Ihastuttava alue mutta miten on lapsiperhe-ongelmien kanssa? Sinne on nyt jo muuttanut todella paljon lapsia joten onko siellä jo tällä hetkellä tarhapaikkaongelmia?
Onko lapsiperheitä joutunut muuttaa pois koska ei löydy lapsille hoitopaikkaa?
Miettii asuntoa etsivä 3 henkinen lapsiperhe... Ja toisesta lapsesta haaveillaan...
Sundsberg
22
11702
Vastaukset
- huijaa...
Hyvin "tekemällä tehdyn" oloinen alue keskellä ei mitään. Pari vuotta sittenhän siinä oli vaan peltoa. Asunnot laadultaan heikohkoja, koskaan tehdään liukahihnalla tehtaalla ja tuodaan valmiina taloina rekalla, aivan kuin nukkekodit. Tulee muutenkin alueesta mieleen Truman-show, on sen verran luonnottoman amerikkalainen "unelma". Käy huvikseen katsomassa oikeasti viihtyisiä kirkkonummelaisia alueita kuten Bro, Laajakallio ja Pappilanmäki. Suosittelen! Näissä asuu oikeita ihmisiä ja palvelutkin ovat kunnossa.
- Kreeta
Mietimme aivan samaa, löysimme lopulta kotimme Espoon puolelta. Sundsberg mielestäni hieman ylimainostettu, vaikka varmasti siellä viihtyy siinä missä toisaallakin :)
- Kreeta edelleen
Piti vielä lisätä, ettei alueen sijoittaminen Masalan lähelle myöskään nostanut paikan pisteitä silmissämme. Kivoja asuntoja osa kyllä, mutta ei meidän paikkamme :)
- Masa Pyy
Kreeta edelleen kirjoitti:
Piti vielä lisätä, ettei alueen sijoittaminen Masalan lähelle myöskään nostanut paikan pisteitä silmissämme. Kivoja asuntoja osa kyllä, mutta ei meidän paikkamme :)
Mut nykyisin sillä on oma postinumero. Siis eri kuin Masalan...
- ja ankea !
Valitettavasti ainoat palvelut on masalassa (spurgujen ja 2. luokan kansalaisten aluueella)
Alue sinänsä on ihan ok! Mutta se n vaan väärässä paikassa - mutta hyvä että edes siellä. Itse en sinne muuttaisi - täältä etelästä- Esko
luokittelet 2. luokan kansalaiset?
Ja miten itse kuulut sitten ylempään luokkaan (rahallisen tulon perusteella).
Eikö yleistäminen ole aika iso virhe, vai onko kaikki Masalassa asuvat spurguja tai kakkos luokan kansalaisia. - luule
että alueen taso nousisi, jos muuttaisit sinne... tuskinpa vaan, toisaalta oisit aivan omiaan sinne slummiin.Epäilempä, että sulla tuskin varaa jakaa ketään eri luokkiin... niin tai sit ei sullakaan ole muuta suuntaa kuin ylös päin.
- Optimissi
luule kirjoitti:
että alueen taso nousisi, jos muuttaisit sinne... tuskinpa vaan, toisaalta oisit aivan omiaan sinne slummiin.Epäilempä, että sulla tuskin varaa jakaa ketään eri luokkiin... niin tai sit ei sullakaan ole muuta suuntaa kuin ylös päin.
Heidän maailmaansa ei nimittäin mahdu kuin mustaa ja valkoista. Ennakkoluulot ovat tietämättömyyden ja sivistymättömyyden osoitus.
- Tiinu
Esko kirjoitti:
luokittelet 2. luokan kansalaiset?
Ja miten itse kuulut sitten ylempään luokkaan (rahallisen tulon perusteella).
Eikö yleistäminen ole aika iso virhe, vai onko kaikki Masalassa asuvat spurguja tai kakkos luokan kansalaisia.asuu enimmäkseen tavallisia,
töissä käyviä, pääkaupunkiseudulta muuttavia
lapsiperheitä. Joukkoon mahtuu spurgujakin
mutta pienessä määrin, tai sitten liikun nin muissa piireissä täällä Masalassa ettei tulee niitä noteerattua. - Tiinu
luule kirjoitti:
että alueen taso nousisi, jos muuttaisit sinne... tuskinpa vaan, toisaalta oisit aivan omiaan sinne slummiin.Epäilempä, että sulla tuskin varaa jakaa ketään eri luokkiin... niin tai sit ei sullakaan ole muuta suuntaa kuin ylös päin.
hermojansa menettää Masalan takia, joku tykkää toinen taas ei...
- alden.
Tiinu kirjoitti:
asuu enimmäkseen tavallisia,
töissä käyviä, pääkaupunkiseudulta muuttavia
lapsiperheitä. Joukkoon mahtuu spurgujakin
mutta pienessä määrin, tai sitten liikun nin muissa piireissä täällä Masalassa ettei tulee niitä noteerattua.Masalassa pyörii tosi paljon epämääräistä sakkia, ollakseen alue, jossa ei kauheasti ole palveluja.
Kaikenlaiset päihdeongelmaiset pyörii masalan suunnassa, enemmänkuin koko kylällä yhteensä.Häädön saaneet paiskataan keskustasta masalaan.
- palve
Alue vaikuttaa mukavalta ja on luonnon keskellä. Yhteydet Helsinkiin ovat myös hyvät ainakin paremmat kun Kirkkonummen keskustan suunnassa. Epäilyttää kuitenkin lapsiperheellisenä se tuleeko alueelle koulua? Ilman koulua käytännön järjestelyt tulisivat olemaan hankalia.
- sundsbergissä on
selvinnyt miksi osassa taloista on pihat vajonneet ja vieläkö viemärilinjat jatkaa painumistaan...? oli muuten aikanaan juttua lehdissä, nyt ei aikoihin ole kuulunut mitään... kaikkoskahan ostajat????
- mkleåj iqo
Koulua rakennetaan kaiken aikaa ja lapset pääsevät opinahjoonsa jo ensi syksynä.
- Insinöörit
sundsbergissä on kirjoitti:
selvinnyt miksi osassa taloista on pihat vajonneet ja vieläkö viemärilinjat jatkaa painumistaan...? oli muuten aikanaan juttua lehdissä, nyt ei aikoihin ole kuulunut mitään... kaikkoskahan ostajat????
sundsberg vajoaa mutaan ennen pitkään se on rakennettu entisen merenpohjan päälle,koko paikka valuu hiljalleen Espoonlahteen.Talot on rakennettu liian lähekkäin,jos yksi syttyy tuleen niin palaa koko kylä.
- palve
onkohan tässä mitään järkeä kysellä tällä areenalla mistään aluuesta mitään, koijareita tuntuu löytyvän jotka keksivät mitä milloinkin alueesta kuin alueesta. Kävin Sundsbergin asuntonäyttelyssä kaikki rakennettavat uudet asunnot on myyty kahta lukuunottamatta, maan vajoamisista ei ollut puhetta...
- ensin selvää
ennen kuin alat koijariksi haukkuun... tuskin ne ihan paskaakaan lehdessä taannoin kirjoittivat.
- Sivusilmä
ensin selvää kirjoitti:
ennen kuin alat koijariksi haukkuun... tuskin ne ihan paskaakaan lehdessä taannoin kirjoittivat.
Minäkin näin erään lehtijutun jossa tämä vajoaminen oli käsitelty sen ensimmäisen uutisoinnin jälkeen. Asian oli tarkistanut jokin puolueeton asiantuntija ja loppuraportissa melko suoraan paheksuttiin sitä tapaa jolla tämä ensimmäinen tarkistus oli tehty ja kuinka ihmeellisillä oletuksilla päätettiin että talot vajoavat. Mitään halkeamia ei perustuksista eikä asfalteista löydetty. Ainoa epäkohta oli sadevesiviemärin liian alhainen virtaus yhdessä kohtaa aluetta. Rakennuttaja lupasi asian korjata.
Alueella on myös pientä kärhämän poikasta asukkaiden ja kunnanisien välillä kun Kirkkonummi ei kykene rakentamaan luvatussa aikataulussa koulua ja päiväkotia. Alueella on nyt kaksi yksityistä ja kohta kolmas päiväkoti. Koulu on luvattu 2008, mutta saas nähä.
Huhuttiin jopa että ensimmäiseen vajoamisraporttiin olisi vaikuttanut jotenkin kunnanpäättäjät jotta alueen rakentamiseen saataisiin vähän viivettä, koska kunta ei pysynyt perässä oman jäykän byrokratiansa takia. Tämä ei ole varma tieto, mutta näin puhutaan.
Kaikkia lehtijuttuja ei kannata niellä koukkuineen, toimittajat yleensä kirjoittaa sen mitä kerrotaan.
- vain jos tiedät
Faktaa kaipaaville voin kertoa, että alue on oikein mukava ja luonnollisesti vuosien saatossa vain paranee. Mikään uusi alue ei ole heti hehkeimmillään, oli kyseessä omakotitalon piha tai suurempi asunto-yhtiö.
Alueelle on tulossa koulu ja kunnallinen päiväkoti, siellä on nyt jo kaksi yksityistä päiväkotia ja lisäksi tulossa vielä yksityinen pienten lasten päiväkoti.
Alla suora lainaus Sundbergin asukasyhdistyksen sivuilta http://www.sundsberg.net/, jossa tiivistetään Kirkkonummen kunnanhallituksen ja sivistyslautakunnan vastauksesta toimitettuihin lausuntoihin seuraavasti:
"Päiväkoti toteutetaan tyyppipäiväkotina 105 lasta varten ja Kartanonrannan koulun ratkaisusta luodaan tyyppikoulu päiväkodin yhteydessä. Lisäksi vastauksessa todetaan, että on tarkoituksenmukaista, että Kartanonrannan uusi päiväkoti on kunnallinen ja väestöpohjan kielijakautuman perusteella suomenkielinen päiväkoti. Tämänhetkinen aikataulu päiväkodin valmistumiselle on 2007 ja koululle 2008. "
Alueelle tulossa myös lähikauppa, mutta se on vielä varmistumatta. Se, joka ei jaksa Masalaan asti kauppaan mennä (1km) niin voi muuttaa Ison Omenan tai Sellon naapuriin, missä asunnot ovat melkein kauppakeskuksessa kiinni. Kirjasto on lähellä, samoin juna-asema ja liikenne Helsinkiin päin toimii. Valitettavasti asuntojen korkeahkot vastikkeet eivät salli kaikkien muuttaa Sundsbergiin ja mikäs sen parempi kateuden ja mustamaalaamisen innoite suomalaisille voikaan olla. Harmi.
Suosittelen Sundsbergin asuinaluetta lämpimästi!- Jopi
Olen kuullut juttua että kirkkonummen kunta ei olisi
kauhean innokas rakentamaan koulua alueelle. Päiväkoditkin ovat yksityisi juuri tämän kunnan haluttomuuden takia rakentaa Sundbergiin. Olen kuullut juttua että päiväkodit ovat Eke-yhtiö lahjoittanut alueelle juuri tämän kunnan rakentamis politiikan takia. Hoitovastikkeet ovat ihan normaalilla hintatasolla. Yksi iso miinus on tällä hetkellä koulun puute. - Keskustan asukki
>>>Valitettavasti asuntojen korkeahkot vastikkeet eivät salli kaikkien muuttaa Sundsbergiin ja mikäs sen parempi kateuden ja mustamaalaamisen innoite suomalaisille voikaan olla. Harmi.>>>
Varallisuuteni rittäisi kyllä hyvinkin Sundsbergin vastikkeisiin, mutta mielestäni alue on keinotekoinen ja näyttää ihan liikaa Ankkalinnalta. En missään nimessä haluaisi vetäytyä sinne söpölään, joka on pikavauhtia pystytetty sinne liejuisten peltojen keskelle. Asun nyt keskustassa ja viihdyn erittäin hyvin. Mutta makuja on monia. Haluan vain sanoa kirjoituksellani, että aina erimielisyyksistä ei pidä syyttää kateutta (yleensähän sellaisella väitteellä vain paljastaa oman koppavuutensa ja ylpeytensä) - ei suinkaan pidä luulla, että Sundsberg olisi kaikkien haave. - huu
Jopi kirjoitti:
Olen kuullut juttua että kirkkonummen kunta ei olisi
kauhean innokas rakentamaan koulua alueelle. Päiväkoditkin ovat yksityisi juuri tämän kunnan haluttomuuden takia rakentaa Sundbergiin. Olen kuullut juttua että päiväkodit ovat Eke-yhtiö lahjoittanut alueelle juuri tämän kunnan rakentamis politiikan takia. Hoitovastikkeet ovat ihan normaalilla hintatasolla. Yksi iso miinus on tällä hetkellä koulun puute.sundsbergiin on tulossa suomenkielinen uusi koulu ja päiväkoti.Päiväkoti avautuu tammikuussa 2009 ja koulun pitäisi aueta elokuussa/09.
Masala on ihan hyvä paikka asua...eikä siellä ole sen enenpää mitään ongelmia kuin missään muuallakaan nykypäivänä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941749
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2401553- 891356
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651025Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47918
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38908Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9894- 46852
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35829