Suomesta on tulossa hyvää vauhtia banaani valtio eu,n myötä! Suomen luonto on reservaatti keski-eurooppalaisille,brysselissä päätetetään montako sutta suomessa pitää olla jne. Suomi netto maksaja eu,ssa! Työpaikat katoavat eu,n myötä jne. Ja mikä surkuhupaisinta esim.työpaikallani vuosien mittaan olen tavannut USEAMMAN SATA kaveria ja hyvin usein eu tulee esiin keskusteluissa! Suurin osa haukkuu eu.ta mutta hyvin moni näistä oli äänestämässä meitä siinne! Onneksi on puhdas omatunto ja se että äänestin vastaan!!! ITSE EN AINAKAAN VOI SANOA ETTÄ OLISIN HYÖTYNYT! MENETTÄNYT KYYLLÄ OLEN PALJONKIN EU:N MYÖTÄ!!
Banaani valtio...
kasvaako banaani puussa?
7398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käsittämätön vuodatus! Jos mikään, niin tällainen on malliesimerkki itseään vastaan sotivasta todistuksesta. Tämä voi kuullostaa ylimieliseltä, mutta se on totuus.
Yrityksemme myytiin ja UPM potkii perseelle 3600 ja kun SE tekee vielä samoin niin banaanivaltio ollaan , joudutaan EU:n valvontaan ja herrat nauraa . .
Luonnosta: Haluaisitko siis, että Suomen luontoa ei suojeltaisi? Taidat olla niitä viljelijöitä, jotka haluavat pistää kaikki metsät matalaksi omia peltoja varten samaan aikaan kun kerätään EU:n myöntämiä maataloustukia omaan taskuun. Luonnonsuojelu on tärkeää, oletkos huomannut.
Maksuista: Luulitko, että Suomi meni EU:hun paistattelemaan päivää? KAIKKI valtiot maksavat! Suomi on vaan sen verran hyvin toimeentuleva, että omistaan antaa apua tarvitseville.
Työpaikoista: Katoavat EU:n myötä? Miten niin EU:n? EU:ta tai ei, sairaanhoitajat menisivät Norjaan paremman palkan toivossa muutenkin.
EU:n haukkumisesta: Niinpä. Minäkin olen tavannut paljon ihmisiä, jotka haukkuvat EU:ta. Monilla onkin ollut sellainen outo käsitys EU:n liittymisen kynnyksellä, että "sinne kun mennään niin koko perhanan Eurooppa tunkee rahaa Suomeen ovista ja ikkunoista".
Puhut paljosta menettämisestä. Mitä menetit? Oman identiteettisi rajojen auetessa vai? Kerro.
P.S. Edellinen kommentti myös nimimerkille "maisa". Olen huomannut edellisistä aiheista, että olet innokas tunkemaan EU:n vastustajaprofessorien sitaatteja ja vasuripoliitikkojen kapulakieltä EU:ta vastaan. Kerrohan mitä olet HENKILÖKOHTAISESTI menettänyt EU:n myötä.
Ensinäkään en omista maata kuin mitä on kynnen alla! Eikä kukaan ole puhunut,etteikö luontoa pidä suojella! Vaan suomi on keski-eurooppalaisten reservaatti ja tulevaisuudessa entistä enemmän! SUOMI kyllä menetti itsenäisyyden!
eu on saksalaisten juoni saada Suomi omakseen
Suomesta ei ole tulossa mitään banaanivaltiota, tai ''reservaattia'' keskieurooppalaisille. Kun verrataan Suomea (jo kolmannen kerran maailman kilpailukykyisin maa) esimerkiksi talousvaikeuksissa rypeviin Ranskaan tai Saksaan, käy selväksi ettei Suomi ole menettänyt mitään EU:n myötä, päinvastoin. Lisäksi Suomi ei misssään tapauksessa ole ''nettomaksajan'' roolissa EU:ssa. Todellisuudessa Euroopan Unionin ehdottomia päärahoittajia ovat Saksa ja Englanti, jotka usein oman taloutensa kustannuksella tukevat pienempiä valtioita. Tulevaisuudessa Suomella on rajattomat mahdollisuudet menestyä globaaleilla markkinoilla erityisesti elektroniikka-, it-, ja lääke- osaamisemme ansiosta. Ainoa asia, josta meidän on pidettävä huolta on edellämainittujen osa-aluiden jatkuva kehittäminen.
On se hyvä, että vielä löytyy pioneereja, jotka ovat valmiissa rintamassa EU:n puolesta. Hyvä, että joku kertoo nettomaksajuudesta totuuden!
Olet oikeassa myös siinä, että Suomen on ensisijaisesti keskityttävä tietotekniikkaan sekä IT-osaamiseen ja erikoistuttava pitkälle jalostettujen innovaatioden suunnitteluun. Elintarvikeala ei ole niin tärkeä, sillä EU:ssa on paljon parempia maatalousmaita esim. Hollanti.