Porvari hallitus Esko Ahon ja Iiro Viinasen johdolla teki Suomeen 500000 työtöntä irtisanottuina työpaikoistaan. Kimmo Sasi oli silloin ministerinä. Nyt tänään väitti, että tämä nykyinen hallitus jää historiaan irtisanottujen ennätyshallituksena. Tuohon 500000 lukuun on vielä pitkä matka, vaikka näyttää siltä, että porvareille on tulossa kiire tuota ennätystä rikkoa. Kokoomuksella tässä asiassa on siis paha muistikatkos, onkohan dementiasta kysymys.
Kokoomus jaksaa vääristellä
ja muisti pätkii
8296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
-
työttömiä 200 000.
...minkään värinen hallitus ole irtisanonut yhtäkään yksityisen sektorin palveluksessa ollutta ihmistä ;)
Kimmo Sasi parka!
Se lama alkoi LIIKASEN yhä ollessa vvm. eli n. vuosi ENNEN Ahon hallitusta. Se oli Holkerin hallituksen, jossa Sdp oli SUURIN puolue, aikana.
kokoomus lupasi äänestäjille veron alennuksen, toteutti sen ja möhli suomen lamaan. saatika että kokoomus olisi kyennyt hoitaa asiaa kunnolla.
- Vappuna 1987 maan johtoon tuli Harri Holkerin sinipunahallitus. Sitä ennen kokoomus oli ollut 21 vuotta turhauttavassa oppositiossa. Tulevien tapahtumien kannalta oleellista oli, että päähallituspuolueen kaikki ministerit olivat hallituksen jäseninä ensikertalaisia ja että kokoomus oli koko oppositiossa olonsa ajan arvostellut verotuksen korkeutta. Kokoomus oli luvannut alentaa päästyään hallitukseen veroja ja valitettavasti se myös piti tämän lupauksen.
Verojen alentaminen oli hallitukselta karkea virhe, joka kostautui kahdella tavalla laskukauden tullessa. Ensiksikin se pahensi talouden ylikuumenemista, mikä väistämättä aikanaan teki laman jyrkemmäksi. Toiseksi, jos valtio olisi jarruttanut ylikuumenemista tekemällä reilusti ylijäämäisiä budjetteja, olisi valtion rahatilanne laman alkaessa ollut paljon vahvempi, eikä valtion silloin olisi tarvinnut omaa kassaansa suojellakseen ryhtyä lamaa syventäviin paniikkisäästöihin.
Lama oli taloudellinen eikä se rajoittunut vain tänne meille. Synty syitä lamalla saattaa löytyä esim. ihmisten kulutustottumusten muutoksista ja sen myötä rahan ohjautumisesta muualle kuin on totuttu. Se taas tuo tuleessan se, että tuo rahatta jäämine kertaantuu. Kun yhdellä ei olekkaan rahaa maksaa toiselle, ei hänelläkään ole rahaa maksaa seuraavalle jne.
Lamaa vois verrata yksilön osalta siihen että jää työttömäksi. Silloin on priorisoitava rahankäyttö uudelleen. Raha ei riitä kaikkeen ja joitakin asioita joutuu jättämään pois. Maksukyky heikkenee ja joistakin kulutustottumuksistaan joutuu joustamaan. Joku saataa mennä siihen vipuun, että yrittää säilyttää elintaoaan velalla, sen sijaan, että karsisi kuluja, ylivelkaantuu korviaan myöden.
Oli miten oli, tuollaisen taloudelisen tilanteen kehkeytyessä, on todella lyhytnäköistä esittää syytöksiä "vyönkiristyksinä" toimineista ratkaisuista, jokta ovat luoneet tulevaisuuden toimintaedellytykset pitkälle tähdänneinä ratkaisuina.
Kokoomus on valmis tekemään kipeitäkin ratkaisuja, että tulevasuutta katsoen, mutta on toki puolueita jotak mieluummin tekevät valtiolle velkaa ikävien ratkaisujen sijasta (ettei äänestäjät suutu ja vie oppositioon).
Toiset tekee mitä osaa/uskaltaa ja toiset mitä tahtoo/rohkenee.
Ettei totuus unohtuisi, kyllä presidentti Koiviston jääräpäinen kiinnipito vahvasta markasta, aiheutti suurimmat lamavauriot ja sitä kautta konkurssiallon ja jättityöttömyyden.
Yhdyn täysin esim. Paavo Kourin analyysiin suurimmista laman syyllisistä: 1) Koivisto 2) Holkeri ja Liikanen 3) Riikonen, Vegelius, Lassila ja Tiivola 4) Kullberg.