Suomesta puuttuu jotain

Nimittäin VIRALLINEN LIIKENNEKASVO !

Sellainen oli ennen, kuin Karpo, Enska, jopa Riihelä olivat vielä voimissaan?

Tällaisilla ihmistyypeillä olisi käyttöä Suomen mediassa.
Mediaa on nykyisin tarjolla 1000 -kertainen määrä, mutta kaikki on samaa hörölöröä liikenteen osalta.
KENESTÄ UUSI LIIKENNEVALISTAJA SUOMEEN TÄLLE VUOSIKYMMENELLE?
Ja liikennöivän kansan ääni kuuluviin julkisuuteen!
5316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ns. liikennekasvot ole enää muodissa, sillä liikenteestä valistamista ei enää oteta vakavasti. Ei tv-kanavienkaan intresseihin kuulu näyttää mitään asiallista liikenteeseen liittyvää, sillä nyt ovat muodissa kokkiohjelmat ja realitysarjat. Pelkkää paskaahan nuo ovat, mutta minkäs teet. Niiden tekoon käytettävillä rahoilla ja voimavaroilla voisi kyllä tehdä jotain hyödyllistäkin.

Julkinen liikennevalistus lasketaan holhoukseksi ja sitähän ei suomalaiset autoilijat suvaitse. Kaikki pitää saada tehdä oman pään mukaan ja kepittää muista välittämättä. Siihen kun sitten joku liikennevalistaja pukkaisi naamansa esille neuvoakseen ja valistaakseen, niin sille viitataan kintaalla tai näytetään keskisormea. Eipä pahemmin kannata ruveta turhaan valistamaan asennevammaisia nykyautoilijoita.

Tosiasia on, että tulisipa julkisuuten sitten kuka tahansa mukavan oloinen liikennetietäjä, niin turhaa työtä hän tekisi. Ei tällaisella miehellä tai naisella olisi muuta arvoa kuin viihdytysarvo.

Äänestä
  • TVssä on nyk. pelkkää realityohjelmapaskaa, jota tollot tuiottaa!
    Tällainen liikenneohjelma toimisi takuulla jos:
    -Ohjelmassa käsiteltäisi oikeita kolaritapauksia, ja näytettäisi verta siten kun se paikalla valuu.
    -Kiinnitettäisi samalla huomiota valtiovallan toilailuihin liikennekysymyksissä.
    -Oltaisi oikeasti kriittisiä liikenneolojen, tienlaadun ja rikkomusepäkohtien syihin= valtion asianhoito.
    -Suurin kiinnostus varmaan olisi asioiden parantamisen alalla, eli miten saadaan liikenne turvallisemmaksi ja sujuvammaksi, mutta se pitäisi esittää todellisella tavalla ja oikein esimerkein, ei kansakouluopetuksen tasoisesti.
    -juontajina olisi joku/jotkut koko kansan tavalliset julkkishahmot, ei pösilömissi, entinen visailujuontaja tai narkkari tai mikään muukaan pelle, vaan oikeasti vaikutusvaltaisia julkkiksia esim. Jörn Donner, Arvi Lind, ja nuorisojaksoissa joku Juuso ja Peltsi tai muita nuorisosuosikkeja.
    Tulkaa ulos kaapista, TE TODELLISET vaikuttajat. Televiisiion kunnon ohjelmaa!

    Äänestä

Puhetta mennäviikolla. Henkilön pitää ansaita kuulioidensa arvostus jotta,homma hoituisi. Miinuksena olisi taipuminen sääntöjen liialliseen pakottamiseen. Ja omiensa mielipiteiden pitäminen omanatietonaan.
Ja kun aika on toinen,Enskan ja Hanskin mukavat taanoiset ohjelmat ei välttämättä enää toimisi.
Esitetään nytkin liikenne-ohjelmia. Ja joku reality-kilpailukin on käynnissä nuorille kuljettajille.
Salovaara oli ensin mielenkiintoinen Novassa perjantai ja sunnuntaisin. Mutta sekin muuttui kuuntelioiden soittojen ja valitusten myötä huonoksi. Ja tunnetusti radio-toimittajan on oltava samaa mieltä soittajan kanssa.

Äänestä

nuita kuvia kun kattuu,luuliis pistävän ajattelemahan.

Äänestä

Eipä ole telkkarista enään aikoihin tullut kunnon liikenneohjelmaa. Enskan ja Karpon ohjelma oli alussa rautaa, mutta meni sekin sitten lähinnä vittuuntuneiden ja sorrettujen ohjelmaksi. Liikenneasiat jäivät unholaan. Lähes samaa voisi sanoa radionkin puolelta. Kun Riihelän Esko jäi eläkkeelle, niin siihen loppuivat kuuntelukelpoiset radion liikenneohjelmat. Lupamaksurahat työnnetään tällaisiin realitypaskoihin ja pilvilinnoihin, mitä esim. tv suoltaa yhtenään. Koomisinta on huomata vanhempien ukkojen seuraavan jotakin hiivatin Salkkareita. Pitäisi varmaan nakata töllötin kartanolle ja tv-lupamaksulaput saunan pesään, kun rahalle saatava vastine tänä päivänä on lähes kelvotonta. Radio ja televisio eivät todellakaan tarjoile kaikille kaikkea. KUNNON LIIKENNEOHJELMAA KEHIIN!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Radiomiehen veli kirjoitti:

Nimittäin VIRALLINEN LIIKENNEKASVO !

Sellainen oli ennen, kuin Karpo, Enska, jopa Riihelä olivat vielä voimissaan?

Tällaisilla ihmistyypeillä olisi käyttöä Suomen mediassa.
Mediaa on nykyisin tarjolla 1000 -kertainen määrä, mutta kaikki on samaa hörölöröä liikenteen osalta.
KENESTÄ UUSI LIIKENNEVALISTAJA SUOMEEN TÄLLE VUOSIKYMMENELLE?
Ja liikennöivän kansan ääni kuuluviin julkisuuteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu