minkälaisia kauppakeskuksia espoossa on? Onko yhtään ikean vieressä? tietoa kaipaava... =)
ikea
haluaisin tietää
6787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ikean vieressä ei taida mitään olla, mutta kun tuut vähän sieltä ulos rannikon suuntaan, löytyy Iso Omena (Matinkylä-Olari) ja siitä länsiväylää suoraan Hesaan, joudun Kamppiin. Matkan varrella leppävaarassa on Sello, siinä bussi-, taksi- ja juna-aseman vieressä. Vai mitä ne nyt onkaan.
Jos järjestykseen haluat, niin:
1. Sello
2. Kamppi
3. Omena
Bussilla pääsee parhaiten Kamppiin. Noi muut voi olla vähän ongelmallisissa paikoissa.
Onhan Ikean vieressä Retail Park. Siinä on ainakin jotain mööpelikauppoja.
"Bussilla pääsee parhaiten Kamppiin. Noi muut voi olla vähän ongelmallisissa paikoissa."
Ja miten Sello muka on ongelmallisessa paikassa? Lähes kaikki esim Ikean kulmalta tulevat dösät kulkee Leppävaaran läpi, ja siellähän se Sello on. Jos Helsinkiin pääsee ni kyllä ny pitäs päästä Leppävaaraanki, koska se kun on liikenteen solmukohdassa, mistä rantarata mene läpi ja dösiä menee säteittäin ympäri espoota. Ikea on espoonkeskuksen kulmilla ja Espoon keskuksesta junalla Helsinkiin mentäessä mennään leppävaaran läpi.
Sitäpaitsi Kamppi ei ole Espoossa, vaan Helsingissä :)
Aivan Espoon Ikean kulmilla ei varsinaista isoa kauppakeskusta ole, mutta Leppävaarassa on Sello, joka on Itäkeskuksen jälkeen pohjoismaiden suurin kauppakeskus. Riippuu nyt ihan mistäpäin olet tulossa.
Esim Ikean luota pääset vaikka dösällä 270 Leppävaaraan, muitakin on mutten just muista numeroita. Tai voit mennä Espoonkeskukseen ja ajaa sieltä paikallisjunalla Leppävaaraan. Aivan Sellon edessä on Leppävaaran joukkoliikenneterminaali, jossa on juna-asema ja dösäasema. Esim tuo 270 ajaa Leppävaaran läpi, ja Selloa ei voi olla huomaamatta.
Jos olet tulossa Helsingin suunnalta, niin Leppävaaraan pääsee helposti esim paikallisjunalla, kaikki Espooseen ja kirkkonummelle menevät junat pysähtyy Leppävaarassa. Leppävaaraan tulevat dösät lähtee Elielinaukiolta.
Niin, kävin tuossa ikeassa että naapurissa ja löytyipä jopa tasokkaita liikkeitä aivan ikean naapurista. On Sotkaa ja Askoa vieritysten ja muuten unohtamatta tuota Iittalan Arabian myymälän täysin syrjässä ja pimennossa mainostamatonta olevaa myyntipistettä.
Tuntuu ihmeelliseltä sekin, että olimme viime vuonna ainoa aviopari joka osti todella tuotteita yli 1000, euron hinnalla VISAlla.
----