Suomalaisten lapsien köyhyys, pahoinvointi puhututtaa Nyt!!

Lapsien huostaanotosta on tullut kasvava trendi.
Heidän mielenterveydelliset ongelmansa lisääntyvät samassa tahdissa.

On hirveätä kuulla v.2006 kevättalvella mediasta, että jopa lasten kuolleisuus
on lisääntynyt.

Kyllähän tälläisten uutisten kuuleminen jo pitäisi tulla sosiaali- ja terv. ministeriön, kuin valtioneuvostonkin taholta mediassa enemmään kommentoitavaksi, näkyväksi.

Suomessa on rahaa nyt enemmän kuin koskaan historiansa aikana!
Miten varoja oikein butjetoidaan, kun saamme tälläisia uutisia kuultavaksemme?

8

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä ilman mitään

      moraalia. Pörssitouhut ja omat osakeomistukset määräävät kaapin paikan. Ihan hirvittää, mutta kaikilla tarinoilla on alku ja loppu ja nyt mennään siinä välissä. Raha sokaisee, siitä on kyse. Loppukädessä hyvinvointivaltio on myyty.

      En tiedä mikä auttaisi. Työnteosta tehdään kannattamatonta tätä menoa. Osta suomalaista. Älä osta ensisijaisesti pörssiyhtiöiden valmistamia tuotteita. Tue pienyrittäjiä

      • hunningolla

        Todella suuryhtiöt boikottiin ja ostetaan vain pienyrittäjiltä se vain on vaikeaa suomessa kun tänne jäätyy ilman öljyä tai polttoaineita. mutta politikkojen moraali pitäisi saada kuntoon muuten tämä hyvinvointivaltio palaa takaisin 40 luvulle työn vastaanottamisen sanktiot pois eikä mitään orjatyötä niinkuin keskusta ajaa.


    • juomisella

      on nykyään paljon tekemistä köyhyyden ja pahoinvoinnin suomessa.

      • huono asia

        Viinakauppiaat mainostavat tuotteitaan kun kulutus vähenee tätä myötä myöskin verotulot että ei se viinanjuonnin vähennys ole välttämättä hyvä asia. minullekki paikallinen viinakauppis sanoi sinä se olet kumma mies haet heiltä vain rahaa palautin vain tyhjiä pulloja.
        Vähät viinani tuon ulkomailta halvalla joten olen yhteiskunnan loinen.


      • nmk.s.

        Kurjia ovat nämä perheet. Ja miksi pitää juoda hemmetisti, siksi, että on vain jotenkin paha olo, riittämättömyys byrokratian ja herrakansan silmissä, työttömyys, henkinen lamaannus. Hetkeksi helpottaa, kun huojuu kännissä viikonloput. Ei siinä tilassa ole mitään ongelmia. Onneksi lapset saavat lämpimän aterian koulussa ja jos joku huoltaisi vielä heidän likaiset, tupakalle löyhkäävät vaatteensakin, hoitaisi täikuurit ja hiustenleikkuut, elämänsä olisi hiukan parempaa kaikkine pelkoineen.


      • kurjuutta
        nmk.s. kirjoitti:

        Kurjia ovat nämä perheet. Ja miksi pitää juoda hemmetisti, siksi, että on vain jotenkin paha olo, riittämättömyys byrokratian ja herrakansan silmissä, työttömyys, henkinen lamaannus. Hetkeksi helpottaa, kun huojuu kännissä viikonloput. Ei siinä tilassa ole mitään ongelmia. Onneksi lapset saavat lämpimän aterian koulussa ja jos joku huoltaisi vielä heidän likaiset, tupakalle löyhkäävät vaatteensakin, hoitaisi täikuurit ja hiustenleikkuut, elämänsä olisi hiukan parempaa kaikkine pelkoineen.

        pitäisi antaa vähäosaisille. Heikko ei jaksa taistella vastaan, vaan kärsimys siirtyy lasten helposti kannettavaksi. Poliitikot kantakaa oma osanne vastuusta


      • capt.cöpenick evp

        Kuten sanot; sekä köyhyyden ja tästä johtuvan pahoinvoinnin kanssa.
        Lapsia jää illman hoitoa vanhempien päihdekäyttäytymisen takia.
        Nämä ovat myös yhtenä syynä huoltajuuden menetyksissä.

        Olisi katteetonta populismia paasata, että runsaskaan raha auttaisi kaikissa tapauksissa.
        Ehkä jopa syventäisi päihteistä riippuvuutta.


    • on lyhyt nykyään

      lapsuus loppuu usin jo 10vuotiaana ja joskus allekkin..eli lapset ei nykyään enää leiki..eivät osaa käyttää mielikuvitusta tai muuten keskittyä leikkimään..mieluummin katsotaan videota..pelataan..liikaa höpön höpöä lasten aivoille suodatettavaksi..tulee joka paikasta tuutin täydeltä!
      he alkavat aikuistua ns.nuorempana..tytöt kehittyvät aiemmin jne.Eli päihteet ja muu astuu kuvaan..yhä aikaisemmin.On totta että perheet voi huonosti ja lapsia huostaan otetaan paljon.

      Kukaan ei sano ääneen sitä tosia asiaa että raha ei riitä elämiseenkään ja tuottaa huolta monessa perheessä, kaikki on kallista.Ja silti vaikka rahaa yhteiskunnallakin olevinaan lapset/nuoret/perheet ei saa hoitoa ajoissa.
      Lapset kasvattaa koti/perhe, eikä yhteisö tai ympäristö, sekin käsite on luisunut pahasti.

      Säälittävää eronneiden lapset jotka kiertää isältä-- äidille ja kummankaan vanhemman luona ei oikeesti olla vaan kavereilla,yövytään ja ollaan päivät..Siltikin olisi tarkoitus olla sen oman vanhemman kanssa.Lapset kasvettuaan sanovat isi kun sinulla ei koskaan ollut aikaa minulle..mitä isi tekee makaa sohvalla naukkaa kaljaa..on mallina lapselle...eikä ole aikaa olla oman lapsen kanssa!Lasten onni lähtee pienistä yhteisistä tekemisistä..harrasteista..retkistä..kalareissuista..pelihetket jne..On aika kummaa jos omat vanhemmat ei kestä omaa jälki kasvuaan..lapsen työ on leikki..ja muutaman kerran olen törmännyt vanhempaan joka sanoo..*älä sotke*ja älä ota niitä..tavaroita laita pois..on niin sotkuista*
      En vaan tiedä mitä olisin sanonut, kun lapsi joutui lopettamaan leikin itkien ja korjaaman jälkensä.Millaisia aikuisia heistä tuleekaan?onko heillä työtä?paljon ongelmia varmaan tulevilla sukupolvilla tulee olemaan.Millaisia isiä ja äitejä heistä tulee jotka kokee lapsuudessaan tai nuoruudessaan elämän karikot jo??huolestuttaa..
      Nimim.kasvattaja ja äiti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      217
      18102
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      51
      2270
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      152
      1498
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      127
      1427
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe