Miksi toisista palveluista veloitetaan alv 22 prosenttia ja toisista ei mitään. Palvelujen käyttö vähenee ja kerskakuluitus lisääntyy valtion epäoikeudenmukaisen verotuksen takia. Jos palveluja tarjoaa itse valtio niin alv on 0%. Kaksinkertainen verotus on uskomatonta. Sen lisäksi, että työnantaja joutuu jo maksamaan sosiaalimaksut palkasta palkasta leikataan vielä alv. Esim. Virossa palvelut ovat halvempia koska alv on 0%
Palvelujen alv
epäoikeudenmukaista
4284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lisätä alv. Tämä liittyy verotukseen EU:n rajalla.
Tottakai työnantaja ottaa tarvitsemansa voiton. Palveluja täytyy tarjota kannattavaan hintaan niin että asiakkaat käyttävät jonkin verran palveluja. Tämä tottakai vaikuttaa työntekijöiden palkkaan joka pitää olla minimi.
emmekö ole mielettömässä syöksykierteessä?
Kilpailun nimeen vannotaan ja sille annetaan täysi vapaus.
samaan aikaan estetään kartellit ja trustit, jotka voisivat säännellä hintoja.
on selvää, että mitä halvemmalla myy, sitä paremmin menee kaupaksi. mutta kääntöpuolena on se, että työntekijöille riittää yhä vähemmän palkkakakkua, jota pidetään AY-liikkeen toimesta keinotekoisesti liian korkealla, joka johtaa irtisanomisiin ja työmäärän lisääntymiseen per työntekijä.
tietenkin ne, jotka eivät menesty tässä kilpailussa, joutuvat lopettamaan kokonaan.
lopputuloksena on väistämättä yksi yhtiö, joka hallitsee markkinoita jonkin aikaa, mutta joka ei voi myydä entistä korkeampaan hintaan, koska aina löytyy kilpailijoita, jotka myyvät halvemmalla.
seuraavaan 200 vuoteen on Suomeen turha odottaa esim. metsäteollisuuden työpaikkoja. meidän pitää odottaa niin kauan, että meistä itsestämme tulee halpatyömaa.
Kun palveludirektiivi ei astunutkaan voimaan, niin suomalaisilta palvelun tarjoajilta meni mahdollisuus jne.
Missä se näillä hinnoilla olisi ollut edes mahdollista ???
Aina kun puhutaan kaikista hinnoista,sähköstä ja muusta, unohdetaa sekin, että meillä myös palkat ovat ns. vanhojen EU-maiden alimpiin kuuluvia.