Taas kuulin suomalaisesta pariskunnasta joka muutti Israeliin, kääntyi juutalaisiksi ja kun muuttivat takaisin Suomeen niin vaihtoivat juutalaisuuden kristinuskoon. Tulee mieleen että miksiköhän nämä ihmiset alunperin kääntyivät.
Onko tällainen kovinkin yleistä? Se heikentää kaikkien käännynnäisten uskottavuutta, siksi asia vaivaa minua ehkä enemmän kun pitäisi.
Onko tällainen kovinkin yleistä? Se heikentää kaikkien käännynnäisten uskottavuutta, siksi asia vaivaa minua ehkä enemmän kun pitäisi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On suuri tragedia olla tuuliviirin kaltainen. Olisi kuitenkin hyvä tietää tarkemmin syyt, jotka vaikuttivat ko. pariskunnan kääntymiseen ensin juutalaisuuteen. Varmuudella he eivät olleet tuolloin uudestisyntyneitä elävään toivoon Jeshua Messiaassa, sillä EI KUKAAN, joka TODELLA tuntee Jeshua Messiaan, käänny Mooseksenuskoiseksi eli siirry ARMOLIITOSTA Lakiliittoon.
Heidän kohdallaan kyseessä oli kenties järjellinen ratkaisu kääntyä juutalaisuuteen saadakseen rauhassa asua Israelissa, sillä kristittyjä sorretaan Israelissa räikeästi. He eivät olisi näet saaneet Mooseksenuskoisten parissa samoja mahdollisuuksia työ- eikä kouluelämässä etenemiseen. Tietenkään tällaiset syyt eivät ole MISSÄÄN TAPAUKSESSA päteviä hyljätä AINOA PELASTAVA USKO JUUTALAISTEN LUVATTUUN MESSIAASEEN ja siirtyä Lakiliiton orjuuteen !!!
Toivottavasti he nyt ovat TODELLA löytäneet rauhan ja syntien anteeksiantamuksen Jeshua Messiaassa ja saaneet sen kautta syntyä uudesti ylhäältä. Silloin he ovat TODELLISIA eli hengellisiä Juutalaisia, joiden sydän on ympärileikattu Elävän Jumalan Pyhässä Hengessä !
On syytä painottaa seuraavaa apostoli Paavalin Pyhän Hengen kautta saamaa ja antamaansa varoitusta kaikille niille pakanoille, jotka tahtovat kääntyä Mooseksenuskoon: (Gal.5:1-4)
" 1. Vapauteen Messias vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako UUDESTAAN sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
2. Katso, minä, Paavali, sanon teille, että JOS YMPÄRILEIKKAUTATTE ITSENNE, niin Messias ei ole oleva teille MIKSIKÄÄN HYÖDYKSI !
3. Ja minä todistan taas JOKAISELLE IHMISELLE (HUOMAA ETTÄ TÄMÄ KÄSITTÄÄ MYÖS KAIKKI JUUTALAISET !!!), joka ympärileikkauttaa itsensä, että hän on velvollinen TÄYTTÄMÄÄN KOKO LAIN !
4. Te olette joutuneet pois Messiaasta, te, jotka tahdotte Lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette LANGENNEET POIS ARMOSTA !
5. Sillä me odotamme USKOSTA vanhurskauden toivoa Hengen kautta.
6. Sillä Messiaassa Jeshuassa ei auta ympärileikkaus eikä ympärileikkaamattomuus, vaan RAKKAUDEN KAUTTA VAIKUTTAVA USKO ! "
- - -
PS. Etteivät nyt kaikki jo ympärileikatut Juutalaiset saisi "hernettä nenäänsä" tätä kirjoitusta lukiessaan, tahdon alleviivata, että Paavali tarkoitti edellä mainitsemassaan varoituksessaan VAIN niitä pakananoita ja juutalaisia, joita EI OLLA JO VAUVANA YMPÄRILEIKATTU muitten ihmisten toimesta.
Tiedän jo etukäteen, että tätä kirjoitusta tullaan arvostelemaan, mutta Raamattuhan Uudessa Testamentissa KEHOITTAAKIN meitä arvostelemaan KAIKKEA OPETUSTA ja pitämään niistä vain se, mikä hyvää on... :)
Eikö syy ole aika selviö? Aika ikävää ja hankalaa on ei-juutalaisen elämä niinkin rasistisessa maassa kuin Israel. Jos siellä meinaa asua, niin parempi vaan kääntyä.