Katoin elokuvat

dodi

Joo katoin nuo elokuvat nyt ja ihan hyviä olivat.

Eniten jäi risomaan ku Boromiria eli Sean Beania ei näytetty enempää. Hän kuului siihen elokuvan harvalukuiseen ryhmään "mielenkiintoiset henkilöt".

Inhimillinen hahmo johon oli helppo samaistua ja hänen rooliaan oli upea katsella. Alko sen kuoleman jälkeen tuntua tylsältä katsella täydellinen-Aragorn ja Legolas pelleilyä.

No jokatapauksessa aika "myöhään" nämä elokuvat katsoin mutta ihan meneviä olitvat.

8

1101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narbeleth-

      Minäkin käynistyin vasta vuosi Kaksi Tornia leffan jälkeen ja olen niin sanotusti, ikuisesti rakastunut Tolkienin Trilogiaan ;) :D

      Boromir todella on mielenkiintoinen henkilö, mutta ite surkuttelen Faramirin osan häyvyttämistä koko elokuvasta :/ Ja myös Haldirin. Sehän on vain Kaksi Tornia leffassa ja minä en ees eka kertaa katsoessa tienny et Haldir on Elrondin poika :D xD

      • dodi

        Minä tiedän vasta nyt, luettuani viestisi että Haldir on Elrondin poika :D.

        Ja totta tuokin, Faramiria olisi kyllä voitu näyttää enemmän.


      • Radagast
        dodi kirjoitti:

        Minä tiedän vasta nyt, luettuani viestisi että Haldir on Elrondin poika :D.

        Ja totta tuokin, Faramiria olisi kyllä voitu näyttää enemmän.

        Faramir oli aika lailla sivuosassa myös kirjassa


      • Turin Turambar

        Haldir ei ollut Elrondin poika, vaan hän oli Lorienin haltioiden joukossa jonkinasteinen vartiopäällikkö joka vastasi Lorienin metsän rajojen vartioinnista. Elrondilla oli kolme jälkeläistä: Arwen tytär sekä kaksi poikaa Elladan ja Elrohir, jotka olivat identtiset kaksoset. Mikäli Haldir olisi ollut sukulaisuussuhteessa Elrondiin olisi tämä tuotu esille TSHssa sen sijaan Galdriel oli Elrondin lasten isoäiti.


      • Narbeleth-
        Turin Turambar kirjoitti:

        Haldir ei ollut Elrondin poika, vaan hän oli Lorienin haltioiden joukossa jonkinasteinen vartiopäällikkö joka vastasi Lorienin metsän rajojen vartioinnista. Elrondilla oli kolme jälkeläistä: Arwen tytär sekä kaksi poikaa Elladan ja Elrohir, jotka olivat identtiset kaksoset. Mikäli Haldir olisi ollut sukulaisuussuhteessa Elrondiin olisi tämä tuotu esille TSHssa sen sijaan Galdriel oli Elrondin lasten isoäiti.

        Pahoittelen virhettäni. :¨/


      • Eliar

        En ole kyllä aivan varma mutta minun mielestäni Haldir ei ole Elrondin poika. Ennestään tiesin että (suuret kirjpoitus virheet) Ellahar ja elrohir tai jotai sinne päi ois ollu Elrondin lapsia. Korjatkaa jos olen väärässä. Ja oha niillä haltioilla aikaa tehä;)


    • lukija.

      No joo, mutta ei elokuviin voi tietenkään kaikkea laittaa. Siitä olisi tullut vielä megajättipitempi. Nytkin dvd-versioissa oli tuntitolkulla lisämatskua verrattuna teatterilevityksessä olleisiin filmeihin.

      Itse pidin kirjan Eowyn ja Faramir -tarinasta. Leffoissahan heidän suhettaan ei muistaakseni sivuttu juuri muutamaan hempeää silmäystä lukuunottamatta.

      Kannattaa siis lukea myös kirja, niin saa vähän perspektiiviä hommaan.

    • V2.1

      Itsekin lainasin kaverilta koko nivaskan ja katsoin ne putkeen (huoh).
      Koko sarja on ylipitkä, 3x 1,5 h olisi kertonut kaiken, mitä nyt venytettiin.
      Parasta antia todellakin oli Sean Bean.
      Tylsintä katsottavaa olivat itse hobitit. Kirjasta minulle muodostunut kuva päähenkilöistä oli vanhempi, rakenteeltaan rotevampi ja ennenkaikkea miestä, ei hintahtavaa nukkea muistuttava.

      Kumpi muuten oli ensin, LOTR taistelupeikot vaiko pc-pelien luolastohirviöt. Ihan samasta puusta veistettyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe