Mitä mieltä olette kun markkinoilta löytyy tällainen maksullinen puhelin palvelu lapsille josta voi muksut kuunnella satuja?
Satupuhelimesta
tattis
4194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos on ryöväystä niin kantsii varmaan pitää pennut poissa puhelimesta.
Toisaalta, eikös lapsille suunnatusta mainonnasta ole just tehty jotain uusia ohjeita?
Ei mun mielestä tossa mitään pahaa oo, kunhan se on ihan asiallinen juttu ja hinta kohdallaan. Mä itte aattelen että pahempaa on jos lapset saa vapaasti soittaa mihin tahtoo esim. aikuisten viihdelinjoille
Muistaisin, että jossain olisin nähnyt mainoksen kyseisestä palvelusta ja siinä oli että hinnaksi tulisi n. 5 € / satu. Ja että satu vaihtuisi viikottain ja mikä tärkeintä, puhelu katkeaa sadun loputtua eli ei tule "ylimääräistä" laskua. Voishan sitä kokeilla, jos olisi lapsia... =)
On törkeää ja surullista, että lapsen pitäisi soittaa maksulliseen palveluun kuullakseen sadun.
Silloin on kotona jotain pielessä.
Ja siitä sitten joku törkeästi hyötyy.
Lakihan jo sanoo, ettei lapsen maksullisiin palveluihin soittamista puheluista saa laskuttaa. Se on siis laitonta.