onko kukaan kolaroinut autokoulussa?

Alaiya

Niin. onko kukaan kolaroinut autokoulussa? Itse nimittäin pari viikkoa sitten onnistuin ajamaan päin erästä kivimuuria ja siitäpä opettaja tykkäsi. Auto meni suoraan huoltoon, eikä sieltä takaisin tullut. En tiedä miks... ei se kyl enää sen jälkeen käynnistyny. Hauska kokemus.

11

9886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylkyl

      Kyllä noita tapauksia aina välillä sattuu...

    • olen

      monta kertaa...Täytyisi varmaan vaihtaa hommia...Terv.Ope...No sitä sattuu...Eipä kyllä niin hauska kokemus jos usein sattuu...(Tämä on siis totta, vaikka alkaa itseäkin naurattaan).

    • isompiakin

      autokouluja on n. 600. Heillä kullakin on autoja 1-5, jopa enemmänkin. Voisikohan keskiarvo olla 2-3. Tästä saamme autojen määräksi n. 1500. Kullakin törmäillään keskimäärin 2 kertaa / v, eli saamme pikkujututkin mukaan laskettuna n. 3000 kolahdusta tms. Autoja saattaa olla jopa tuplasti, eli 6000 vahinkoa.
      Pahojakin on sattunut. Opettajat ja inssit loukkaantuneet vakavasti. Viimeeksi Kemissä. Että näin. h.

      • hmh..

        Miten on käynyt Kemissä? Jäi kiinnostamaan..


      • pahasti ja
        hmh.. kirjoitti:

        Miten on käynyt Kemissä? Jäi kiinnostamaan..

        kaksi autoa romuksi. Noin vuosi sitten. Ajokokelas oli kääntymässä kulkusuunnassaan vasemmalle ja ajoi suoraan vastaan tulevan auton eteen, vaikka olisi pitänyt väistää odottamalla, tahi nopeutta alentamalla. Romua ja tuskaa syntyi. Sama h.

        Ps. Mäkisen Tapsa on monipuolinen osaaja. mm. koulutettu lentäjä ja palopäällikkö.


    • Kustaa

      Kyllähän niitä sattuu, mutta päätellen autokouluajoneuvojen vakuutusmaksuista, jotka ovat pienemmät kuin tavallisten ajoneuvojen, niin autokouluauto on HARVOIN syyllisenä osapuolena kolhuissa!!!

    • lion

      ..tietääkseni suurin osa näistä kolareista on just jonkun toisen aiheuttamia. Kyllä yhelle tutulle tytölle kävi niin, et joku nainen tuli risteyksestä kylkeen, meni auto aivan paskaksi ja tietty itketti kun autokoulun auton hajotti, mutta tosiaan vika oli kylkeen ajajan.

    • räimii sitä autoa

      Noh, itse en ole vielä kertaakaan ajanut kolaria, tänään tuli kortti.

    • vakavasti....

      ajoharjoittelussa. Punaisia päin paahtoi rattijuoppo.
      Kamalaa romua.
      Opettajaa ja oppilasta irroitettiin autonromusta lähes 60 min.
      Opettaja meni työkyvyttömäksi n. vuoden ajaksi. Oppilaan yms. asioita en tiedä, tai ole kysellyt.
      Se varovaisuus ja tarkkailu on aina muistettava.
      ABECE-tyyppi

      • ...

        Itse ajoin yhen auton oven irti. Se oli parkeerattu tien reunaan yhtääkkiä ovi vaa aukes ja mä en tietenkään ehtinyt reagoida siihen ja lähti se ovi sitten irti. Se oven avaaja jäi loppujenlopuksi syylliseksi. Aluksi se valitti jotain että autokoulu on vastuussa aina onnettomuuden sattuessa...


    • Autokoulussa ja opetusluvilla opettaja on vastuussa ajotunneilla. Jos sattuu onnettomuus, oli se sitten vaikka suistuminen tieltä, niin vastuu on open.

      Jos ope alkaa syytellä tai jopa haukkua oppilasta, niin sellainen ope ei ole alalle sovelias. (harvoin näin varmaan käy ). Mutta niinkuin joku alla jo esitti, niin autokouluautoille sattuu vähemmän onnettomuuksia, kuin "norm"- autoille. Ja tämähän johtuu vain siitä yksinkertaisesta syystä, että autossa on KOKO AJAN TARKKANA NELJÄ SILMÄÄ ETSIMÄSSÄ RISKEJÄ JA AJONOPEUS, TURVAVÄLIT YMS.On aina kohdallaan. Ja Ope elää oppilaan vieressä noin kaksi sekuntia oppilasta edellä, koska hänen ei tarvii ajaa. Eli jos ope näkee jonkun riskin, niin hän alkaa tarkkailla oppilaan havainnointia ja sit toimintaa estääkseen vaaratilanteen muodostumisen. Jos oppilas ei ala reagoida, niin opella on vielä hetki puuttua asiaan joko sanomalla tai viime tipassa käydä käsiksi hallintalaitteisiin.
      Ikävä kyllä liikenneympäristö on ihmiselle tehty liian vaikeaksi, joten myös kouluautoillekin sattuu joskus onnettomuuksia, mutta lähes kaikissa on "syypää" toinen osapuoli.
      "syypää" siksi lainausmerkeissä, että ns. virheetön osapuoli voisi ehkäistä onnettomuuden hyvin usein. Onnistuu sillä, että ei luota toisiin tielläliikkuviin ja omaan oikeuteensa, vaan tarkkailee ympärilleen ja etsimällä etsii riskejä.
      Hmm. voi kuullostaa vaikealta, mutta on kyllä helppoa pienellä treenillä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      249
      9404
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      151
      7695
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      150
      5261
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      151
      4948
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4340
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4164
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1968
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1829
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      290
      1631
    Aihe