Hyvä muuttofirma?

Paavali

Tiedättekö semmoista muuttofirmaa, josta löytyisi mies tai kaksi, jotka on hyviä purkamaan ja kokoamaan kalusteita, esimerkiksi hankalanmallisen kirjahyllyn?

Käytin joitain vuosia sitten jotain firmaa Riihimäeltä, joka oli tosi hyvä, en vain muista nyt sen nimeä eli sekin käy, jos joku sattuisi tietämään. Toinen nuorista miehistä oli ollut Iskussa työssä aiemmin.

15

6077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks vaan

      Hyvinkään muuttohaukat on ainakin yks. Itse siellä joskus töissä olleena...

    • Hki->Hyvinkää

      Kommenttini ei ehkä ehdi ajoissa, mutta here goes:
      useasti muuttaneena voin sanoa, että Muuttohaukat tekivät ehdottomasti parhaan muuton; muuttoporukka tuli paikalle sovittuna aikana, tavaroiden siirto sujui vauhdilla ja huolella, ja minulta muistettiin vielä kysyä onko kellarikomerossa muuttotavaraa! Määränpäässä muuttolaatikot kannettiin sovittuihin paikkoihin, ja muuton jälkeen vielä tiedusteltiin kuinka homma sujui. Mitään ei särkynyt eikä kadonnut, ja muuttoväki teki parhaansa jotta uusi asuntoni ei likaantuisi. Erinomaista!

      • Muutto edessä

        muutto? Tekeekö ko firma sitäkin? Ja osaisitko sanoa paljonko maksaa esim Joensuusta muutto Helsinkiin? Tavaraa sohvkalustot , kolme sänkyä kirjahylly ja poytiä ja tuoleja. Ja paljonko suurinpiirtein maksaisi jos myös purkaisivat ja kokoaisivat? Suurinpiirtein, koska minulla ei ole harmainta aavistusta. Kiitos.


      • Keijukaisia olivat

        Muuttohaukat toimi hyvin, mutta hitasti: tilasin kaksi miestä kantamaan. ne miehet olivat kaksi hintsua kundia. Eikä minulla ole edes kuin kevyitä kalusteita ja ison osan pienirtaimistoa olin vienyt henkilöautolla etukäteen niin ettei se ollut tiellä, kun kalusteita kannettiin. Olivat kyllä paikalla aikanaan. Mutta rismimpiä kavereita siellä saisi olla, tekivät töitä kovin hitaasti, vaikka itse autoin ( hento naisihminen) siinä kantamisessa, pitivät taukoja yms. eli aikaa kului.

        Tonni samassa kaupungissa ja jopa saman kaupunginosan sisällä, kaksion kalusteet. Edellisen kerran muutin samojen kamojen kanssa kauempaa ja sujui puolet nopeammin. Ainoastaan siitä syystä, että oli aikamiehiä kantamassa.


      • lukumato3
        Keijukaisia olivat kirjoitti:

        Muuttohaukat toimi hyvin, mutta hitasti: tilasin kaksi miestä kantamaan. ne miehet olivat kaksi hintsua kundia. Eikä minulla ole edes kuin kevyitä kalusteita ja ison osan pienirtaimistoa olin vienyt henkilöautolla etukäteen niin ettei se ollut tiellä, kun kalusteita kannettiin. Olivat kyllä paikalla aikanaan. Mutta rismimpiä kavereita siellä saisi olla, tekivät töitä kovin hitaasti, vaikka itse autoin ( hento naisihminen) siinä kantamisessa, pitivät taukoja yms. eli aikaa kului.

        Tonni samassa kaupungissa ja jopa saman kaupunginosan sisällä, kaksion kalusteet. Edellisen kerran muutin samojen kamojen kanssa kauempaa ja sujui puolet nopeammin. Ainoastaan siitä syystä, että oli aikamiehiä kantamassa.

        Minä olen kolme kertaa käyttänyt Muuttohaukkojen palveluja, tosin viimeisestä kerrasta on jo muutamia vuosia. Pelkästään hyviä kokemuksia, ei halvin, mutta palvelu pelasi.


    • Latenen

      Lahdessa ja lähialueilla yksityinen pienyritys toimii joustavasti ja kilpailukykyisesti
      Katso lisää www.yesgo.fi, sieltä löydät yhteystiedot ja tarjouspyyntöpohjan

    • Apua ois kaivannu

      En voi suositella muuttohaukkoja missään nimessä. Homma oli melkoista sähläämistä, jonka seurauksena laskusta tuli karsean suuri. Hinnat korkeat työnlaatuun nähden.

    • robsec

      Tein juuri muuttorempaa asiakkaalle ja hänellä oli mutkaton ja hyvin tehty muutto Suomimuutto Oy:n avulla. Oli halvempikin kuin muuttohaukat......

    • Ex-niemi
      • Rehellinen 1980

        Suomimuutto vaatii maksun käteisellä ja veloittaa 180€ tunti.
        Jos menee 5 min yli sovitun ajan, joutuu maksamaan siitä viidestä minuutista 180€. Pimeää rahastusta?


    • Eino85

      Suomi muutto rahasti meiltä kaksion muutosta 360€ enemmän kuin Jy-pi.

      • utelias123456789

        Mistä minne muutitte?


    • sukkeli555

      Paljonko muuttohaukat veloittaa muutoista? Onko olemassa halvempia vaihtoehtoja

    • Muuttanut

      Riihimäkeläinen Salo. Muuttivat omakotitaloni kamat kerrostalokolmioon. Homma hoitui, kaksi hyväkuntoista miestä jotka eivät kolhineen kaluja ovenpieliin. Kävin ensin hakemassa heiltä laatikoita. Tuovat niitä kyllä jos pyydät.
      Hintav oli halvempi kuin haukoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe