Näitä "Jeesus tulee - Oletko valmis" ja "Tee parannus: Usko evankeliumi" julisteitahan näkee aina lyhtypulväissä ym.
Onko se laitonta? Saako julkisille paikoille ripustella noin vain tuollaista?
Mitäpä jos minä tulostaisinkin jotain lappuja tyyliin: "Tee parannus: Usko itseesi" tai sitten ihan suoraan jotain, mikä kehottaa lopettamaan Jumalaan ja raamattuun uskomisen?
Leikattaisiinko minulta munat ja ammuttaisiinko aamunkoitteessa jos jäisin kiinni?
Onko se laitonta? Saako julkisille paikoille ripustella noin vain tuollaista?
Mitäpä jos minä tulostaisinkin jotain lappuja tyyliin: "Tee parannus: Usko itseesi" tai sitten ihan suoraan jotain, mikä kehottaa lopettamaan Jumalaan ja raamattuun uskomisen?
Leikattaisiinko minulta munat ja ammuttaisiinko aamunkoitteessa jos jäisin kiinni?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Näin kerran pylvääseen liimatun tarran, jossa oli viisas kehoitus: "Don't eat yellow snow".
En tiedä liimaajan kohtalosta.
Kyllä sinulta varmaan leikattaisiin munat. Nyt voit olla huoletta, kun tiedät vastauksen.
Järjestyslaki 27.6.2003/612
6§ Mainostaminen ja kuulutukset
"Yleistä järjestystä tai turvallisuutta vaarantavan häikäisevän tai harhauttavan valon taikka liikenteenohjauslaitetta muistuttavan tai muuten turvallisuutta vaarantavan mainoksen käyttäminen on kielletty. Tällaisen valon tai mainoksen käyttäjän on poliisin kehotuksesta viipymättä poistettava valo tai mainos.
Viranomaisen yleisesti nähtäville asettaman julkisen kuulutuksen tai tiedonannon luvaton poistaminen tai turmeleminen on kielletty."
Mikään ei estä. Jos jäät kiinni, sinut asetetaan "Harmstyyliseen" keskustelukuopaan yhdessä kaikkien muiden toisinajattelijoiden kanssa.
Päällesi kaadetaan sammutettua kalkkia, jotta et rupea haisemaan.
...joskus oli myös lappuja "Jeesus Voi" tai "Jumala Voi".
Onko kukaan maistanut?
Julisteiden liimaaminen rakennuksiin tai rakennelmiin on rikos, jollei siihen ole omistajan lupaa.
Rikoslain 35a luvun 6 §:n mukaan:
"Rikoksentekijällä on terroristinen tarkoitus, jos hänen tarkoituksenaan on aiheuttaa vakavaa pelkoa väestön keskuudessa."
"Usko itseesi" -kehotukset aiheuttavat monille kauhua ja pelkoa, sillä se on viimeinen asia mitä moni haluaa tehdä.
Johtopäätös: Jos menet liimailemaan tuollaisia julisteita, olet terroristi. CIA:n miehet ilmestyvät ovellesi ja "siirtävät" sinut "kuulusteltavaksi" Afganistaniin.
o.o;
No mutta tähän asti olen ollut antiterroristi ja poistanut kaikki kohdalleni sattuneet "usko jeesukseen"- julisteet! \o/
kun sinun julisteet poistetaan antiterrorismiin perustuen?
Jos tulet liimaan jotain ihan skeidaa ja poistan sen sinun tahdon vastaissti.. sittn kun valitat niin vastaan että poistithan sinä minunkin julisteet. Etkä saa perusteluja.
Enpä ole liimaillut lappuja mihinkään. Ainankaan vielä.
Ja jos liimaisin, näyttäisin sillä näille Jeesus-lappujen liimailijoille vain että miltä ihmisistä tuntuu, kun joku tyrkyttää omaa kantaansa joka seinässä ja pylväässä.
Eli jos poistat lappuni, ovat ne jo siinä vaiheessa asiansa ajaneet: SINÄ olet ne nähnyt ;)
että telkkarissa oli juttua siitä että jossain mainoksissa luvataan joillekin tuotteille terveysvaikutuksia joita niillä ei ole, tai jotain tuon tapaista... Tuli vaan siitä mieleen, että onko Jeesus tulee -julisteet ihan samanlaista mainostamista jossa luvataan jotain mitä ei ole. Jokin nyt tökkii kun en millään saa valittua oikeita sanoja, mutta toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitin.
Samaa tyhjän lupaamistahan se on... tosin mielummin ostaisin tv-shopista vapaavalintaisen tuotteen, kun lähtisin kumartelemaan ketään/mitään jonkin vielä huonommin perustellun toivossa...
Voisikohan muuten kuluttaja-asiamiehelle valittaa katteettomista lupauksista ja vaatia kolehtirahojen, kirkollisveron ja muun mahdollisesti kirkolle/muulle uskonnolliselle yhteisölle annetun rahan takaisinmaksua?
on ateistien puheet. He kyllä lupaavat loukata ja tehdä pahaa ja sitten ihmettelevät kun heille kostetaan heidän pahat tekonsa.
Olipas taas niin kristillistä lähimmäisenakkautta huokuva viesti, että.
Minä ainakaan en ole luvannut loukata ketään enkä tehdä pahaa. Oikeastaan en edes lupaile mitään, koska lupausten rikkominen ja pitämättä jättäminen on mielestäni varsin suuri loukkaus muita kohtaan.
Tosin pidän periaatteenani, että kaikkea paskaa ei pidä sietää. Jos minulle huudetaan, huudan kyllä jonkin ajan kuluttua takaisin, jos minua lyödään, lyön kyllä takaisin, mutta vältän itse aloittamasta...
Ainoa mitä ihmettelen, on asenteesi. Missä kohdin sinunkin kasvatuksesi on mennyt vikaan? Miksi moinen viha ja hyökkäys? Miksi näet ympärilläsi vain vihaa ja pahaa, varsinkin jos teko on jonkun muun kuin itsesi? Milloin viimeksi nauroit, etkä vain pilkkanaurua, muita ivataksesi?
Mene katsomaan peiliin, koita hymyillä ja hyväksy itsesi. Huomena voitkin sitten koittaa hyväksyä muut.
Oikeasti,ota nyt se pääsi pois takapuolestasi.Mitä ateismi muka lupaa?Ateismi tarkoittaa vain sitä,ettei usko jumaliin.Se ei määrittele eettisiä tai poliittisia näkemyksiä.
Ja eikös teidän krisselien pitäisi kääntää toinen poski ja rakastaa niitä jotka tekevät väärin teitä kohtaan?
uskovaiset kuvittelevat "hyvässä tarkoituksessa" tehtyjen tekojen olevat sallitumpia kuin muiden. Esimerkkinä nuo julisteet, joiden liimaaminen ilman omistajan lupaa rakennuksiin, pylväisiin ym. on kiellettyä. Meillä esimerkiksi on vanha kuivuri, jonka seinä on sopivasti tielle näkyvä. Aina silloin tällöin siihen kiinnitetään mainoksia. Useimmiten sotaveteraanien tai uskovaisten.
Vanhoillislestadiolaisten palstalla joku kovasti paheksui maanomistajaa, joka kieltäytyi vuokraamasta peltoaan herätyskokouksen pitopaikaksi. Asenne oli sellainen, että jumalan vihat saa päälleen, jollei vuokraa. Ei sitä tosin ihan noin ilmaistu.
Tästä aiheesta oli juuri keskustelua helluntainuorten radikaalinetissä. Siellä nuoret pähkäilivät, kumpi on oikein, evankeliointityö liimailemalla uskonnollisia lappuja pylväisiin, seiniin, aitoihin, ovenpieliin jne. vai jakamalla lappuja suoraan ihmisille.
Ikävä sanoa, että tuo joka paikkaan liimaileminen voitti. Jumalan eduksi tehtävä työ on kuulemma tärkeämpää kuin maallisten lakien ja siisteyden noudattaminen.
Luettuani keskustelun ajattelin, että onpahan siinä joillakin erikoinen jumala, roskaamisen ja tärväämisen suojelija ja edistäjä.