joka puolustaa Venäjän oikeutta NL:n Suomelta ryöstämään Karjalaan, ei voi olla kuin omasta mielestään oikeassa.

    Äänestä

  • Inforealisti kirjoitti:

    "Tästä ei nyt tietenkään ole kysymys. Asia vaan on niin, että Karjalan palautuksen vastustajat ovat yksinkertaisia jääräpäitä. Heitä on turha yrittääkkään käännyttää asian puolelle. "

    Että he ovat yhtälailla omasta mielestään oikeassa, niinkuin sinäkin. Heillä on myös oikeus mielipiteeseen.

    "Parhaiten he palvelevat asiaa munaamalla omaa porukkaansa."

    tällaista esintyy myös Pro Karelia aktivistien joukoissa.
    "

    "Nyt et halua myöntää asiaa, jonka hyvin tiedät. Ota käteesi tuorein Karelia Klubi lehti. Näet OMIN SILMIN, kuinka uusia vaikuttajia on tullut hankkeen riveihin. Esimerkiksi Karjalan Liitosta on väkeä alkanut siirtyä ProKarelian puolelle."

    Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin.

    "Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin. "

    Ensinnäkin on hölmöä esiintyä tällä palstalla, jos ei välitä tutustua aiheen päämediaan eli Karelia Klubi-lehteen!

    No niistä kovan sarjan vaikuttajista tässä luettelo

    - kansanedustaja Kimmo Sasi
    - kenraali Jaakko Aatolainen
    - professori Heikki Reenpää
    - kansanedustaja Lauri Oinonen
    - kansanedustaja Göran Lindblad
    - kansaneustaja Mikko Elo
    - kansaneustaja Kaarina Bromberg
    - diplomi-insinööri Jali Raita
    - professori Antero Palkama
    - taiteilija, kirjailija Pirkko Jauhiainen
    - insinööri, matkailuyrittäjä Seppo Rapo
    - kirjailija Pete Ahlman
    - teologian tohtori, kirjailija Heikki Purhonen

    Lisäksi tuoreimmassa Karelia Klubi-lehdessä esiintyi virallisesti mm kansalaisjärjestö Lotta Svärd ry.

    Toivon, että nyt menee perille, että täydellinen mielipideilmaston muutos on tapahtunut! Karjalan palautuksen kannatus lisääntyy päivä päivältä!

    Äänestä

  • Asiaan uskova kirjoitti:

    "Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin. "

    Ensinnäkin on hölmöä esiintyä tällä palstalla, jos ei välitä tutustua aiheen päämediaan eli Karelia Klubi-lehteen!

    No niistä kovan sarjan vaikuttajista tässä luettelo

    - kansanedustaja Kimmo Sasi
    - kenraali Jaakko Aatolainen
    - professori Heikki Reenpää
    - kansanedustaja Lauri Oinonen
    - kansanedustaja Göran Lindblad
    - kansaneustaja Mikko Elo
    - kansaneustaja Kaarina Bromberg
    - diplomi-insinööri Jali Raita
    - professori Antero Palkama
    - taiteilija, kirjailija Pirkko Jauhiainen
    - insinööri, matkailuyrittäjä Seppo Rapo
    - kirjailija Pete Ahlman
    - teologian tohtori, kirjailija Heikki Purhonen

    Lisäksi tuoreimmassa Karelia Klubi-lehdessä esiintyi virallisesti mm kansalaisjärjestö Lotta Svärd ry.

    Toivon, että nyt menee perille, että täydellinen mielipideilmaston muutos on tapahtunut! Karjalan palautuksen kannatus lisääntyy päivä päivältä!

    "Ensinnäkin on hölmöä esiintyä tällä palstalla, jos ei välitä tutustua aiheen päämediaan eli Karelia Klubi-lehteen! "
    Voihan se olla hölmöä tällä palstalla esiintyminen yhdeltä jos toiseltakin muutenkin. Missähän tuohon aviisiin sitten voi tutustua? Paikallisen kirjaston lukusalista ei ainakaan löytynyt. Tilaajaksi en kuitenkaan tämänvuoksi ajatellut ryhtyä.

    Jos nyt sitten lukisit sen avauksen uudelleen, siinä oli ryhmiä lueteltu sankka joukko, joista tuot nyt esiin Karjalaseuroissa toimijoita, jotka ovat ajatukselle jo ennestäänkin lämmenneitä. Järin suuresta mielen käännöksestä ei siis ole kysymys.

    Ilmapiirin muutoksesta voidaan puhua vasta sitten, kun gallupit ja äänestysystulokset antavat viiteitä moisesta.

    Pysy silti uskossasi lujana.

    Äänestä

  • kylläkin. kirjoitti:

    "Että he ovat yhtälailla omasta mielestään oikeassa, niinkuin sinäkin. Heillä on myös oikeus mielipiteeseen. "

    Mielestäni sellainen henkilö, joka puolustaa Venäjän oikeutta NL:n Suomelta ryöstämään Karjalaan, ei voi olla kuin omasta mielestään oikeassa.

    Väkisin vellit ja jauhot keskenään. Karjalan palautuksen vastustamisella ei tarvitse olla mitään tekemistä Venäjän oikeuksien puolustamisen kanssa. Monet puolustavat suomalaisten oikeutta edes nykyiseen hyvinvointiin. Teollisuus muuttaa suurempien voittojen toivossa Kiinaan, mistä ne veromarkat tulevaisuudessa kehitetään nykyiseenkään palvelutasoon?? Terveyspalveluita vähennetään vuosi vuodelta, kouluja lopetetaan. Kaikki eivät voi olla tuotekehityksessä töissä. Tarkaan en voi olla perillä palautuksen vastustajien ajatuksita, kun en yhtäkään tunne, mutta osaan kuvitella.

    Äänestä

  • Asiaan uskova kirjoitti:

    "Kannattaisi luetella muutamia avuksessa lueteltuihin ryhmiin kuuluvia. Kaikki kun eivät kuulu lehden tilaajiin. "

    Ensinnäkin on hölmöä esiintyä tällä palstalla, jos ei välitä tutustua aiheen päämediaan eli Karelia Klubi-lehteen!

    No niistä kovan sarjan vaikuttajista tässä luettelo

    - kansanedustaja Kimmo Sasi
    - kenraali Jaakko Aatolainen
    - professori Heikki Reenpää
    - kansanedustaja Lauri Oinonen
    - kansanedustaja Göran Lindblad
    - kansaneustaja Mikko Elo
    - kansaneustaja Kaarina Bromberg
    - diplomi-insinööri Jali Raita
    - professori Antero Palkama
    - taiteilija, kirjailija Pirkko Jauhiainen
    - insinööri, matkailuyrittäjä Seppo Rapo
    - kirjailija Pete Ahlman
    - teologian tohtori, kirjailija Heikki Purhonen

    Lisäksi tuoreimmassa Karelia Klubi-lehdessä esiintyi virallisesti mm kansalaisjärjestö Lotta Svärd ry.

    Toivon, että nyt menee perille, että täydellinen mielipideilmaston muutos on tapahtunut! Karjalan palautuksen kannatus lisääntyy päivä päivältä!

    nimiä tuossa listassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asianharrastaja kirjoitti:

ProKarelia ynnä yksittäiset asianharrastajat tekevät hartiavoimin työtä, jotta Karjalan palautus toteutuisi. Luulen, ettei homma kannata. Toisaalta tietyllä tavalla sympateeraan näitä aktiiveja.

Ei näytä siltä, että palautus onnistuisi Venäjän romahduksen myötä. Olisi siis edettävä sellaista tietä, jossa asialle hankitaan tarvittava YLEINEN HYVÄKSYNTÄ.

Voisiko seuraavista neuvoista olla apua:

- Ensinnäkin: Asiaa vastustaville mielipiteille ei kannata antaa kovin paljon huomiota. Sellaisten henkilöiden määrä, jotka ovat kiinnostuneet tästä asiasta, on vähäinen. Lisäksi on hyvin epätodennäköistä, että asiaa vastustava henkilö ylipäätään muuttaisi kantaansa pitkienkään keskustelujen jälkeen. Vastustajille kannattaa tietysti osoittaa SEN verran huomiota, että mielenkiintoa herättävä keskustelu asiasta jatkuu.

- Kampanjoinnissa kannattaakin huomio kiinnittää AVAINRYHMIIN. Karjala-kysymyksessä avainryhmiä ovat esimerkiksi Venäjän politiikan asiantuntijat, Venäjällä työtä tekevät virkamiehet, liikemiehet tai humanitäärit sekä historiantutkijat, karjalaisseurojen toimihenkilöt, lähialuematkailun ammattilaiset, venäjänkielen opettajat yms. JOS ilmenee, ettei näihin avainryhmiin synny mitään positiivista kontaktia, kannattaa VAKAVASTI katsoa peiliin!

- Venäjää ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Entinen Neuvostoliitto ja nyt sen seuraajavaltio Venäjä ovat toimineet suurvallan tavoin.

- Suomen demokraattisesti valittuja päättäjiä ei kannata syyttää sen kummemmin mistään. Varsinkaan ei kannata syyttää valistuneita äänestäjiä siitä, että ne ovat vuosikymmenien ajan jatkuvasti äänestäneet "väärin." Valtionjohdolla on ollut perusteensa toimia niin kuin ovat toimineet. NYT voisi olla uuden tilanteenarvioinnin paikka!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu