Yhä enemmän on alkanut ärsyttää ihmisten laiskuus tehdä mitään.
Kaikki pitäis olla kädenulottuvilla,painetaan vaan nappia,niin asiat tapahtuu!
Viimeisin juttu tuli itselleni vastaan kun muutossa ylijääneitä tavaroita yrittää kaupitella netin kautta.
Onko kuvia,lähetä kuvat jne.EI OLE,eikä tule!!
Ihmisen,varsinkaan tämän ikäisen ei tarvitse kaikkea nykyajan tekniikkaa osata.
Tilataan pitsat puhelimella,ruoatkin saa kaupasta jo,vaatteet ja kodintarvikkeet netistä-persettään ei tarvitse tuolista nostaa minkään vuoksi!
Ei ihme että ihmiset lihoo!
Vanhempani,80 vee,ajavat 120 km autolla jos haluavat lähteä "isommille"ostoksille lähikaupunkiin.Ja kulkevat muutenkin itseään hoitaakseen paljon muualla viihdyttämässä itseään.
Mitä tekee kaupunkilainen?Istuu tietokoneen ääressä ja ei kulu kuin kynnet.Siirtyy sohvalle ja napsauttaa tv:n auki ja jääkaapin oven.
Siinä menee päivä,toinenkin,ulos ei saa kuin pakon edessä kun kaikki on käden ulottuvilla.
Ai että mua pännii!!
Ärsyttää!!
17
1231
Vastaukset
- Pirre*
taisi saada liian suuret aivot.
- animattiN
Kirjoittamassa pitkää vastausta sinulle, mutta minulta katkesi kynsi, niin en voi kirjoittaakkaan ennen kuin manikyristi tulee hoitamaan sen, kun ei ole täälläkään ketään joka kirjoittaisi puolestani. Auts kun sattuu,, :))
- turhaNtärkee
Aika pahan kommentin heitit! =D
- animattiN
turhaNtärkee kirjoitti:
Aika pahan kommentin heitit! =D
Jo parempi, sain hoitoa ja tiiätsä se oli ihan sika kipee se kynsi, samalla mä pyysin sitä muijaa käymään mun puolest kaupas ku sil on se auto, vaikka ei mul kyl kovin pitkä matka sinne olis, jotain kilsa vaan, mut silti. Enhän mä voinut mennä sinne ite ku lakkakin piti kuivuu rauhassa. Nih,,,:))
- rosali2
"syyllistynyt" nettikauppaan, sensijaan että olisit etsinyt kierrätyspisteen tai kirpparin ?
tai leväyttänyt kampeet myyntipöydälle jonnekkin vilkkaan ostoskeskuksen eteen
tai laittanut ylimääräiset kiertoon sukuun tai onhan
mahdollisuus pistää roskikseen tai ongelmajätekeräykseen
vaatii vähän viitseliäisyyttä ottaa selvää mihin mitäkin saa viedä
kyllä minä uskon, että 50:llä on jo mahdollisuus/oikeus tehdä valintoja, tekemistensä suhteen - Loistava.polku
Et kai itsekään ostaisi tavaraa näkemättä, sikaa säkissä? Sitten täällä valitat kun ihmiset eivät tahdo ostaa vanhoja romujasi edes näkemättä niitä.
Pelkkää laiskuuttaan varmaan joo.... - ohmi
Yhen asian.Netissä ei voi käyvä paskalla on pakko mennä vessaan kun hätä tulloo.:)
En kyllä itse allekirjottas ja ottas pulttia nuista asioista.- turhaNtärkee
Jos on kannettava, sen voi ottaa mukaan ihan mihin vaan. *ups*
- ohmi
turhaNtärkee kirjoitti:
Jos on kannettava, sen voi ottaa mukaan ihan mihin vaan. *ups*
Sellasta kapistusta.Sitäpaitsi se on liian kova ja liukas pyyhkimisseen.:)
Vai onko sulla erillinen teline siinä rullalle.:)
- Ihanainen
Luettuani juttusi aloin miettiä, että kumpi sinua nyt mahtaa suivaannuttaa, kuvien pyytäminen vai se, että et osaa laittaa niitä nettiin.
Kaikkea ei tarvi osata oli nuori tai vanha, mutta jos siitä harmistuneena alkaa harmitella toisten käytöstä niin sillä ei saa kun pahan mielen.
Aurinkoista päivän jatkoa sinulle. - toisten elämästä?
Oletko katkera?
- Pirre*
ilmoituksen lehtien rivi-ilmoituksiin?
Silloin ei kukaan kysele kuvia, vaan ihmiset kiinnostuvat sanallisen kuvailusi perusteella ja seuraavaksi tulevat katsomaan niitä paikanpäälle..niin meillä tehdään jos on jotain myytävää...ainakin enen digiaikaa tehtiin.
Tosissaan on aika työlästä saada kuvia nettiin jos itsellä ei ole digikameraa tai edes skanneria. En ensinkään ymmärrä, miksi kertomasi asiat ärsyttävät sinua. Onhan maailmassa paljon tärkeämpiäkin asioita parannettaviksi kuin toisten käyttämät uuden tekniikan palvelut. Ellet itse halua niitä käyttää, miksi muutkaan eivät saisi?
Vie vanhat romppeesi kirpputorille, sillähän siitä selviät. Hyvät vanhat konstit ovat edelleen käytettävissäsi. Jos haluat hyödyntää nettipalvelua, joku voisi mielellään tarjoa apuaan sinulle. Jos olisit naapurini, minäkin tekisin sen mielelläni. Itse otin omasta ylijäämätavarasta kuvan digi-kameralla ja lähetin parille kiinnostuneelle kysyjälle kuvan. Jo samana päivänä toimitin tavaran perille ja sain hieman toivomaani paremman hinnan.
Minusta uusi tekniikka tarjoaa paljon elämää helpottavia tai muuten mukavia uusia mahdollisuuksia, niistä jokainen voi halutessaan valita omat juttunsa.
Kyllä laiskoja ihmisiä on aina ollut, turha siitä on tekniikkaa syyttää.- itse olla
laiska kun et viitsi mennä kirpputorille myymään tavaroitasi. Ihmisten pitäisi tulla luoksesi ja sinä vain kulkisit tietsikan ja kaukosäätimen väliä. Ne laiskan ominaisuudet taitaa olla omia ominaisuuksiasi!
- suivaantunut
tarpeeksi,että on varaa neuvoa tekemään sitä sun tätä.Kaikille lukijoille:Kirpputorilla olen käynyt vuosia,sukulaiset on lahjottu,ja tietäisittepä kuinka paljon olen tehnyt työtä esim hyvien sohvien myymisen eteen.Tänäänkin lahjoitin tavaraa Hesyyn,(Helsingin eläinsuojeluyhdistys)on annettu kierrätyskeskuksiin ja Uff laatikoihin,digikameraa en aio ostaa tämän takia,kameroita on entisiä ihan tappeeksi,jotta yritetty on.
Ja laiskuutta en tunne,kahta työtä ikäni tehneenä voin olla sata varma siitä.
Tässä aluksi,enks mä ookkii hyvä ihminen.Kjäh! - animattiN
suivaantunut kirjoitti:
tarpeeksi,että on varaa neuvoa tekemään sitä sun tätä.Kaikille lukijoille:Kirpputorilla olen käynyt vuosia,sukulaiset on lahjottu,ja tietäisittepä kuinka paljon olen tehnyt työtä esim hyvien sohvien myymisen eteen.Tänäänkin lahjoitin tavaraa Hesyyn,(Helsingin eläinsuojeluyhdistys)on annettu kierrätyskeskuksiin ja Uff laatikoihin,digikameraa en aio ostaa tämän takia,kameroita on entisiä ihan tappeeksi,jotta yritetty on.
Ja laiskuutta en tunne,kahta työtä ikäni tehneenä voin olla sata varma siitä.
Tässä aluksi,enks mä ookkii hyvä ihminen.Kjäh!Retalekko se meitä pilkkanaan pitää. Kukan muu ei sano että kjäh,,,
- myös
animattiN kirjoitti:
Retalekko se meitä pilkkanaan pitää. Kukan muu ei sano että kjäh,,,
Mario.T.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5331753Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18867- 84853
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101796Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49711- 63705
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2687- 63666
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?65608- 65533