Vero vuokratulosta

Vuokrasin omistamani asunnon. Mitä verottajalle pitää ilmoittaa ? Saako yhtiövastikkeen vähentää vuokatulosta ?Ilmoitetaanko vuokratulo verottajalle bruttona vai nettona ? Pitääkö veroilmoituksen mukaan liitää vuokarasopimus ?
79904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Veroa maksetaan tulosta, joka jää hoitovastikkeen jälkeen. Ilmoittamista varten on ainakin ennen ollut erillinen lomake, johon täytetään tarvittavat tiedot. Vuokrasopimusta ei pitäne liittää veroilmoitukseen. Jos asunto on ollut viime vuoden vuokralla etkä ole maksanut vuokratulostasi ennakkoveroa, varaudu mätkyihin! Jatkossa tulet saamaan ennakkoveromaksulaput, jolla maksetaan veroa pitkin vuotta.

Verohallinnon sivulta (lomakkeet-osio) löytyi tuo mainitsemani lappunen, jolla vuokratulot ilmoitetaan: http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=2481;201815

Äänestä
  • "Jos asunto on ollut viime vuoden vuokralla etkä ole maksanut vuokratulostasi ennakkoveroa, varaudu mätkyihin!"

    Ei ole mitään syytä pelätä mätkyjä. vuokratulosta ei nimittäin ole pakko maksaa ennakkoveroa. Verot voi ihan hyvin maksaa jäännösveroina. Mitään lisäveroa eli mätkyä siitä ei seuraa jos vain ilmoittaa kaikki tulonsa.

    Äänestä

  • Lisään vain, että vuokratulojen verot voi kerryttää myös verokortilla.

    Äänestä

  • Ville varoittaa, että ellei vuokratulon veroja makseta ennakkoverona, tulee mätkyjä. Tuo pitää ampua heti alas. Ei varmasti mätkäytä verottaja siitä. On täysin verottajan asia miten veronsa kerää. Verovelvollisen ei tarvitse huolehtia ennakoista ellei verottaja ennakolappua lähetä. Veron voi maksaa ihan hyvin vasta lopullisessa verotuksessa ilman sanktioita.

    Äänestä

  • tarvi vaatia kirjoitti:

    Ville varoittaa, että ellei vuokratulon veroja makseta ennakkoverona, tulee mätkyjä. Tuo pitää ampua heti alas. Ei varmasti mätkäytä verottaja siitä. On täysin verottajan asia miten veronsa kerää. Verovelvollisen ei tarvitse huolehtia ennakoista ellei verottaja ennakolappua lähetä. Veron voi maksaa ihan hyvin vasta lopullisessa verotuksessa ilman sanktioita.

    Pahoittelut väärästä termistä. Pointtini oli tosiaan se, että ne verot tulevat myöhemmin maksettaviksi, ja tällöin summa voi tuntua suurelta, jos siihen ei ennakkoon ole varautunut.

    Äänestä

  • Ville kirjoitti:

    Pahoittelut väärästä termistä. Pointtini oli tosiaan se, että ne verot tulevat myöhemmin maksettaviksi, ja tällöin summa voi tuntua suurelta, jos siihen ei ennakkoon ole varautunut.

    Vielä lisäyksenä tuohon edelliseen, että jatkuvia vuokratuloja ei voi maksaa jäännösveroina, vaan ne pitää maksaa joko ennakkoina tai ottaa ne verokortille.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Vielä lisäyksenä tuohon edelliseen, että jatkuvia vuokratuloja ei voi maksaa jäännösveroina, vaan ne pitää maksaa joko ennakkoina tai ottaa ne verokortille.

    hitto. ei näy toi lomake? missä vika?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


osakas kirjoitti:

Vuokrasin omistamani asunnon. Mitä verottajalle pitää ilmoittaa ? Saako yhtiövastikkeen vähentää vuokatulosta ?Ilmoitetaanko vuokratulo verottajalle bruttona vai nettona ? Pitääkö veroilmoituksen mukaan liitää vuokarasopimus ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu