Jt: ja muutkin uskonnot saavat erityisesti vaikeuksissa olevia ihmisiä pauloihinsa lupaamalla ikuista eämää. Toukokuun Herätkäässä oli taas aiheesta vetoava kirjoitus, jossa monin esimerkein todisteltiin asiaa, tosin hyvin yksipuolisesti. Pohtimatta jäi esim. että aineellisessa luomakunnassa näyttää vallitsevan ELÄMÄN KIERTOLULUN periaate. Siis kasvi, eläin ja ihmiskunnassa synnytään, lisäännytään ja kuollaan. Tähän liittyen kannattaa jokaisen kysyä, mitä tapahtuisi jos näin ei olisi? Ihmisten tapauksessa ei olisi mitään perheelämmä, vaan samat tyypit eläisivät vuosituhannesta toiseen. Ei olisi lapsia, ei vanhuksia.
Se on kyllä totta, että Raamatussa puhutaan ikuisesta elämästa, jopa maan päällä. Mielestäni tämä on vain yksi lisätodiste siitä, ettei sitä kirjaa voi pitää totuudellisena.
Se on kyllä totta, että Raamatussa puhutaan ikuisesta elämästa, jopa maan päällä. Mielestäni tämä on vain yksi lisätodiste siitä, ettei sitä kirjaa voi pitää totuudellisena.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kuinka sitten on mahdollista, että siinä on ollut 40 eri kirjoittajaa ja se on kirjoitettu yli 1600 vuoden aikana ja kuitenkin sen kirjoitukset liittyvä sopusointuisesti yhteen.
Kirjoittajien yhdistävänä tekijänä toimi juutalaisuus.
joita he halusivat saada.
Kuten vettä, terveyttä, ikuista elämääkin.
Kaikkea sellaista, josta oli kova puute ankeissa oloissa elävillä ihmisillä.
Synnit koettiin raskaina taakkoina. Papit olivat jatkuvasti vaatimassa paisteja ja muuta hyvää.
Synnit lunastettiin silloin paisteilla ja muulla pappeja miellyttävällä.
Paistit ja muu elukanliha olivat sen ajan aneita.
Niillä vapauduttiin synneistä.
Mooses varsinkin hallitsi tuon vanhan anekaupan.
sopusointu on olemassa????
Missä ajatus ja logiikka??
Laitappa sopusointusi palstalle niin saat heti muutaman tuhanen uutta veljeä!!!!!!!!!
"Mielestäni tämä on vain yksi lisätodiste siitä"
Ja sinunko mielipitees pitäs olla joku kriteeri sille mikä on totta? Mikähän se lienee se ELÄMÄN KIERTOLULUN periaate sinun mielestäs? Ettäkö ihmisille ei löytyisi mitään mielekästä tehtävää jos eläsivät pidempään kuin nyt, tai jopa ikuisesti? Kokolailla on kapea perspektiivi!
>>Mikähän se lienee se ELÄMÄN KIERTOLULUN periaate sinun mielestäs?
(ja heti nälvimistä yhden vaivaisen typon takia....)
Ota selvää, vai uskallatko katsoa telkkarista edes Avaraa luontoa - se kun ei ole Vartiotorniseuran "julkaisu" ja saattaa sisältää sellaista tietoa joka voi olla monelle jehovantodistajalle liikaa.
Hyvä dokumentti elämän kiertokulusta oli jokin aika sitten TV1:stä tullut "Avara luonto - Alaskan jäinen paratiisi". Suosittelen lämpimästi.
>>Ettäkö ihmisille ei löytyisi mitään mielekästä tehtävää jos eläsivät pidempään kuin nyt, tai jopa ikuisesti?
Tiedätkö, että moni löytää sitä mielekästä - ah, kuinka vartiotornimainen sana - tekemistä ennen kuolemaansa? Moni jehovantodistaja vain siirtää asioita "sinne Paratiisiin" kun ei jt-elämään teokraattisen toiminnan lisäksi muuta tahdo sopia.
>>Kokolailla on kapea perspektiivi!
Jehovan todistajat eläisivät Paratiisissa yhtä mustavalkoista elämää mitä "tässäkin asiainjärjestelmässä": Järjestö sanelisi mikä on ja mikä ei ole sopivaa ikuisen elämän aktiviteettia ja samanlainen hiljainen mutina ja kärvistely jatkuisi, jatkuisi, jatkuisi...
tyypit vaan vaihtuu. Samoin kasvikunta kuin eläinkuntajin.