Rasismi ei ole Suomessa rikos. Jokainen saa olla niin rasisti yksityishenkilönä kuin ikinä haluaa ellei sitten syyllisty rikoslain 11 luvun 8:nnen pykälän mukaisesti kiihottamiseen kansanryhmää vastaan. Pykälä on suomettumisen ajan tuotteita, joten sitä voidaan tulkita lähes miten vain.
Samassa 11 luvussa on 9:nnessä pykälässä on syrjintä niminen rikos. Yksityinen saa syrjiä miten paljon ikinä haluaa, sillä syrjintä koskee elinkeinotoimintaa, ammatinharjoittamista, virkatointa jne julkista tehtävää.
Rasimi ei
ole rikos
6
266
Vastaukset
- Tarkkaavainen
Olet kai kuitenkin tutustunut mm. tämän palstan sääntöihin?
Siellä mainitaan ensimmäisten ehtojen joukossa, ettei rasismia sisältäviä kirjoituksia saa kirjoittaa.- ???
eli mitä?
- Tarkkaavainen
??? kirjoitti:
eli mitä?
Mitä kohtaa et ymmärtänyt?
- tätä
Tarkkaavainen kirjoitti:
Mitä kohtaa et ymmärtänyt?
no tätä:
Olet kai kuitenkin tutustunut mm. tämän palstan sääntöihin?
Siellä mainitaan ensimmäisten ehtojen joukossa, ettei rasismia sisältäviä kirjoituksia saa kirjoittaa.
niin tyhmaa se on kuitenkin.
- sinäkin
mutta ei sinuakaan ole kielletty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73125SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun253078SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059