Tällä viikolla on taas saatu useita näyttöjä KEPUn talouspolitiikan menestyksellisyydestä:
Ensin Foxxcon ilmoitti sulkevansa tehtaansa ja työttömiä on tulossa 500.
Eilen UPM ilmoitti tekevänsä Suomeen 3000 uutta työtöntä.
Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen "meriitit" ovat todella kovat.
Vanhasen tekemät tuhoisat veroratkaisut ja muutenkin yritysvihamielinen politiikka on johtanut siihen, että yritykset siirtävät sekä tuotantoa että omistusta Suomesta pois.
Investoinnit Suomeen ovat lähes pysähtyneet KEPUn tekemien ratkaisujen takia.
Miten kauan isänmaa kestää tätä mannertenvälistä nahjusta Matti Vanhasta?
KEPUn talouspolitiikka puree
7
243
Vastaukset
- puree
Pitäneekö paikkansa tämä uutinen?
http://www.suomenmaa.fi/Uutiset.html
UUDET TYÖPAIKAT JÄÄVÄT IRTISANOMISTEN VARJOON
Irtisanomisista ja yt-neuvotteluista kertovia uutisia on viime päivinä tullut tihenevään tahtiin. UPM ilmoitti eilen lähes kolmea tuhatta ja Elcoteq 120 henkeä koskevasta vähentämistarpeesta. Maanantaina Foxconn kertoi samanlaisista aikeista.
Samaan aikaan kerrottiin, että pörssiyhtiöt jakoivat viime vuonna ennätyksellisen suuret osingot.
Tutkimusprofessori Jaakko Kiander Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta katsoo Suomen tilanteen näyttävän kaikesta huolimatta hyvältä. Viime aikaiset tiedot saattavat hänen mukaansa antaa turhan lohduttoman kuvan työllisyyden ja talouden kehityksestä.
– Tiedot irtisanomisista tukevat sitä yleistä käsitystä, että kokoonpanoteollisuutta siirretään halvemman palkkatason maihin, mikä on huono uutinen länsimaiden teollisuustyöntekijöille. Suomi on kuitenkin toistaiseksi onnistunut työllisyyspolitiikassaan. Korvaavia työpaikkoja on teollisuusyrityksiin syntynyt samalla kun toisaalta on vähennetty.
Kianderin mukaan yksittäisten irtisanomisten ohella kerrotaan vain harvoin uusien työpaikkojen syntymisestä. Poikkeuksia ovat suurten risteilylaivojen tilaukset, joiden yhteydessä palkataan paljon uusia työntekijöitä.
– TYÖLLISYYS ON KAIKEN KAIKKIAAN VOIMAKKAASSA KASVUSSA. - oletpas tyhmä
SDP ja SAK ovat vaatineet kolmikantaista järjestelmää mutta ovatkos onnistuneet siinä?
Eivät tietenkään.
Ovat tyhmiä.
Vanhanen pelaa hienosti! SAK ja SDP kuolevat! - mannertenvälinen
nahjus¤ Onneksi Niinistö hävisi vaalit, siitä olemme ikionnellisia!
- Optimisti
Suomen talouden kehitys on rohkaisevassa myötätuulessa. Talous kehittyy myönteisellä tavalla. Uusia yrityksiä syntyy ennätysvauhdilla.
Kansainvälisistä paineista huolimatta hallituksen päätavoite 100 000 uuden työpaikan luominen, näyttää yhä todennäköisemmältä.
Vanhasen hallituksen hallituksen jämäkkä ote talouspolitiikkaan heti alkumetreillä on tuottanut tulosta.
Hallituksen alkuaikojen jokaviikoista eduskunnan kyselelytuntien piruilevaa kysymystä, hallituksen luopumisesta työllisyystavoitteestaan ei ole aikoihin kuulunut. - Totuudentuoja
Matti Vanhasen hallituksen talouspolitiikka on ollut tuhoisaa Suomen kansantalouden kehitykselle. Vaikeita asioita ei ole haluttu käsitellä. Todella vaikeat kysymykset on haudattu komiteoihin, joiden työn ei ole edes tarkoitus valmistua tällä vaalikaudella.
OECD on mm. varoittanut Suomen lähitulevaisuudessa kohtaavista todella kovista vaikeuksista, jos Vanhasen hallitus ei tee mitään. Nämä parin viime vuoden aikana tapahtuneet joukkoirtisanomiset ovat seurausta tästä Vanhasen politiikasta.
Punamultahallitukset eivät koskaan ole pystyneet ajamaan koko kansantalouden etua. Kysymyksessä on liikaa eturyhmävetoinen politiikka. Keskusta ajaa MTK:n asiaa ja SDP SAK:n asiaa. Tämä sulle-mulle politiikka johti takavuosina jätti-inflaatioon ja tilannetta korjattiin aika ajoin jättidevalvaatioilla. Maksumiehenä oli aina suomalainen veronmaksaja.
Matti Vanhanen ja Keskusta sekä Eero Heinäluoma ja SDP elävät menneessä maailmassa.
Nykyinen meno ei voi jatkua. - Hyvä näin
Pitäisikö meidän veronmaksajien maksaa yritystukina paperitehtaiden ylituotanto?
Jos Vanhasen hallituksen nimenomaan yrityksille ja yrittäjille kohdistamat veronkevennykset eivät riitä, yritysten on syytä hakea vikaa itsestään. Ja niinhän UPM on tehnytkin: se ei syytä hallitusta vaan omia investointejaan tuotteisiin, joista maailmalla on ylitarjonta.
UPM tietää, etteivät EU:hun kuuluvat hallituksen voi enää polkea paperiteollisuustuotteiden hintoja alas ja hankkia kansallisille yrityksille kilpailuetua devalvaatiolla, joka olikin helppo ja tehokas keino ennen vanhaan.
Vanhasen hallituksen talouspolitiikka on ollut hyvää. Se on luonut enemmän työpaikkoja kuin niitä on menetetty aloilla, jotka Suomessa eivät enää kannata. Mahdollisten toimenpiteiden valossa Vanhasen talouspolitiikan purevuutta täytyy oikein ihailla. - MiracleMike
"Mannertenvälinen nahjus" oli sosialidemokraattien Pertti Paasio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594622
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s364171- 703219
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171670
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401573- 341439
- 1431227