Ajelin tuossa lumista sivutietä noin 60 km/h tie oli paikoin urautunut itselläni on isohko henkilöauto ja hyvät nastarenkaat.
Ei kestänyt kauvan kun joku oli jo takana ja eikun ohi vauhtia noin 80-90 km/h ja hetken päästä toinen!
Tällä tiellä on ympärivuotista soran ajoa nää kuskit ei taida ymmärtää että täysin pimean kurvin takaa voi tulla kasettiauto tai bussi vastaan.
Tien penkoissa olleita jälkiä katsellessa ei voinut muuta todeta kun et kullä elämä opettaa näitäkin kuskeja.
Ei kestänyt kauvan kun joku oli jo takana ja eikun ohi vauhtia noin 80-90 km/h ja hetken päästä toinen!
Tällä tiellä on ympärivuotista soran ajoa nää kuskit ei taida ymmärtää että täysin pimean kurvin takaa voi tulla kasettiauto tai bussi vastaan.
Tien penkoissa olleita jälkiä katsellessa ei voinut muuta todeta kun et kullä elämä opettaa näitäkin kuskeja.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Älä aja niissä urissa. Kuivalla pakkaslumella voi aivan hyvin posottaa pääsääntöisesti rajoitusten mukaan kunhan vähänkin keskittyy siihen ajamiseen. Rajoitus taisi tuolla olla 80km/h, eikö vaan?
Jos ohittivat sinut vieläpä ihan järkevässä paikassa, niin mitä pahaa siinä on?
Odotan sinua ehkä jo seuraavan mutkan takana...
Onko tässä joku urissa ajamisesta puhunut?
Suomessa taajaman ulkopuolelle 80km/h osa tiestä 60km/h no jos mäkisellä ja mutkaisella tiellä on järkeviä ohitus paikoja.
Tie oli alimman tieluokan tie jos se hyt teille mitään kertoo.
Ei tainnut ne autot kuitenkaan ihan sitä yli 80km/h sinua ohittaa. Kannattaisi tutkituttaa mittarivirhe omasta koslastasi jos noin pahasti heittää. Tai sitten harjoitella arvioimaan ohittajien nopeuksia.
Kyllä niitä ohituspaikkoja taitaa löytyä vähän tieltä kuin tieltä. Ainakin jos on kunnon auto jolla pujauttaa ohitse ;)
Tommonen S40 on tullut hairahdettua vakio rengaskoolla noi talvikummit, mittavirhettä vähän taitaa olla kaikissa autoissa.
niin ei tartte olla tientukkona.
Murteesta päätellen olet näitä Oulunseudun kuuluisia köröttelijöitä eli tientukkoja, jotka eivät hyvissä olosuhteissakaan voi ajaa suurinta sallittua.
Yli 600 kilometriä viereen, ajan ammatikseni jo useamma vuoden olin kuorma-autolla hoitanut sivuteitä (auraus ja hiekoitus)kyllä toi sivupoluilla ajo on tullut harjoiteltua.
No olitpa mistä olit, niin jos on ajokokemusta kertynyt ja kunnon auto (painava ja varustettu renkailla) niin miksi sitten olet tientukkona jos muut pystyvät ajamaan suurinta sallittua? Tosin et ole maininnut paljonkos se rajoitus sitten oli mutta jos muut menee ohi voi itsessä olla vikaa. Mutta ohittaminenhan ei ole kiellettyä mutta se estäminen on. Ja hitaanpaa saa ajaa mutta silloin on takana tuleva liikenne huomioitava päästämällä heidät ohi!
Eikai Volvo ole kevyitä autoja tehnytkään noi Nokian hakkapelita 2 (uudehkot) ei kai oo huonimmasta päästä, muu tieto löytyy kun luet muut viestit.
Kysymys ei ollutkaan kuka ajaa parhaiten vaan missä on järki, onko pakko ajaa niin lujaa kun pystyy?
Niin kyllä tien pitäjä määrittelee tielle ylimmän sallitun nopeuden jota hyvissä olosuhteissa varmaan sinäkin voit ajella turvallisesti.
Laki määrittelee kaikille taajaman ulkopuolisille teille 80km/h ellei toisin merkitä eli vaikka metsätiellä voi lain mukaan ajaa 80km/h, milläs olet tuommoisen määrän ajanut ettet vaan unissa.
että sulla on nastarenkaat! Sun ohi on vedetty kitkoilla kun ne pitää paremmin lumikelillä kuin nastat.
luulis enää paljo noita kasettiautoja olevan,taitaa kaikilla olla jo CD-soittimet ja videokasetitkin taitaa olla jo katoavaa kansanperinnettä.Ja linja-autovuorotkin harvenee päivä päivältä.
Hauskoja poikia tälläkin palstalla.
Onko pojat osallistunut puskurin kisaan, ensimmäisen jakson perusteella teillä olis mahdollisuuksia kun teijän juttuja on kuunnellu!
Meidän mökille menevä tie on 80km/h aluetta. Alussa on reilu 2km "kestopäällystettä", minkä jälkeen savi/hiekka/whatevertie alkaa. Itse ajelen jotain 50-60km/h. Ei huvita narauttaa 80km/h päin metsästä ryntäävää elukkaa. Mutkia on niin pirusti ja metsään matkaa pari metriä, että ei siinä hirveästi voi tehdä mitään, jos jokin päättää tulla eteen. Porukka ajaa ojaan siellä, joskus on ilkeänkin näköiset jäljet puissa. Mutta eivät silti opi.. omapahan on asiansa. Eivät sentään hengestään ole päässeet.
Joo on muutaman kerran sivuteillä hirvitullut eteen (ei tosin osunut) se ei ole kun pari sekunttia kun hirvi hyppää ojan yli tielle.
Toinen hauska yllätys on nää kurveissa väärää kaistaa vastaaan tulevat.
.....minä en usko että niitä penkkoja pölyttää 80km/h kuskit, vaan ne on niitä 60km/h kuskeja, jotka saavan sen auton luistoon noinkin pienillä nopeuksilla urien tms. takia.
Väitän näin siksi, että eihän se autoon penkkaan jäisi, jos vauhtia olisi riittävästi, Tos viime kesänä kivenheiton päässä kodistani oli teinipojan Corolla karannu käsistä. Ohituksessa tullu vastaantulija? Sinne se oli lentänyt metsään ilmalentona 10m tiestä. Ei olluna misään penkassa.
Auton hallinta on taitolaji, miten sen sinulle selitän??? Tuskin en millään. Joillekin kuljettajille ominaista, että TIETÄÄ, missä auton pitoraja menee, miten se tulee missäkin tilanteessa käyttäytymään jne, eli kansan kielellä PERS-TUNTUMA TIEHEN.
PS. Hah! 40-sarjan Volvo painava auto? Ei kyllä sen painavampi kuin Toijotakaan..... Mitsu Carisman alustallehan se on tehty?