Uskonnolliset kokemukset voivat johtua epilepsiasta. Erityisesti voimakkaat sellaiset. Profeetta Muhammedilla on tiettävästi ollut epilepsia.
Temporaali epilepsia
Armahtajan nimeen
12695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
mirkalainen mitä sinä oikein tarkoitat uskonnollisilla kokemuksilla?
Jeesushan sanoi: "En minä anna teille niinkuin maailma antaa. Minun rauhani, sen minä annan teille."
Totean myöhäisuskiksena, että totta hän siinäkin puhui.
Tarkoitatko, että tyyni, rauhallinen mieli ja myötätuntoinen sydän johtuu epilepsiasta tai skitsofreniasta tai ties mistä muusta kuin siitä siitä Alkuperäisestä?
"Uskonnollisen kokemuksen aivoituksia ohimolohkoissa
Aivojen ohimolohkon erot voivat selittää uskonnollisten kokemusten syvyyttä ja eroja eri ihmisillä. Rohkean tulkinnan uskonnollisten kokemusten alkusyistä esittää BBC:n Horizon-tiededokumentti God on the Brain, Jumala aivoissa.
Ohjelma esitettiin Britanniassa valtakunnan verkossa torstaina.
Hyvin kiihkeästi uskonnollisten ihmisten aivot saattavat olla jo syntymästä erilaiset kuin muilla ihmisillä. Uskonnon vahvaksi kokeminen ei siis johtuisikaan ihan vapaasta tahdosta tai vastauksena ilmoitukseen ylhäältä.
Jotkut neurologit alkoivat pohtia asiaa, kun eräät epileptikot kokivat hyvin ristiriitaisesti uskonnollisuutta. Epilepsiapotilas Rudi Affolter on esimerkiksi piintynyt ateisti.
Siitä huolimatta hän koki 43-vuotiaana vahvan uskonnollisen näyn, jossa hän oli ei enempää eikä vähempää kuin itse helvetissä.
"Olin hyvin masentunut ajatuksesta, että joudun viettämään siellä lopun ikääni."
Brittiläinen tavallinen perheenäiti, mutta epileptikko Gwen Tighe puolestaan luuli synnyttäneensä Jeesuksen. Hän nimitti aviomiestään Joosefiksi ja itseään Mariaksi.
Professori V. S. Ramarchandran Kalifornian osavaltion yliopistosta San Diegosta uskoo, että tietyt aivojen osat vaikuttavat tällaisiin uskonnollisiin kokemuksiin.
Hurmoksen tai kokemuksen voimaa voi mitata iholta tai kuvata aivojen osien aktivoitumista. Jotkut aivotutkijat uskovat, että monet historian uskonnollisesti vahvat henkilöt, kuten Paavali tai karismaattiset lahkojohtajat voisivat kuulua samaan joukkoon."
Helsingin Sanomat
[email protected]
"Toisaalta on todennäköistä, että jos ihmisellä on oikea VMAT2-geenin muunnos, hän on uskonnollinen. Hamer uskoo, että geeni on vaikuttanut suurten uskonnollisten johtajien persoonallisuuteen ja esimerkiski Jeesuksella, Muhamedilla ja Buddhalla oli henkisyydelle altistava geenimuunnos."
"Henkisyyden ja uskonnon geneettisen perustan puolesta puhuu monien tutkijoiden mukaan sekin, että uskonnollisuutta esiintyy kaikissa tunnetuissa ihmisyhteisöissä, olivatpa ne miten eristäytyneitä tahansa. Tämä on tutkittu viitteeksi siitä, että uskonto ei ole syntynyt ainakaan pelkästään lainaamalla kulttuurivaikutteita muilta yhteisöiltä."
"Ehkä uskonnollisuusgeenit myös tasapainottavat suuren älykkyystason tuomaa taakkaa. Kanadalaisen Laurentian yliopiston neurologi Michael Persinger on todennut: Tietoisuus vääjäämättömästä kuolemasta on hinta ihmisaivojen kehittyneestä otsalohkosta. Uskonto on erinomainen sopeutuma. Se rauhoittaa."
Tieteen Kuvalehti numero 01/2006 artikkeli Geeni altistaa uskonnolle ( s. 72 - 73 )
Olen aikoinaan lukenut itsekkin tiedelehtiä ja havaitsin että ne eivät yleensä väitä että ne olisivat tietoja joita joku uusi tiedemies ei voisi kumota vaan yleisesti hyväksyttyä "tietoa".
Mutta ymmärrän kyllä että se jolla ei ole uskoa ei ymmärrä sitä, koska se on hänelle hullutusta!
ovat myös epilepsian uhreja
http://www.neurologiasaatio.fi/index.php?id=12
Se on luonnollinen sairaus, joka ei tarkoita että ihminen olisi kristinuskovainen!
"Uskonnolliset kokemukset voivat johtua epilepsiasta."
Millä perusteella päättelet noin? Oletko lukenut tämän: "Hermotutkija Vilayanur Ramachandran julkaisi tutkimuksen, jonka otsikkona oli "Uskonnollisen kokemuksen hermostollinen perusta". Hän esitteli todisteita siitä, miten aivot käsittelevät hengellistä kokemusta. Hän huomasi, että henkilöt, joilla oli ohimolohkon epilepsia ( TLE ) saavat voimakkaampia uskonnollisia tunteita. Tämä voi olla osoitus siitä, että uskonnolliset kokemukset tapahtuvat juuri ohimolohkossa."
Tuon tutkimuksen mukaan ne, joilla jo on ohimolohkon epilepsia, voivat saada muita voimakkaampia uskonnollisia tunteita, mutta siinä ei väitetä, että uskonnolliset kokemukset sinänsä voisivat johtua epilepsiasta. Sen sijaan sen mukaan pidetään mahdollisena, että uskonnolliset kokemukset tapahtuvat ohimolohkossa.
se ei tarkoita etteikö asia niin olisi
"vaikka sinä et tiedä se ei tarkoita etteikö asia niin olisi"
Vaikka sinä et tiedä, niin se ei siltikään tarkoita sitä, että asia olisi niin, että uskonnolliset kokemukset johtuisivat epilepsiasta. Toistaiseksi väitetään vain niin, että uskonnolliset kokemukset tapahtuvat ohimolohkossa.
"Vaikka sinä et tiedä, niin se ei siltikään tarkoita sitä, että asia olisi niin, että uskonnolliset kokemukset johtuisivat epilepsiasta."
En ole sitä väittänytkään. Uskon kyllä käsitykseen jonka mukaan uskonnolliset kokemuksia tapahtuu liittyen epilepsiakohtauksiin. Onpa jälkikäteen havaittu eräiden hihhulisaarnaajien saaneen näkynsä epileptisten kohtausten aikana.
Toki muitakin syitä uskonnollisiin kokemuksiin varmasti löytyy.
Sikäli olen kanssasi samaa mieltä että uskonnolliset kokemukset tapahtuvat uskiksen kuupan sisällä, samassa paikassa jossa uskiksen jumala/t asuvat.
sai tiettävästi nuorena päävamman, jonka jälkeen hänelle kehittyi epilepsia uskonnollisine näkyineen.
Hihhuloitumaan taipuvaiset ihmiset ottivat hänen harhansa todesta, kuten arvostelukyvyttömät ihmiset ovat kautta maailman sivu ottaneet paavalinsa ja muhammedinsa. Johtuuko se arvostelukyvyttömyys geeneistä, siihen en nyt ota kantaa.