seurataanpa uutisia... salaliitto "sota terrorismia vastaan" jatkuu
Bushin kannatus 36%:ssa ja jotain "uutta" piti keksiä-mukana kokkeina varapressa, ulkoministeri, yk-lähettiläs jne.
Pohjois-Koreako se oli seuraavana listalla? Ehtineekö tällä pressakaudella vai vasta seuraavalla?
Bushin kannatus 36%:ssa ja jotain "uutta" piti keksiä-mukana kokkeina varapressa, ulkoministeri, yk-lähettiläs jne.
Pohjois-Koreako se oli seuraavana listalla? Ehtineekö tällä pressakaudella vai vasta seuraavalla?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tervehdys
Iranilla on todennäköisesti ollut ydinase jo useita vuosia ja ainoa syy siihen miksi jenkit eivät uskaltaneet hyökätä iraniin vaan hyökkäsivät irakiin ensin ,on se että he tietävät että iran on vaarallinen vastustaja jolla on "ässä hihassa" vielä arrkivihollisen venäjän häärätessä sen taustajoukoissa aseistaen ja tukien kaikilla tavoin. Saddam oli pienempi paha Iranin rinnalla, toisin sanoen vain lämmittely vastustaja jenkkien sotakoneelle ennen tulevaa todellista "vääntöä".
Iran on ostanut 90-luvulla ydinaseita pakistanilta ja näistä salaisista kaupoista on tihkunut joitain tietoja, mutta näiden tietojen levittäminen ei ole ollut suotuisaa valtamedioissa koska tämän uutisen levitessä yhdysvaltojen tuleva hyökkäys iraniin saisi kansanjoukoissa niin kovan vastustuksen että vallanpitäjille tulisi ongelmia perustella tuleva mahdollinen ydinsodan uhka paremmin kuin esimerkiksi tiedolla että iran on rikastanut uraania ja ehkä havittelee ydinaseteknologiaa.
Miksei muilla mailla saa olla ydinaseita paitsi vain usa:lla ja sen lähimmillä liittolaisilla?
Jos irakilla olisi todella ollut joukkotuhoaseita niin jenkit eivät olisi hyökänneet irakiin. Ainoastaan tämä hyökkäys irakiin osoitti muille vielä toistaiseksi itsenäisille pikkuvaltioille sen että ainoa suoja yhdysvaltojen ja sen liittolaisten valloittamis pyrkimyksiä vastaan voi olla vakavasti otettava ydinase pelote.
Kiina ja venäjä tuskin jäävät sivusta katsojiksi jos iraniin hyökätään. Iranin valtaus onnistuessaan aiheuttaisi niin suuren geopoliittisten voimasuhteiden järkkymisen että venäjän ja kiinan olisi pakko reagoida sotilallisella väliin tulolla tai vetää suosiolla amerikan lippu salkoon.
olisi ollut - et millään tavoin perustellut näkemystäsi.
Syynä voi olla Iranin siirtyminen öljyhinnoittelussa dollarin sijasta euroon.
Arvioitu vaikutus dollarin ja euron vaihtosuhteessa saattaa olla jopa -30% dollarin tappioksi!
Voi vain arvailla sen vaikutusta USA:n talouteen.
pianhan se nähdään antaako Usa euroöljypörssin toteutua
niin näette, ettei öljy siitä mihinkään halpene.
Ei ne Venäjällekään menevät maksut mistään USA:n kautta ole kulkeneet, saati, että 30% olisi jäänyt sinne.
halpene,dollarin asema vaan murenee
Valkoisen talon tuoreen turvallisuusstrategian mukaan diplomaattisten ponnistusten Iranin ydinkiistassa pitää onnistua, jotta yhteenotto vältetään.
Yhdysvallat epäilee, että Iranin ydinohjelma tähtää ydinaseeseen, vaikka maa on itse vakuuttanut ainoan tavoitteen olevan energiantuotanto.
Ydinohjelman lisäksi Yhdysvallat pitää Iranin suhteen huolenaiheina tukea terrorismille, uhkaa Israelille, Irakin demokratian häiritsemistä sekä siitä, ettei maa kieltää omilta kansalaisiltaan vapauden.
Iranin ohella vakavana turvallisuushaasteena mainitaan myös Pohjois-Korea, jonka ydinohjelmasta on niin ikään kiistaa. Yhdysvallat aikoo työskennellä sitä koskevien kuuden maan neuvottelujen jatkamiseksi.
Uudessakin strategiassaan Yhdysvallat pitää kiinni oikeudesta ennaltaehkäiseviin iskuihin niitä maita kohtaan, joita pitää uhkana turvallisuudelleen.
Reuters, AFP