Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen tuhoisa talouspolitiikka kantaa satoaan. Tänä vuonna on vähän yli kahden kuukauden aikana sanottu enemmän irti ihmisiä kuin koko vuonna 2005. Tämän lisäksi tämän vuoden puolella käynnistettyjen yt-neuvottelujen piirissä on yli 18,000 ihmistä ja lisää on tulossa.
Mitä tekee KEPU? Näpertelee yhdentekevien asioiden parissa.
Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarisen (KEPU) olisi jo aika havahtua pohtimaan muidenkin yritysten kannattavuutta kuin vain turvevoimaloiden. Viime viikolla hän ehdotti turpeella tuotetulle sähkölle lisähinnan takaavaa syöttötariffia, jonka maksumiehiksi tulisivat kaikki energian käyttäjät, mukaan lukien paljon energiaa tarvitsevat paperitehtaat.
Näin hallituksen jähmeä, syyttelevä ja vanhoihin temppuihin turvautuva talouspolitiikka rakentaa Suomea, jossa vallitsee pakoileva yhteiskuntavastuu, toimeton huippuosaaminen ja sosiaalitoimen täystyöllisyys keskustalais-sosialidemokraattisessa iskurihengessä.
Yksittäisille teollisuuspaikkakunnille tämän politiikan tulokset ovat hirvittäviä. Vanhat tehtaat sulkevat peräjälkeen ovensa, eikä uusista näy vilaustakaan. Lisäksi tehtaan sulkeutuessa loppuvat työt myös monilta alihankkijoilta ja muilta palveluntarjoajilta.
Sen sijaan että hallitus olisi talouspolitiikallaan luonut jotain uutta, vähät voimavaramme joudutaankin nyt keskittämään yritysten irtisanomispäätösten pehmentämiseen. Suomi tarvitsee nyt pikaisesti tekoja, jolla selviydymme dynaamisena teollisuusmaana muuttuneessa maailmassa.
Suomi tarvitsee toimivia ja kestäviä ratkaisuja koulutuksessa, työvoiman saatavuudessa ja energiapolitiikassa. Lisäksi tuotannon supistusten kohteeksi joutuneet ihmiset ja paikkakunnat tarvitsevat hallitukselta kiireellisesti erityistoimenpiteitä tulevaisuutensa turvaamiseksi.
KEPU vienyt Suomen ahdinkoon
5
180
Vastaukset
- taisteluterveiset!
Taloudellisen romahduksen seuraukset koituvat kansan maksettavaksi, samoin mahdollisten sotien seuraukset. Mielenosoitukset imperialismia vastaan eivät laannu, vaan laajenevat. Sodan hetkellä ne saavat välittömästi sodanvastaisen luonteen. Siksi kapitalistien on selviytyäkseen kovennettava otteitaan omia kansalaisiaan vastaan.
Imperialistit luokittelevat uusiksi vihollisikseen globalisoidun kapitalismin vastaiset kaikki maailman sorretut. Imperialistien voimainmittely kaikkien näiden voimien kanssa on nyt ajankohtaisempaa ja voimakkaampaa kuin koskaan.
Marxilaisten kanta on selkeä. Työväenluokan vapauttaminen taloudellisesta ja yhteiskunnallisesta ikeestä on luokan itsensä tehtävä. Työväenluokan on katkaistava henkiset siteensä porvaristoon ja taisteltava maailman muuttamisesta sosialistiseksi ei Eduard Bernsteinin, vaan Karl Maxin metodia käyttäen.- niistä ohjelmista
- eihän rikkaimmillakaan mailla ole varaa niin kurjistavaan systeemiin.
- taisteluterveiset!
niistä ohjelmista kirjoitti:
- eihän rikkaimmillakaan mailla ole varaa niin kurjistavaan systeemiin.
Sen jälkeen mietitään seuraavaa siirtoa. Toveri-Känä varmaan keksii jotakin.
- peku peitsi
- elä sie puhu vallan olemattomii,kyl mie siut tunnen.
- Nahjus-Mattiin
Otsikoissa muistutus totuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3017167Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r635044Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014514Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli124331Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s443837Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1223713Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan693659Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293566SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha743366Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739592500