eikö lakko loppunutkaan

En näe yhtään bussia Kauppatorilla Turussa klo 20.43. Miksi ei kalusto käynnisty ??? Vieläkö huvittaa huilata 1 ilta ??
2342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mitä jos sääki menisit lakkoho ku bussit ei lopeta lakkoa

Äänestä

Turun liikennelaitoksen bussit eli lempinimeltään "keltainen vaara" on käsittääkseni koko ajan kulkenut, myös lakon aikana. Niiden kuskithan kuuluu kunnallisten ja julkisten alojen työntekijäjärjestöön, Julkisen ja hyvinvointialojen liittoon, eli entisiin KTV ja KVL ja mitä niitä kaikki olikaan.

Mutta AKT:n jäsenillä eli Turkua koskien mm. Turun "siniset" eli TLO ja muut yksityiset, on lakkovelvoite palata töihin viimeistään maanantaina eli viikonlopun voivat enintään "huilia". Joskin uutisissa sanottiin että huomenna jo lähes täysin normaaliksi palaa liikenne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hitek kirjoitti:

En näe yhtään bussia Kauppatorilla Turussa klo 20.43. Miksi ei kalusto käynnisty ??? Vieläkö huvittaa huilata 1 ilta ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu