Miten löydämme oikean

seurakunnan? Tiedän että, eri hengellisyyksissä ajatellaan, että Raamattua lukemalla löytyy oikea seurakunta. Kun ihminen tutkii Raamattua ja katsoo mikä seurakunta hänen mielestänsä opettaa oikein, sinne tulee mennä. Tämä on erittäin vallalla oleva käsitys ja niinpä ihmiset ovat tulleet omaan tulokseensa ja katselleet porukan omiin luuloihinsa.

Noin ei kuitenkaan ole asian laita Jumalan seurakunnassa, vaan sinne synnytään parannuksen armon kautta ja jossa hoidetaan sitten armolla ja totuudella. Niinpä nämä asiat aukenevat Jumalan valtakunnasta sisältäpäin.

6

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • periluterilainen

      Kristuksen Kirkkoon synnytään uudestisyntymisen peson kautta, eli kasteen kautta.

      Hurmahenget hylkäävät sakramentit ja niistä tulee heillä pelkkiä tunnustustoimia.

      Ehtoollisenkin voisi ottaa esimerkkinä.
      Hurmahenget taivuttavat lauseen "tämä on minun ruumiini" tai lauseen "tämä on minun vereni" aivan muuksi. Heille ehtoollisesta tulee Raamatun sanan vastaisesti pelkkä muistoateria.

      Hurmahenget vääntelevät ja kääntelevät Raamatun sanaa ihan omien mielihalujensa mukaan. Raamatun sana pitäisi ottaa sellaisena kuin se on.

      Koska he toimivat Jumalan sanaa vastaan, niin he ovat ilmeisiä Perkeleitä.

      Nyt olen hypännyt sivuun aihepiiristä.

      • Kristuksen Kirkko

        Oikea seurakunta löytyy siis sieltä, missä on nämä seitsemän kirkon tuntomerkkiä:

        -Raamattu
        -kaste
        -ehtoollinen
        -rippi
        -virka (saarnavirka)
        -Rukous
        -Risti


        Siellä missä nuo ovat käytössä, niin sieltä löytyy Kristuksen Kirkko.


      • Tämä sinun veljes oli kuollut ja virkosi jälleen, hän oli kadonnut ja on taas löydetty (Luuk.15:32). Minä tiedän sinun tekos; sillä sinulla on nimi ettäs elät, ja olet kuollut.

        Epäuskoisessa sieluntilassa ihminen on hengellisesti kuollut. Häneltä on katkennut Jumalayhteys ja hän elää joko suruttomuudessa tai väärässä jumalisuudessa, niinkuin Jeesuksen vertauksen tuhlaajapoika, Isän kodin, Jumalan valtakunnan ulkopuolella. Mutta kun Jumalasta eroon joutunut hengellisesti kuollut saa parannuksen armon, hän herää mutta samalla kuolee maailmalle. Ihminen syntyy uudestaan, kuolleesta tulee elävä. Sen saa aikaan evankeliumi, joka julistetaan Jumalan valtakunnasta Pyhän Hengen virasta. Jeesus on voittanut kuoleman ja perkeleen vallan, Hänen nimessään ja veressään on ihmeellinen ylösnousemuksen voima, joka kantaa Jumalan lapsen, ajallisen kuoleman jälkeen Ylösnousemukseen, Kristuksen saapuessa.

        Kun ihminen joutuu sielunvihollisen pettämänä epäuskoon hän rikkoo puoleltaan kasteen armoliiton Jumalan kanssa. Jumalan puolelta tämä liitto pysyy kuitenkin voimassa niin, että kun epäuskoinen saa parannuksen armon, hän saa palata jälleen hyvän omantunnon liittoon. Häntä ei tarvitse kastaa uudestaan, sillä parannus on kasteeseen palaamista.

        Luuk.10:16.

        "Joka teitä kuulee, se minua kuulee ja joka teidät katsoo ylön, se katsoo ylön minun,
        mutta joka minun katsoo ylön, hän katsoo ylön sen, joka minun lähetti."


      • Kristuksen Kirkko kirjoitti:

        Oikea seurakunta löytyy siis sieltä, missä on nämä seitsemän kirkon tuntomerkkiä:

        -Raamattu
        -kaste
        -ehtoollinen
        -rippi
        -virka (saarnavirka)
        -Rukous
        -Risti


        Siellä missä nuo ovat käytössä, niin sieltä löytyy Kristuksen Kirkko.

        Jos ihmisen synnit ovat anteeksi hän pelastuu ja jos eivät ole hänet tuomitaan. Nyt jos raamattu todistaa että Kristuksen evankeliumin saarnavirka on Pyhän Hengen virka niin se tarkoittaa tietenkin että ei ole pelastusta muualla kuin siellä missä Pyhä Henki tätä Kristuksen evankeliumia tarjoaa. Me uskomme ja luemme raamatusta että juuri näin on asian laita. Ei ole yhtään tapausta raamatussa jossa Jumala uudestisynnyttäisi ihmisen muuten kuin Jumalan lapsen saarnan uskomisen kautta. Mutta Apt. on sellainen esimerkki jossa epäuskoinen saarnaa evankeliumin, mutta ei se mitään auta vaikka sen kuinka uskoo.


    • Helposti

      Usko Raamattu 100 % todeksi ja tee sen mukaan löydät ELÄVÄN USKON ja suhteet Jumalaan, Jeesukseen ja Pyhään Henkeen. Saat pelastusvarmuuden ja Pyhän Hengen asumaan sisääsi.
      Ole kuuliainen keskity Herran kasvojen etsimiseen älä syntiin ja saatanan tekemisiin.
      Kaikki me kompuroimme, mutta pääsemme taistelemalla eroon pahasta ja lähemmäs Jumalaa.

      Ihmeellinen taivaallinen elämä löytyy ja alkaa jo täällä.

      Ainoa oikea seurakunta on Jeesuksen perustama, eli ympäri maailmaa ne uudestisyntyneet kristityt, jotka muodostavat näin Kristuksen ruumiin. Tätä seurakuntaa ei kukaan koskaan voi tuhota. Muutaman ehkä, mutta ei kokonaan.

      Etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.

      Suosittelen tutustumista esim. Rees Howellsin elämäntyöhön, niin sinulle avautuu totuus ja näät esimerkkejä Jumalan todellisuudesta jo täällä.

      • Sallinette tämän käsitykseni, joka kirkastui, kun sain parannuksen armon.


        Keskustelin eriseurojen kanssa ja oli se karmeaa opetusta. On tyypillistä ja yhteistä heille, että kaikissa eri hengellisyyksissä pelastuu, opetettiin vaikka kuinka eriravalla. Minulle tuli oikein huono omatunto, noin väärästä ja epävarmasta opista. Ihmetytti erikoisesti se, että Pyhä Henki opettaisi eritavalla, että, huh, huh voi vain sanoa.

        Tyypillistä heille on aina sanoa: "Ei oppi ketään pelasta, vaan uskominen Jeesukseen". Käsittääkseni oikea oppi on uskon hedelmää, sillä "hedelmistään puu tunnetaan". Jeesushan käski jo lähetyskäskyssään opettamaan kaikki mitä hän on käskenyt ja luvannut olla sitten kanssamme maailman loppuun asti. Opetushan on sitäkin, mitä uskomme.

        Raamatun mukaan, kun kokoonnutaan yhteen, ne ovat seurakuntalaisia, eli samanmielisiä uskovaisia (Matt.18), eikä mitään irtolaisia, jotka tulevat omillaan toimeen. Miten ymmärrän sitten "helpon uskon"? Ollaan ilman Jumalan seurakuntaa ominpäin ja kun tehdään syntiä, mennään vaan kotia ja rukoillaan se anteeksi, siis ilman evankeliumin vahvistavaa päästösanaa, ihan omiin luuloihinsa. Hyvä olisi kysyä, missä Raamatussa on annettu rukoilemalla synnit anteeksi? tai että olisi tultu ihan yksinään uskoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8308
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5721
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      117
      4722
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      230
      4641
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4043
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3782
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      153
      3653
    Aihe