Kielilläpuhuminen liittyy hyvin olennaisesti helluntailaisuuteen. Helluntaiseurakunnan kokouksissa se on hyväksyttyä, sallittu, suotavaakin.
Onko kielilläpuhumisessa eli glossolaliassa kyse pelkästä pakonomaisesta äänteiden tuottamisesta vai myös joissain tapauksissa ulkoa opetelluista vieraan kielen katkelmista?
Onko kielilläpuhumisessa eli glossolaliassa kyse pelkästä pakonomaisesta äänteiden tuottamisesta vai myös joissain tapauksissa ulkoa opetelluista vieraan kielen katkelmista?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kielilläpuhumista voi olla monenlaista.
1. Oikeaa Pyhän Hengen puhetta (Apt.2)
2. Sielullista hurmospuhetta
3. Glossaliaa eli äänielinten harjoitusta, jokellusta
4. Demonista henkien palvontaa
5. Psykologisia muistikuvia jostain kuullusta kielestä (TV, elokuvat, joku puhunut jossain) matkimista
6. Pelleilymielessä, kuten saamelaispojat lahkoteltassa puhuivat saamea ja meinattiin seuraavaksi upottaa lahkoon jäseneksi, kun katsottiin jo olevan osallisia armolahjoista
7. Yleisin tietysti koulussa opittu kieli tai oleskelemalla vieraskielisten parissa, ulkomaanmatkat antaa kielitaitoa
Vastaus kielilläpuhumiseen siten kuin itse olen sen kokenut.
Sain kielilläpuhumisen armolahjan parikymmentä vuotta sitten. Pystyn useimmiten kontrolloimaan tuottamaani puhetta, mutta silloin kun Jumalan Henki voimakkaasti vaikuttaa, en pysty estämään puhetta, joka suustani tulee.
Puheen tuottaminen ei ole millään tavalla pakonomaista äänteiden tuottamista, vaan saatan esimerkiksi ulkona kävellessäni yhtäkkiä huomata puhuvani kielillä - joskus se on niin hiljaista, että voin puhua kielillä äänettömästi eli se on melkein vain "ajattelua kielillä". Silloin se ei ole kenellekään häiriöksi.
Olen havainnut puhuvani ainakin kahta erilaista kieltä: toinen on jotain slaavilaista ja toinen jotain romaanista kieltä. Inhimillisesti venäjän kielen kaltainenkin kieli tuntuu minusta rumalta kieleltä, mutta Jumalalle kaikki kielet ovat samanarvoisia - kuulostivatpa ne ihmisistä millaisilta tahansa. Mutta, kielillä puhuessani en tunne puhumaani kieltä vastenmieliseksi.
Ulkoa kielen sanoja ei voi opetella. Sitä on vaikea selittää, mitä kielilläpuhumisessa oikeasti tapahtuu - se on yliluonnollista, eikä ihmisjärjellä selitettävissä.
Ja vielä, kuulun ev.lut.srk:aan.
Jumalan siunausta sinulle ja aurinkoisia kevätpäiviä!!
voihan tulla "muusta maailmasta". ajattelin siksi koska kielikohatuksia voi saada herkemmät ihmiset muutenkin vaikka eivät ole uskossa.
Hyvänä esimerkkinä on shamaanit, jotka aikansa paukuttaa rumpuja ja alkavat puhua vierailla kielillä.
Vai vippaako näillä vain päässä jokin osa-alue.
Nimittäin, jos syö sieniä tai juo alkoholia niin alkaa nähdä näkyjä ja sössöttää.
Noissa slaavilaisissa kielissähän on paljon ässiä.
Tämä vielä huomioksi seriffille ja muille, en pilkalla kysele vaan tiettämättömyyttäni.
Hei. Päättelen saaneeni sen Taivaan Isältä, koska häneltä sitä pyysin. Esim. jos minua ahdistaa jokin asia, niin kielillärukoilu vapauttaa minut siitä ja saan ilon tilalle. Koen Jeesuksen läheisyyttä rukoillessani kielillä.
"Ja kuka teistä on se isä, joka poikansa häneltä pyytäessä kalaa antaa hänelle kalan sijasta käärmeen,
12 taikka joka hänen pyytäessään munaa antaa hänelle skorpionin?
13 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!" Luuk.11:11-13
Miten tämä ilmenee.. kerronpa avoimesti kokemusta asiasta.
Yleensä menee näin. Otan aikaa päivästä jolloin mennen hiljentymään "Jumalan kasvojen eteen".
Joku hiljainen paikka, jossa ei muita ole häiritsemässä. Raamattu on mukanani. Menen polvilleni ja laitan pään kumaraan. Suljen silmäni ja kohdistan ajatukseni Jumalaan, ja siihen mitä Hän itsessään on. Alan kiittämään ja ylistämään Häntä elämästä ja pelastuksesta jonka Hän Pojassaan Kristuksessa minulle lahjoitti. Siinä kun hiljaa olen Hänen kasvojen edessä.. koen sisimmässä hiljaista kosketusta, jolloin tulee sellainen reimun ja kiitos täyteinen olo. Tuntuu kuin jokin viee ja kohottaa toiselle tasolle, jossa koen ylistyksen ja kiitoksen hengen yhtyvän. Tässä vaiheessa huomaan että suustani tulee vierasta kieltä/ epämääräistä. Järjellisesti sanoissa ei ole mitään mieltä. Mutta tämä liittyy Jumalan palvonnan yhteyteen tässä muodossa. Eikä tässä ole mitään pumppaamista, eikä väkinäistä, vaan antautumista ja mielen kohottoamista korkeinta kohti. Ja korkein vastaa yhtymällä sisimpään. Kokeile joskus.
Etsi Herran kasvoja. Etsi niin löydät. Jumala rakastaa meitä. Ja odottaa että hiljentyisimme Hänen eteensä. Hän kaipaa meitä ja me Häntä. Hän ei ole vain sanoissa vaan voimassa.
samanlaisia ovat minunkin kokemukseni kielilläpuhumisesta, kuin yläpuolella olevilla.
Odotin pitkään kielilläpuhumisen armolahjaa. Kun viimein täytyin Pyhällä Hengellä, sain samalla odottamani lahjan. Puhe on luontevaa, eikä sitä tarvitse "keksiä", vaan se tulee spontaanisti, kuitenkin täysin hallittuna.
Se ei siis ole pelkkä pakonomaista äänteiden tuottamista, vaan Jumalan armolahja (siis "parhaimmillaan"). Joku ylempänä luettelikin muita syitä kielilläpuhumiseen, ne eivät ole yhtään epätodellisempia.
pyysin tätä lahjaa Herraltani ja sain sen:) Sanoja tulee kyllä ihan, että ei mitään tavuja tms sihinää :O. Voin kans puhua milloin vain ja myös mielessäni, kuten edellinen kertoi.Myöskin voin lopettaa milloin vain...Vaikeeta selittää jotenkin :D
oikeaa kieltä ymmärtäne.
Luetkohan sinä vastauksia lainkaan, vai pistätkö vain provoilevan aloituksen... Sitten onkin kiva jatkaa provoilua tulleisiin vastauksiin.
Olisi hyvä,jos kielilläpuhumisesta keskusteltaisi lainkaan tällä palstalla !
Kun ei-uudestisyntynyt, yrittää siitä puhua,niin on justiin sama,jos yrittää latvasta puuhun,ja niin on monen hengellisen asian laita,koska lihallinen ei voi ymmärtää Hengestä syntynyttä,hengelliset on tutkittava hengellisesti,ja mitenkä siis täysin pakana sydämeltään,voisikaan käsittää Sanan hengellistä puolta mitenkään,tosi on näin.
Eikä varsinkaan hengellisiä armolahjoja.
(huom ! pakanoita on uskovatkin,mutta armahdettuja pakanoita )
Kielilläpuhuminen ja armolahjat ovat mitä syvintä helluntailaisuutta,mutta tälle palstalle sopimattomia,koska ei ymmärretä,niin asiat menee sikinsokin ja tulee monasti rienatuksikin ,siksi olisi parempi niistä vaieta !
sinulta, mistä asioista mielestäsi tällä palstalla sopisi puhua. Kielilläpuhuminen ei käy, homous ei missään nimessä. Sokerijuurikkaan viljely tietenkin ja erilaiset harhakuvitelmat voisivat ehkä tulla kysymykseen relevantteina teemoina.
Toiseksi, helluntailaisuuden olemuksen selvittelyn kannalta olennaisinta on paneutua juuri niihin seikkoihin, joista te haluatte julkisuudessa vaieta. Silloin nämä mainitsemani tabut nousevatkin ykkösaiheiksi. Niin, osaatkos sinä muuten kirjoittaa "kielillä"?
Että kun ei kuulu salaseuraan, ei saa salaseuran asioista puhuakaan? Miksi itse kuitenkin koko ajan koet olevasi kaikkien alojen asiantuntija, joka ottaa kantaa myös niihin teemoihin, joista ei älyä mitään eikä katso tarpeelliseksikaan älytä? Onkos herra Ritarilla erivapaus tässä, vai?
Ette kestä asiallista puhetta siansaksapuheesta, josta on myös tutkimustietoa. Sinä se olet ennenkin koettanut salata asioita, ja niinpä koetat taas. Voi sinua raasua, voi!