460 jarrupalojen/jarrunesteen varoitusvalo

volvograd

auto on volvo 460 2.0 -92. varoitusvalo jatkaa palamistaan vaikka vaihdoin jarrupalat. onkohan jossain joku "kuittaus"painike jolla valo sammuu. paloja vaihtaessa en havainnut mitään anturia jarrusatulassa enkä paloissa, missähän sijaitsevat anturit??? luulisi löytyvän satulasta. vai varoittaako valo pelkästään vähäisestä jarrunesteestä? nesteet on OK.

vastauksista kiitollinen...

2

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarru pois kiisselistä

      jos siinä olisi jarrupalojen kulumisen varoitin.

      Koska et kuvauksesta päätelleen kytkenyt mitään paloista lähteviä johtoja pyörännavassa olevaan liittimeen ei tuossa vulvassasi ole koko varoitinta kuten ei kyllä mielestäni tuossa vuosimallissa pitäisikään.

      Jos jarrunestesäiliö on täynnä ja jarrujen varoitusvalo palaa, on joko säiliössä oleva anturi hajalla (oliko siellä ylipäätänsä sellaista) tai sitten käsijarrukahvaan liitetty anturi on sökö - sekin kun kun sytyttää jarrujen merkkivalon. En nyt muista oliko nestevajeelle oma valo.

      • jarru pois kiisselistä

        että se anturi on ihan yksinkertainen pätkä kuparijohtoa joka on valettu jarrupalamateriaalin sisään aika lähelle jarrupalojen metallista "päätyä" tai mikä sen oikea nimi nyt onkaan.

        Jarrupalojen kitkamateriaali ei johda sähköä joten niin kauan kun kitkapinta ei ole kulunut tuohon johdonpätkään saakka ei jarrulaikan ja johdon välillä kulje virtaa. Sitten kun johto paljastuu palojen kulumisen myötä, maadoittaa se johdon jarrulevyyn ja lamppu syttyy. Mitään erillistä anturia siellä ei ole mutta paloista tulee edellämainitut johdonpätkät jotka pitää kytkeä pyörännavassa olevaan tökkeliin josta lähtee edelleen johdot kojelaudassa olevaan merkkivaloon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe