jos vakuudet on kunnossa ?
Saako sijoituslainna
osakesäästäjä
2398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lainanimikkeestä en tiedä - sijoituslainoilla kun yleensä tarkoitetaan yristysten investointien ja käyttöpääoman sekä yrityskauppojen rahoittamista - mutta riittävillä vakuuksilla ja tuloilla pankista varmastikin saa lainaa.
Kokonaan toinen asia sitten on, että onko velkarahalla järkevää harrastaa osakesijoittamista. Muutaman vuoden aikana niin Suomessa kuin muuallakin maailmassa on voitu todeta, että mikään ei ole niin varmaa kuin epävarma. Kun sijoitetulle pääomalle kertyy korkomenoja ja mahdolliselle tulolle veroseuraumuksia, niin oletettu tuotto jäänee niin pieneksi, että riskinotto on siihen nähden sangen suuri.
Kaikeen sijoittamiseen sisältyy aina sijoittamisen riski. Saahan sijoitusluoton korot vähentää satunnaisesta myyntivoitosta. Se ei pelaa, joka pelkää. Elämä on täynnä riskejä.