Hyvä muuttofirma?

Paavali

Tiedättekö semmoista muuttofirmaa, josta löytyisi mies tai kaksi, jotka on hyviä purkamaan ja kokoamaan kalusteita, esimerkiksi hankalanmallisen kirjahyllyn?

Käytin joitain vuosia sitten jotain firmaa Riihimäeltä, joka oli tosi hyvä, en vain muista nyt sen nimeä eli sekin käy, jos joku sattuisi tietämään. Toinen nuorista miehistä oli ollut Iskussa työssä aiemmin.

15

5743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks vaan

      Hyvinkään muuttohaukat on ainakin yks. Itse siellä joskus töissä olleena...

    • Hki->Hyvinkää

      Kommenttini ei ehkä ehdi ajoissa, mutta here goes:
      useasti muuttaneena voin sanoa, että Muuttohaukat tekivät ehdottomasti parhaan muuton; muuttoporukka tuli paikalle sovittuna aikana, tavaroiden siirto sujui vauhdilla ja huolella, ja minulta muistettiin vielä kysyä onko kellarikomerossa muuttotavaraa! Määränpäässä muuttolaatikot kannettiin sovittuihin paikkoihin, ja muuton jälkeen vielä tiedusteltiin kuinka homma sujui. Mitään ei särkynyt eikä kadonnut, ja muuttoväki teki parhaansa jotta uusi asuntoni ei likaantuisi. Erinomaista!

      • Muutto edessä

        muutto? Tekeekö ko firma sitäkin? Ja osaisitko sanoa paljonko maksaa esim Joensuusta muutto Helsinkiin? Tavaraa sohvkalustot , kolme sänkyä kirjahylly ja poytiä ja tuoleja. Ja paljonko suurinpiirtein maksaisi jos myös purkaisivat ja kokoaisivat? Suurinpiirtein, koska minulla ei ole harmainta aavistusta. Kiitos.


      • Keijukaisia olivat

        Muuttohaukat toimi hyvin, mutta hitasti: tilasin kaksi miestä kantamaan. ne miehet olivat kaksi hintsua kundia. Eikä minulla ole edes kuin kevyitä kalusteita ja ison osan pienirtaimistoa olin vienyt henkilöautolla etukäteen niin ettei se ollut tiellä, kun kalusteita kannettiin. Olivat kyllä paikalla aikanaan. Mutta rismimpiä kavereita siellä saisi olla, tekivät töitä kovin hitaasti, vaikka itse autoin ( hento naisihminen) siinä kantamisessa, pitivät taukoja yms. eli aikaa kului.

        Tonni samassa kaupungissa ja jopa saman kaupunginosan sisällä, kaksion kalusteet. Edellisen kerran muutin samojen kamojen kanssa kauempaa ja sujui puolet nopeammin. Ainoastaan siitä syystä, että oli aikamiehiä kantamassa.


      • lukumato3
        Keijukaisia olivat kirjoitti:

        Muuttohaukat toimi hyvin, mutta hitasti: tilasin kaksi miestä kantamaan. ne miehet olivat kaksi hintsua kundia. Eikä minulla ole edes kuin kevyitä kalusteita ja ison osan pienirtaimistoa olin vienyt henkilöautolla etukäteen niin ettei se ollut tiellä, kun kalusteita kannettiin. Olivat kyllä paikalla aikanaan. Mutta rismimpiä kavereita siellä saisi olla, tekivät töitä kovin hitaasti, vaikka itse autoin ( hento naisihminen) siinä kantamisessa, pitivät taukoja yms. eli aikaa kului.

        Tonni samassa kaupungissa ja jopa saman kaupunginosan sisällä, kaksion kalusteet. Edellisen kerran muutin samojen kamojen kanssa kauempaa ja sujui puolet nopeammin. Ainoastaan siitä syystä, että oli aikamiehiä kantamassa.

        Minä olen kolme kertaa käyttänyt Muuttohaukkojen palveluja, tosin viimeisestä kerrasta on jo muutamia vuosia. Pelkästään hyviä kokemuksia, ei halvin, mutta palvelu pelasi.


    • Latenen

      Lahdessa ja lähialueilla yksityinen pienyritys toimii joustavasti ja kilpailukykyisesti
      Katso lisää www.yesgo.fi, sieltä löydät yhteystiedot ja tarjouspyyntöpohjan

    • Apua ois kaivannu

      En voi suositella muuttohaukkoja missään nimessä. Homma oli melkoista sähläämistä, jonka seurauksena laskusta tuli karsean suuri. Hinnat korkeat työnlaatuun nähden.

    • robsec

      Tein juuri muuttorempaa asiakkaalle ja hänellä oli mutkaton ja hyvin tehty muutto Suomimuutto Oy:n avulla. Oli halvempikin kuin muuttohaukat......

    • Ex-niemi
      • Rehellinen 1980

        Suomimuutto vaatii maksun käteisellä ja veloittaa 180€ tunti.
        Jos menee 5 min yli sovitun ajan, joutuu maksamaan siitä viidestä minuutista 180€. Pimeää rahastusta?


    • Eino85

      Suomi muutto rahasti meiltä kaksion muutosta 360€ enemmän kuin Jy-pi.

      • utelias123456789

        Mistä minne muutitte?


    • sukkeli555

      Paljonko muuttohaukat veloittaa muutoista? Onko olemassa halvempia vaihtoehtoja

    • Muuttanut

      Riihimäkeläinen Salo. Muuttivat omakotitaloni kamat kerrostalokolmioon. Homma hoitui, kaksi hyväkuntoista miestä jotka eivät kolhineen kaluja ovenpieliin. Kävin ensin hakemassa heiltä laatikoita. Tuovat niitä kyllä jos pyydät.
      Hintav oli halvempi kuin haukoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      618
      2561
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      416
      2033
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1960
    4. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1556
    5. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      67
      1489
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1488
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      124
      1243
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      1050
    9. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      18
      1002
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      978
    Aihe