Miksi KEPUssa ei valtiomiehiä?

Entisen ajan mahtipuolue KEPU on kutistumassa sekä kannatukseltaan että resursseiltaan.

KEPUsta ei ole sitten Johannes Virolaisen noussut yhtään valtiomiestason poliitikkoa. Tämäkin jo osoittaa puolueen rappion. Aikoinaan KEPU pysyi suurena Urho Kekkosen antaman tekohengityksen avulla. Kekkosen potkaistua tyhjää KEPU-kupla puhkesi.

Kokoomuksessa ja SDP:ssä sen sijaan on koko ajan kehittynyt valtiomiehiä, jotka ovat menestyneet myös kansainvälisesti.

Kuka edes muistaa KEPU:n entisiä puheenjohtajia? Mitä tekee Paavo Väyrynen? Missä lymyää Anneli Jäätteenmäki? Esko Aho ei pärjännyt avoimilla työmarkkinoilla ja siksi hänen puoluetoverinsa järjestivät Aholle nimityksen vain ja ainoastaan poliittisin perustein. KEPU:n lannanruskea jäsenkirja ohitti tieteelliset meriitit ja substanssit.

KEPU:n jäseneksi ei hakeudu kyvykästä väkeä. Hyvä esimerkki on tämä mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen, joka kävi lukiota kaksi vuotta per luokka ja sen jälkeen vetelehti yliopistossa 15 vuotta. Kukaan ei voi väittää änkyttävää Vanhasta miksikään hengen jättiläiseksi.

Yhteiskunnan muuttuminen ei ole jättänyt agraaripuolue KEPUlle tilaa. Se on auringonlaskun puolue.

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aurinko nousee aina

      Hienosti kuvattu Keskustaa Känän toimesta. Valitse sinäkin aurinkoinen Keskusta, joka nousee joka aamu uudelleen. Loistaa elinvoimaa, huokuu terveyttä ja on luonnonläheinen. Ihanaa kevät aurinkoista loppupäivää kaikille :)

      Ps. Hymyillään kaikki yhdessä Känän kanssa.

    • Terijoen

      hallituksessa. Siksi Känä puhuu kovaan rintaääneen.

    • Ei linjaa - linjaton

      Valtiomiehellä pitää olla jokin linja, joka kantaa vaalien ja kotikulmien yli ja ohi. Kepulaisilla ei ole, eikä voi ollakaan, mitään linjaa, koska koko poliittinen toiminta perustuu siltarumpuiluun ja nopeisiin poliittisiin käännöksiin. Kekkosen ja kepun idänpolitiikkaa jotkut pitivät jonain linjana, mutta kyseessä oli vain Kekkosen ja kepun härski vieraan vallan voiman hyväksikäyttö omien etujen ajamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5382
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3377
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      194
      3080
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2335
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1636
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe