Millainen tää kohdunsuun jäädytyshoito on??Onko mitään rajoituksia sen jälkeen,ovatko esim. ammekylvyt kiellettyjä?onko minkäänlaisia jälkihoitoja tms.? Mulla jo yli vuoden ollut papa luokka II ja kolposkopian jälkeen suositeltiin jäädytyshoitoa...Kohtalotovereita??Hieman pelottaa ja hoito on viikon päästä.
kohdunsuun jäädytyshoito
marie^
6684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
minulle tehtiin kohdunsuun laserhoito toistuvan papaluokka II:n takia. Puudutellaan (kuten jäädytyksessä ja loop-hoidossakin), mutta itselläni tuntui silti erittäin epämiellyttävältä :( johtui ehkä siitä, että toimenpide kesti melko kauan enkä saanut itseäni rennoksi pienen kivun vuoksi. Toimenpiteen jälkeen oli muistaakseni parin viikon uinti- ja yhdyntäkielto. Verta tuli sen parin viikon ajan aika reilusti, mutta kipuja ei enää ollut ensimmäisen päivän jälkeen. Valitettavasti joudun nyt uudelleen samaan hoitoon ja täytyy sanoa, että mielellään en menisi. olen kyllä kuullut, että joillakin ei ole tuntunut missään. se varmasti riippuu niin henkilöstä ja toimenpiteen suorituksestakin. tsemppiä, ei siihen kuitenkaan kuole :)
"Onneksi" meidän miehien elimiä ei juuri tutkita, tiedä mitä kaikkea hoidettavaa löytyisi :D Kaameeta ajatellakkin että tungettaisiin jäätikku penikseen :D
Tosin meikäläisillä onkin se syöpä sit jo pitemmällä ku naisilla, kun ei mihinkään lääkärille mennä vaikka hieman tiputtaa.
mulla sama juttu..kaipailisin vielä lisää vastauksia..ainut vastaaja oli käynyt laser-hoidossa?? vastauksia siis jäädytyshoidosta kiitos!!
Mut on jäädytetty, siis tehty tää hoito, kaks kertaa kun eka ei tehonnut. Otat housus pois ja meet selälleen makaamaan siihen tutkimuspöydälle. Sit lääkäri suorittaa tän toimenpiteen. Puudutuksen toki saat. Sit kun puudutus vaikuttaa niin homma tehdään. Noustessasi hoitaja antaa siteen kun vähäistä vuotoa voi tulla. Seksi kielletty niin kauan kun veristä vuotoa tulee. Uimist ei suositeltu tulehdusriskin vuoks viikkoon, mut suihkus sai käydä.
no minut ainaki pelasti tuo että uimiskielto on vaan viikon ku aluksi luulin et se ois 4 viikkoo..kiitos!
kertokaas mulle kun oon epätietoinen että mihin tätä jäädytyshoitoa käytetään? joku tauti, vaiva? ja mikä on papa luokka II ?