ONHAN SE TODELLA IKÄVÄÄ VOIKKAAN TEHTAALAISTEN SEKÄ MYÖS MEIDÄN MUIDEN TÄÄLLÄ ASUVIEN KANNALTA ETTÄ TEHDAS LOPETTAA TOIMINTANSA.. MM VERO ÄYRIT NOUSEE.OSTOVOIMA HEIKKENEE..TYÖTTÖMYYSLUVUT NOUSEE..SE VAIKUTTAA MEIHIN KAIKKIIN..EI AINOASTAAN TEHTAAN DUUNAREIHIN.. (JOTEN ÄLY HOI TEILLE JOTKA MOLLAATTE PAPERIMIEHIÄ.).SAMAAN KASTIIN KUULUVAT MM REKKAMIEHET.ALIURAKOITSIJAT..YM...JOKAINEN HEISTÄ KÄRSII SAMALLA TAVALLA....
TÄÄL ON PELLOIKSI KUOKITTU SOITA..
++++++
4746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulivat esiin kanssaeläjien kaikkein alhaisimmat, alkukantaisimmat ja törkeimmät asenteet kaikessa raadollisuudessaan. Vahingoniloiset pilkkaajat eivät näemmä voi edes kuvitellakaan, miten paljon tuo tehtaan lopettamispäätös voi aiheuttaa ahdistusta, tuskaa ja kärsimystä, minkä keskellä monien lapsetkin joutuvat elämään.
Miten yhden kärsimys voi tuottaa toiselle iloa?
Tällainenko on suomalainen kansanluonne?
Toisaalla joku kirjoitti häpeävänsä suomalaisuuttaan luettuaan niitä vahingoniloa pursuavia viestejä.
Ei voi kuin hävetä.
onhan täällä vielä viisasta porukkaa jotka osaa ajatella muutakin kun haukkua yhtiöläisiä,ja tajuaa että se vaikuttaa myös muihinkin ammattialoihin. hattua nostan
Millaiset ihmiset tosiaan voi olla vahingoniloisia?
Eikö ne tosiaan tajua, ettei se omakaan elintaso tämmöisen jälkeen nouse, päinvastoin. Mistä rahat jos suuri osa kaupunkilaisista työttöminä?
Se kateus ja katkeruus puretaan täällä enempiä ajattelematta! Vahingonilo se on aitoa, muttei varmaan kauan kestä, kun tuntuu jo seuraukset omassa nahassa, toivottavasti.
ollut toisen epäonnesta. Siis karmaisevaahan tuo on että kokonainen tehdas suljetaan. Mutta se on nykyaaikaa eikä varmaan jä viimeiiksi leikkauksiksi mitä paperiteollisuus tulee kokemaan.
Sen verran voisi kyllä sanoa että vähän paremmin paperilaiset olisivat voineet ottaa huomioon kyllä aikojen muuttumista jo 10-15v sitten. Enään on turha pyristellä vastaan kun päätökset on tehty. Vika ei ole yksittäisen paperimiehen eikä yhden tehtaankaan, liittotasolla olisi pitänyt asioihin reagoida/kehittää niitä oikeampaan suuntaan.
Se mitä viime keväänä/kesänä tapahtui taisi olla viimeinen niitti asiaan ?!
Kuitenkin nyt pitäisi miettiä miten saamme sen ahdingon/hädän jotenkin hoidettua !? Ei ole merkitystä kuka teki ja mitä vaan se miten ihmiset pääsisivät jatkamaan elämää eteenpäin ? Voiko kukaan tehdä mitään ?