Jehovan todistajilla on totuus.
Jehovan todistajilla totuus
Jt-Jt
11761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
>>Jehovan todistajilla on totuus.
Muuten hyvin, mutta sinulta jäi perustelut hiemän vähille. Kas täällä on perusteluja väitteelle:
http://www.theholdemans.com/Compare.htm
On siellä pari muutakin ryhmää, jolla on totuus, mutta älä anna sen häiritä.
Jostain syystä kaikki muutkin uskonnot kutsuvat todistamattomia väitteitänsä totuudeksi.
Tämä on omituista koska totuus tarkoittaa tietoa ja tieto taas ei ole synonyymi uskolle.
Ateisteilla on ainoa totuus, koska heidän tietonsa perustuu todisteisiin tai pikemminkin muiden uskomusten todisteiden puuttumiseen.
epämääräiseksi selittelyksi ja juonitteluiksi yhteiskuntaa vastaan.
Jeesus osoitti tuon profeetallisessa rukouksessaan Isälleen Jumalalleen sanoen:
"Minä olen ilmoittanut sinun nimesi niille ihmisille, jotka valitsit maailmasta ja annoit minulle ; He ovat ottaneet omakseen sinun sanasi ; he tietävät, että minä olen tullut sinun luotasi, ja uskovat, että sinä olet minut lähettänyt ; Pyhä Isä, suojele heitä nimesi voimalla, sen nimen, jonka olet minulle antanut, jotta he olisivat yhtä, niin kuin me olemme yhtä ; He eivät kuulu maailmaan, niin kuin en minäkään kuulu ; Pyhitä heidät totuudellasi. Sinun sanasi on totuus ; Niin kuin sinä lähetit minut maailmaan, niin olen minäkin lähettänyt heidät ; Minä pyhitän itseni uhriksi heidän tähtensä, että heistäkin tulisi totuuden pyhittämiä ; Minä en rukoile vain heidän puolestaan, vaan myös niiden puolesta, jotka heidän todistuksensa tähden uskovat minuun ; Minä rukoilen, että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa. Niin tulee heidänkin olla yhtä meidän kanssamme, jotta maailma uskoisi sinun lähettäneen minut ; Sen kirkkauden, jonka sinä olet antanut minulle, olen minä antanut heille, jotta he olisivat yhtä, niin kuin me olemme yhtä ; Kun minä olen heissä ja sinä olet minussa, he ovat täydellisesti yhtä, ja silloin maailma ymmärtää, että sinä olet lähettänyt minut ja että olet rakastanut heitä niin kuin olet rakastanut minua ; Minä olen opettanut heidät tuntemaan sinun nimesi ja opetan yhä, jotta heissä pysyisi sama rakkaus, jota sinä olet minulle osoittanut, ja jotta minä näin pysyisin heissä."
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/fi/1992/Joh.17.html
Alkuperäinen käsittääkseni väitti, että Jehovan Todistajat eli Vartiotorniseura on totuus.
Sitä minä en usko, mutta en ole hetkeäkään epäillyt, etteikö Raamatussa ole olemassa Totuus.
Ei missään selitysteoksissa.
Ketkä ovat niitä, joita maailmanlaajuisesti yhdistää Jeesuksen ja Paavalin mainitsemat ominaisuudet: Jehova Jumalan palvonta, keskinäinen rakkaus ja saman ajatussuunnan omaava opetusohjelma? (Luukas 4:8; Johannes 13:35; 1:Korinttilaisille 1:10; 2.Korinttilaisille 13:11)
http://www.jehovantodistajat.fi/languages/languages.htm
Luukas 4:8
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/fi/1992/Luuk.4.html#8
Johannes 13:35
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/fi/1992/Joh.13.html#35
1.Korinttilaisille 1:10
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/fi/1992/1Kor.1.html#10
2.Korinttilaisille 13:11
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/fi/1992/2Kor.13.html#11
En minä väitäkään, etteikö esimerkiksi vuoden 1975 ole Vartiotorniseuran totuus. En kiellä, etteikö 1914-sukupolvioppi ole heidän ikioma totuutensa.
Tarkoitan, että minulle Raamattu edustaa totuutta ja se ei tue edellämainittuja Vartiotorniseuran totuuksia.
Minusta se, että Raamattu ei muutu (erilaisia käännöksiä tietenkin voi olla) on tärkeää tässä epävarmassa maailmassa.
Raamatun sanoma on siksi ainakin minulle Totuus.
Kun kaveri on erottamassa omaa ryyppy kaveriaan? Ja muitakin esimerkkejä löytyy tosi veljes rakkaudesta!! Oikeesti oksettaa!
LAINAUS: Ketkä suorittavat Jehovan palvontaa totuudessa.
FAKTA;>>> saman ajatussuunnan omaava opetusohjelma
Voit syödä luontaistuote lääkkeitä tai liittyä johonkin uskontoon. Yksi mahdollisuus on hyväksyä hetkinen tilamme elämässä ja tehdä se hyvin ja siten kuollaan pois.Jos jotain muuta on, niin se ei ole meidän käsissä.
... sopii täysin nuo määreet.
Me olemme yksimielisiä emmekä riitele ollenkaan.
Jehovan todistajat riitelee hellareiden kanssa - Jehovan todistajat jopa sotii luterilaisten kanssa - .... luterilaiset katolisten kanssa. Kaikki muut sotii aina jonkun kanssa, mutta Jeesuksen todistajat eivät sodi kenenkään ja meidän kesken on keskinäinen rakkaus. Aidot kristityt eivät ole kaiketi koskaan historiansa aikana sotineet eivätkä riidelleen kenenkään kanssan. Mutta Jehovan todistajat ovat kuulemma riidoissa KAIKKIEN KANSSA.