Voiko auton pestä kerrostalon autotallissa tai piha-alueella? Tarkoitus olisi tehdä vain pikainen pesu kahdella ämpärillä vettä ja miedolla autoshamppoolla. Voiko tulla ongelmia talonyhtiöltä?
Auoton pesu tallissa
11
3572
Vastaukset
- mikäli..
eikai mikäli kunnan järjestyssäännöt eivät moista keillä eikä myöskään taloyhtiön säännöt, niin silloin pitäisi olla ok käyttää biologisesti hajoavia pesuaineita (taitaa olla kaikki yksityisille myytävät autoshamppoot)
Ota auto pihalle ja pese, en jaksa uskoa että kukaan siitä mitään sanoo kun et koko pihaa "vaahdota" - Jamppa1
on luvallista. Muistaakseni kaupungin järjetyssäännöt kieltää tollaisen. Jokatapauksessa voin melkein luvata että sanomista tulee joltain suunnalta. Siinä on sellainen ympäristönäkökulma että mihin ne jätevedet menee. Pihaltahan ne menee parhaimmillaan suoraan järveen, autonpesupaikoilla on erotuskaivot.
- alkup.
Sama pitäisi sitten koskea omakotitaloasukkaita. Auton peseminen pihalla pitäisi olla kiellettyä. Onkohan maaseutukunnissa samoja sääntöjä, sillä lähimpään autonpesupaikkaan voi olla sen verran matkaa että kun on tullut takaisin kotiin olisi auto taas pesuntarpeessa. Luin talonyhtiön järjestyssäännöt eikä siellä mainuttu mitään asiasta.
- kumottu
Kuntien järjestyssäännöt eivät enää pariin vuoteen ole olleet voimassa, koska uusi järjestyslaki kumosi ne.
Kuntien vanhoissa järjestyssäännöissä oli kaikenmaailman typeriä pykäliä. Esimerkiksi Helsingissä oli puihin kiipeäminen kiellettyä sakon uhalla. :) - Jamppa1
kumottu kirjoitti:
Kuntien järjestyssäännöt eivät enää pariin vuoteen ole olleet voimassa, koska uusi järjestyslaki kumosi ne.
Kuntien vanhoissa järjestyssäännöissä oli kaikenmaailman typeriä pykäliä. Esimerkiksi Helsingissä oli puihin kiipeäminen kiellettyä sakon uhalla. :)tosiaan pitäisi puhua oikeilla nimillä, sori vaan. No, sitä uutta säännöstöä voi varmaan tutkia tai kysyä kaupungilta jos ottaa oikeen asiakseen. Ympäristön kannalta auto on kuitenkin parempi pestä ihan siihen tarkoitetulla paikalla.
- lol gg
alkup. kirjoitti:
Sama pitäisi sitten koskea omakotitaloasukkaita. Auton peseminen pihalla pitäisi olla kiellettyä. Onkohan maaseutukunnissa samoja sääntöjä, sillä lähimpään autonpesupaikkaan voi olla sen verran matkaa että kun on tullut takaisin kotiin olisi auto taas pesuntarpeessa. Luin talonyhtiön järjestyssäännöt eikä siellä mainuttu mitään asiasta.
no pesu on varmasti kielletty missävaan jos siittä menee ympäristömyrkkyjä maahan. jos pesen omakotitaloni pihalla mäntysuovalla autoni se on minunasiani ja ainoa haitta (maan jäätyminen) on minun murheeni, kun siihen kenties liukastun.
kerrostalossa tulee ongelmaksi juuri se, että vaikka vesi ei olisi myrkyllistä, niin saatat jäädyttää pihamaalle luistinradan, jossa 57% talon mummoista makaa aamulla kuolleena selällään. - parkkipaikalla
lol gg kirjoitti:
no pesu on varmasti kielletty missävaan jos siittä menee ympäristömyrkkyjä maahan. jos pesen omakotitaloni pihalla mäntysuovalla autoni se on minunasiani ja ainoa haitta (maan jäätyminen) on minun murheeni, kun siihen kenties liukastun.
kerrostalossa tulee ongelmaksi juuri se, että vaikka vesi ei olisi myrkyllistä, niin saatat jäädyttää pihamaalle luistinradan, jossa 57% talon mummoista makaa aamulla kuolleena selällään.Mites on nuo öljyä tiputtavat autot. Joka viidennessä ruudussa on öljyläikkiä. Ja osassa vielä tuoretta öljyä. Soitankö poliisit paikalle? Tai minne voin ilmoittaa pohjavesien saastuttamisesta? Kumpi on vaarallisempaa, korkillinen autoshamppoota tai saman verran moottoriöljyä.
- lol gg
parkkipaikalla kirjoitti:
Mites on nuo öljyä tiputtavat autot. Joka viidennessä ruudussa on öljyläikkiä. Ja osassa vielä tuoretta öljyä. Soitankö poliisit paikalle? Tai minne voin ilmoittaa pohjavesien saastuttamisesta? Kumpi on vaarallisempaa, korkillinen autoshamppoota tai saman verran moottoriöljyä.
hitosta ko mä tiedän. ei tässä mistään saatanan öljystä keskusteltu.
- 12qwerty
Kyllä täällä ainakin monet pesee autoja kerrostalon pihalla. Ja jos joku jotain valittaa niin mitä sitten, sulla on sillon jo auto pesty ja sillä selvä.
uusissa säännöissä oli kielletty muistaakseni yli 30 huoneistoisen kerrostalon pihalla. Tietenkin joku pienempikin taloyhtiö voinee kieltää sen muutenkin.
Sinnehän ne pesuvedet menee sadevesikaivoon, minne teitten suolaloskavesikin.
- homma selviää
Ei tullut mieleen kysyä asiaa sieltä missä tieto on eli oman taloyhtiön toimistosta...? Sen sijaan kyselet täältä ihmisiltä, jotka eivät tiedä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1322782
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562227Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.251783- 1291548
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641318- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?721270- 891075
- 90999
- 130954