Joillekin Jehovan todistajille on tarjottu työtä, joka vaatisi heitä työskentelemään uskonnollisissa rakennuksissa tai niiden tonteilla. Mikä on raamatullinen näkökanta tällaisesta työstä?
Tarjottu työtä
Anssi
5508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vartiotorni 15.4.1999
"4. Mistä palkka saadaan, tai missä työ tehdään? Ajattelehan kahta tilannetta. Aborttiklinikka päättää kohentaa julkisuuskuvaansa ja palkkaa jonkun puhdistamaan lähiseudun kadut. Henkilö saa palkkansa aborttiklinikalta mutta ei tee työtä siellä, eikä kukaan näe häntä klinikalla koko päivää. Sen sijaan ihmiset näkevät hänen tekevän yleishyödyllistä työtä, joka ei itsessään ole ristiriidassa Raamatun kanssa huolimatta siitä, kuka maksaa palkan. Sitten päinvastainen tilanne. Maassa, jossa prostituutio on laillista, kansanterveyslaitos palkkaa sairaanhoitajan tekemään bordelleissa terveystarkastuksia, joiden tarkoitus on vähentää sukupuolitautien leviämistä. Vaikka kansanterveyslaitos maksaa hänen palkkansa, hän tekee työtä yksinomaan bordelleissa ja tekee moraalittomuuden harjoittamisesta turvallisempaa ja samalla hyväksyttävämpää. Nämä esimerkit valaisevat sitä, miksi tulee ottaa huomioon, kuka maksaa palkan ja missä työtä tehdään."
Johtopäätös:
ON JT:lle hyväksyttävää puhdistaa katuja vaikka aborttiklinikka maksaa palkan. Tuo palkkahan maksetaan siis yksiomaan rahalla, joka on hankittu sikiöitä abortoimalla.
EI ole JT:lle hyväksyttävää, että yrittää pelastaa elämää terveydenhoitajan ominaisuudessa jos työ on prostituoitujen parissa työskentelemistä ja sukupuolitauteja vastaan taistelemista.
Ensinnäkin sinun tulee harkita näitä kahta kysymystä.
Tuomitaanko kyseinen ansiotyö sellaisenaan Raamatussa?
Tekisikö tämän työn tekeminen henkilöstä osasyyllisen tuomittuun menettelyyn?
Näiden kahden kysymyksen avulla voi esimerkiksi ymmärtää, miksi tosi palvoja ei olisi minkään väärän uskonnollisen järjestön työntekijä, niin että hän tekisi töitä kirkolle ja kirkossa. Ilmestyksen 18:4:ssä esitetään käsky: "Lähtekää siitä ulos, minun kansani, jos ette tahdo osallistua hänen kanssaan hänen synteihinsä." Henkilö osallistuisi Suuren Babylonin tekoihin ja synteihin, jos hän olisi väärää palvontaa opettavan uskontokunnan vakituinen työntekijä. Olisipa hän puutarhuri, talonmies, huoltomies tai kirjanpitäjä, hänen työnsä tarkoitus olisi hyödyttää palvontaa, joka on ristiriidassa tosi uskonnon kanssa. Lisäksi ihmiset, jotka näkisivät hänen tekevän työtä kirkkorakennuksen kaunistamiseksi tai kunnossa pitämiseksi tai kirkon uskonnollisen toiminnan edistämiseksi, yhdistäisivät hänet aivan aiheellisesti tuohon uskontoon.
Mitä sitten on sanottava henkilöstä, joka ei ole kirkon tai uskonnollisen järjestön vakituinen työntekijä? Kenties hänet vain hälytetään kirkon kellariin korjaamaan rikkoutunut vesijohto. Eikö tämä eroaisikin siitä, että hän tekisi tarjouksen jostakin urakasta, kuten kirkon katon kattamisesta tai eristämisestä?
Tärkeä kysymys, joka koskee kirkkorakennuksessa työskentelemistä, esimerkiksi uusien ikkunoiden asentamista, mattojen puhdistamista tai lämmityskattilan huoltamista. Miten edellä mainitut seikat voisivat vaikuttaa ratkaisuun?
Päätösvaltaan liittyvä näkökohta: Onko kristitty yrityksen omistaja tai onko hän esimiesasemassa, niin että hän voi päättää, otetaanko jokin työ tehtäväksi, kun se pitäisi tehdä kirkossa? Haluaisiko päätösvaltainen kristitty olla tekemisissä Suuren Babylonin kanssa siten, että hän tekisi tarjouksen tai sopimuksen urakasta auttaakseen jotakin uskontoa edistämään väärää palvontaa? Eikö se olisikin verrattavissa savukkeiden tai epäjumalankuvien myymiseen omassa kaupassaan? (2. Korinttilaisille 6:14–16.)
Jos kristitty on työntekijä, jolla ei ole sananvaltaa siihen, mitä töitä otetaan vastaan, pitäisi ottaa huomioon muita tekijöitä, kuten paikka, jossa työ tehdään, ja se, missä määrin hän joutuu osallistumaan sen tekemiseen. Pyydetäänkö häntä yksinkertaisesti toimittamaan tai asentamaan uusia tuoleja kertaluonteisesti tai tekemään ihmisystävällinen palvelus, niin kuin palomiestä pyydettäisiin sammuttamaan kirkossa syttynyt tulipalo, ennen kuin se leviää? Monet ajattelisivat tällaisten tapausten eroavan sellaisen työntekijän tilanteesta, joka käyttäisi paljon aikaa kirkon maalaamiseen tai hoitaisi säännöllisesti sen piha-alueita saadakseen sen näyttämään viehättävältä. Tällainen säännöllinen tai pitkäaikainen työ saisi ihmiset yhdistämään kristityn todennäköisemmin uskontoon, jota hän ei väittämänsä mukaan hyväksy, mikä saattaisi kompastuttaa heidät (Matteus 13:41; 18:6, 7).
Olemme tuoneet esille useita ansiotyöhön liittyviä tärkeitä näkökohtia. Käsittelimme niitä alussa mainitun väärää uskontoa koskevan kysymyksen kannalta, mutta niitä voidaan pohtia yhtä lailla myös muunlaisten työtilaisuuksien yhteydessä. Kulloistakin tilannetta pitäisi aina eritellä rukoillen ja ottaen huomioon sen erityiset – ja todennäköisesti ainutlaatuiset – puolet. Edellä esitetyt seikat ovat jo auttaneet monia vilpittömiä kristittyjä tekemään omantuntonsa mukaisia ratkaisuja, jotka osoittavat, että he haluavat kulkea Jehovan edessä suoraan ja rehdisti (Sananlaskut 3:5, 6; Jesaja 2:3; Heprealaisille 12:12–14).
Viite: w99 15/4 28,29
>>
Joillekin Jehovan todistajille on tarjottu työtä, joka vaatisi heitä työskentelemään uskonnollisissa rakennuksissa tai niiden tonteilla.
>>
Kirkko huolehtii rakennuksistaan ja tonteistaan itse. Kirkon työntekijäksi puolestaan edellytetään kirkon jäsenyyttä. Ei siis kovin helposti ole nähtävissä tilannetta että JT "joutuisi" töihin kirkon piiriin.
Välillisesti tuollainen tilanne voi tietysti tulla eteen, jos vaikka työskentelee rakennusfirmassa, miltä on kirkon kunnostus tilattu. Tämähän on kuitenkin vain yksi firman asiakas muiden joukossa, joten en ymmärrä miksi siitä rakentaa ongelmaa. Jos sinulla on firma, niin myyt kaikille maksaville asiakkaillesi eikä varmaan kenenkään mieleenkään tule että asiakkaiden uskonnollinen tausta pitäisi ensin selvittää;)
Jos joku näkee, niin joku hyvä selitys!!