Osaako joku ehdottaa hyviä kesärenkaita citymaasturiin? Mitä renkaita citymaasturikuskit täällä käyttävät? Nokian NRVi SUV tai vast. on harkinnassa, kenelläkään kokemusta noista?
Citymaasturiin kesärenkaat
kyselijä
1561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
mitä rengaskokoa aiot ostaa/autossasi on tällä hetkellä? sitä nrvi suv:ta saa vain muistaakseni 255/65 kokoisena tai jotain tollasta. Mutta jos siis esim. sulla on hakusessa 16" vanteelle koko 215/65, 215/70 tai 225/70 (kuten itselläni), suosittelen esim. BFGoodrich Macadam T/a:ta, Continental 4x4 Contactia sekä Pirelli Scorpion STR:ää. Ovat suunnilleen saman hintaluokan renkaita, jotka ovat ominaisuuksiltaan melko samanlaisia.
Ainii, se täytyy viel sanoo, et jos sun auton "normaali" rengaskoko on 215/65, niin suosittelen kääntämään katseen kokoon 215/70. Tuo 215/70 on ensinnäkin edullisempi (usko tai älä), ja kuten sanottu, toisin kuin leveys, tuo pieni lisä profiilissa (tai korkeudessa) ei lisää bensankulutusta ollenkaan. Ja kaiken lisäksi, se on isompi, eli hienompi :D