Moi
Muistaako kukaan, mikä onkaan se aika, jolloin pankkikortilla maksettu ostos viimeistään tulee veloittaa tililtä? Olen maksanut 11 päivää sitten pankkikortilla yhden ostoksen, eikä se ole vielä mennyt tililtä.
Yritin kyllä löytää pankin nettisivuilta tätä tietoa, mutta ne on ihan täynnä kaikenlaista osta vakuutus, ota eläketurva, tässä uusi luottokorttitarjous, ym. mainontaa.
Kiitos vastauksistanne.
Muistaako kukaan, mikä onkaan se aika, jolloin pankkikortilla maksettu ostos viimeistään tulee veloittaa tililtä? Olen maksanut 11 päivää sitten pankkikortilla yhden ostoksen, eikä se ole vielä mennyt tililtä.
Yritin kyllä löytää pankin nettisivuilta tätä tietoa, mutta ne on ihan täynnä kaikenlaista osta vakuutus, ota eläketurva, tässä uusi luottokorttitarjous, ym. mainontaa.
Kiitos vastauksistanne.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuluttajaviraston sivuilta löytyi seuraavaa, joka hieman valaisee asiaa, vaikka ei juuri tätä koskekaan:
"Jos yritys ei lähetä minulle laskua sovitussa ajassa, milloin asia vanhenee?
Jos yritys ei ole kolmen vuoden kuluessa muistuttanut tai vaatinut saataviaan kuluttajalta, ei niitä tämän jälkeen tarvitse maksaa. Siksi ainakin suurimmista ostoksista kannattaa säilyttää kuitit ja tiliotteet tämän ajan. Näin on helpompi todistaa maksaneensa ostoksensa, jos yritys jostain syystä laskuttaa jo maksetusta hankinnasta uudelleen.
Myös kaikkia kuitteja luottokorttiostoista on syytä säilyttää siihen saakka, kunnes luottoyhtiö on laskuttanut ostoksen - ja edelleen vielä kolmen vuoden ajan."
Eli jos yrityksellä on oikeus viivytellä laskun lähettämisen kanssa jopa kolme vuotta, niin samoin voisi olettaa että tuo sama kolmen vuoden aikaraja pätee myös siihen että yritys vaatii rahojaan pankkikorttimaksuista.
99,9 % yrityksistä toki laskuttaa pankkikorttiostoksista päivän, parin sisällä, mutta unohduksia ja virheitä voi heillekin sattua. Itseltäni otettiin muutama vuosi tililtä summa ravintolalaskusta, jonka olin maksanut pankkikortilla yli puoli vuotta aiemmin. Tosite oli kai johonkin heillä unohtunut ja sitten löytynyt.
Eli kuluttajalta vaaditaan sikäli tarkkuutta että pitää silmällä mitkä ostokset on jo velotettu ja mitä ei, niin ettei vahingossa pääse käymään niin ettei tilillä ole tarpeeksi rahaa kun velotus yritetään tehdä.
Ulkomuistista muistelen että tuo suositus on 30 vuorokautta. Mutta se ei toki tarkoita sitä, että ellei summaa ole tänä aikana veloitettu, niin saatava olisi vanhentunut (kts. edellisen kirjoittajan kommentti).
Joo, jotain tuota luokkaa se oli, 30 pv. Muistelisin, että jos pankkikorttimaksu on jäänyt veloittamatta, niin sen voi kyllä veloittaa myöhemminkin asiakkaalta, MUTTA siitä täytyy ilmoittaa etukäteen asiakkaalle!
Olin eräässä laivafirmassa kerran töissä, ja meiltä oli jäänyt laskuttamatta iso kasa tax freessä tehtyjä ostoksia, pankki-ja luottokortilla. Meidät velvoitettiin lähettämään ao asiakkaille kirje asiaa koskien, ja siinä mainittiin, minä päivänä kyseiset ostokset veloitettaisiin heidän tililtään. Jos emme olisi reagoineet vuoden sisällä, asia olisi vanhentunut. Meni aika tipalle...mutta just salllituissa rajoissa veloitus tehtiin. Tämä tapahtui 90-luvun lopussa, joten aikasäännöset ovat tietenkin voineet muuttua.
muttet ole aivan varma. Johan nyt kuuluu kummia. Tervetuloa tavallisten kuolevaisten joukkoon.
Onko sulla jotain ongelmia? Jos haluat Kriittistä mollata, niin lisää kortesi tuohon yhteen keskustelun avaukseen, jossa vaaditaan Kriittisen viestien poistamista. Pidetään muut keskustelut asiallisina.
Ps. itse en ole huomannut, että Kriittinen olisi väittänyt tietävänsä kaikesta kaiken. Annat ymmärtää että sinä olisit.
tarkemmin. Toivoitin kriittisen tervetulleeksi meidän tavallisten kuolevaisten joukkoon.
Ostin nahkatakin ja kengät Etelä-Afrikasta Visa luottokortilla. Kauppasummaa ei ole vielä veloitettu. Ostoksistani on jo 12 vuotta.
:) :)
Itse törmäsin sellaiseen tilanteeseen että luottokortti laskussa oli ylimääräisiä auton tankkauksia. Tästä sitten tiedustelin luottoyhtiöltä.
Selvisi että tankkaukset oli ihan oikeita mutta ne oli tehty reilu vuosi ennen kyseistä laskua. Silloin sain Diners clubilta tiedon että heidän kortilla tehdyt veloitukset vanhenevat 2 vuoden jälkeen.
Eli ainakin 2 vuotta on aikaa karhuta korttiveloituksia.