"Ja Herra Sebaot laittaa kaikille
kansoille
tällä vuorella pidot rasvasta, pidot
voimaviinistä,
ydinrasvasta, puhtaasta voimaviinistä.
Ja hän hävittää tällä vuorella verhon,
joka verhoaa kaikki kansat,
ja peiton, joka peittäää kaikki kansakunnat.
Hän hävittää kuoleman ainiaaksi,
ja Herra, Herra pyyhkii kyyneleet kaikkien kasvoilta
ja ottaa pois kansansa häväistyksen kaikesta maasta.
Sillä Herra on puhunut."
Viittaako tämä Jesajan ennustus adventistien mielestä tulevaan, vielä edessäpäin olevaan aikaan vai jo menneisiin tapahtumiin Israelin historiassa? Tässähän puhutaan juhlasta jolloin kuolemakin on hävitetty ja syödään ydinrasvaa (rasvaisia ruokia) ja juodaan ilmeisesti hyvää viiniä (vai olisiko peräti konjakkia?).
Miten tällainen ennustus sopii adventistien oppiin kasvisravinnon suositeltavuudesta ja absolutismista alkoholin suhteen, huomioiden että pitojen järjestäjä on itse Herra.
Herran laittamat pidot kaikille kansoille
3
207
Vastaukset
En tiedä miten sopii kenenkin oppiin, mutta sitä tuskin tarvitsee enää siinä vaiheessa miettiä, kun noihin pitoihin päästään. Eiköhän kaikki ole terveellistä mitä Herra tarjoaa.
- Hessu Hopo
Kannattaa nyt pihistää, että myöhemmin saa kylläkseen.
- juhlat
Niinpä, mistähän rasvasta on kyse?
Mitä voimaviiniä halutaan juoda?
Teurastetaanko ja tapetaan taivassa eläimiä, että onko se eläinrasvaa?
Jes 35:25. Susi ja lammas käyvät yhdessä laitumella, ja leijona syö rehua niinkuin raavas, ja käärmeen ruokana on maan tomu; ei missään minun pyhällä vuorellani tehdä pahaa eikä vahinkoa, sanoo Herra.
Onko Pyhän Hengen viini voimaviiniä jo tänään??
Siinä taitaisi olla ilo nytkin karkeloida, puhdas sydän, Kristuksessa jonka täyttä Pyhä Henki, Halleluja! Ei tarvitse maailman törppöjä maistella taivaallinen voimaviini toimii tänään! Nauttikaamme!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87955Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939