Jt:t opettavat, että Raamattu on tieteellisesti ja historiallisesti todenmukainen. Minkä verran VT-seura on tutkinut tieteellisesti näitä faktoja? Tiede on monin osin kumonnut Raamatun historiallisen ja luonnontieteellisen totuuden. Kuinka tähän suhtaudutaan?
Sopusointuinen
läpinäkymätön
6344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Raamattu ei ole historian- tai luonnontieteiden oppikirja, mutta silloin kun se näitä aihealueita käsittelee, se tekee sen totuudenmukaisesti.
ottaa historiasta ja tieteestä itselleen sopivia ja uskontoaan tukevaa tietoa!!
Lainaus: "Raamattu ei ole historian- tai luonnontieteiden oppikirja, mutta silloin kun se näitä aihealueita käsittelee, se tekee sen totuudenmukaisesti."
Ei voi olla totta. Nyt eletään 2000-lukua, ei 1300-lukua. Nuo lauseet osoittavat niin karmeata tyhmyyttä, ettei se edes naurata. Mikähän Raamatun esittelemä luonnontieteellinen asia pitäisi paikkansa?
on. Miksi järkevät ihmiset keskustelevat tällä palstalla tosisaan? Voihan olla että ei kaikki.
Raamatun sanaa on käytetty sodissa ja muissa ihmistä pahoinpitelevässä mielessä.
Jt:kin käyttävät aseena Raamattua hallitessan omiaan. Yksi, eikä suinkaan vähin, ole verioppi. mielestäni kukaan ei voi kieltää verta käyttämästä sen paremmin syömiseen kuin verensiirtoihinkaan.
Tämä on vanhaa valoa jo Raamatunkin valossa. Jt:t vaan sekoittavat vanhan ja uuden liiton.
tä. Kiitos mielipiteestä. Toivottavasti saamme lisää.
Lainaus: "Raamattu ei ole historian- tai luonnontieteiden oppikirja, mutta silloin kun se näitä aihealueita käsittelee, se tekee sen totuudenmukaisesti."
Lue nyt hyvä ihminen tuolta linkistä millaista superpuppua väität "totuudenmukaiseksi".
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam2.html