Maataloustuki tappaa ja maksaa. Ymmärrettävää asiaa ainakin kauppatieteitä opiskelleille.
http://www.vapaasana.net/sisalto.php3?id=538
http://www.vapaasana.net/sisalto.php3?id=538
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maataloustuki tappaa maanviljelijöitä ja karjanhoitajia. Se suunnaton työmäärä, stressi, syynäys, parjaus - ja toimeentulovaikeudet koko ajan niukkenevan tuen varassa, kun itse tuotteista ei makseta juuri mitään. Niskassa on lisäksi armeija tarkastajia, miljoona pykälää ja demarien syvään pinttynyt maalaisviha.
Kauppatieteen opiskelijan kannattais laajentaa katsontaa vähän enemmän.
Jos maataloustukia ei makseta miten käy elintarvikkeille. 2 vaihtoehtoa ne joko kallistuvat tukien verran tai elintaevikkeet tuodaan muualta.
Mitenkä sitten käy kun elintarvikkeet tuodaan muualta ja suomessa ajetaan alas tuotanto ja tulee jonkinlainen kriisi(katovuosi tms.). Meinaatko että esim. virolaiset myyvät kaikki elintarvikkeet suomeen ja näkevät itse nälkää?
Mites toinen näkökulma, tuotetaan esim. Virossa elintarvikkeet ja suomesta ajetaan tuotanto alas 10 vuoden päästä virossa elintaso samaa luokkaa kuin muuallakin länsimaissa siitä seuraa että elintarvikkeiden hinnat nousevat eli tilanne on sama kuin nyt suomessa joko kalliit elintarvikkeet tai tukisysteemi.
Ei pitäis puhua kun ei käsitä asioista mitään.
Totta joka sana jonka kirjoitit. Erittäin hyvä kirjoitus.
Suomeen on saatu demareitten toimesta viha ja kyräily maatalouden parissa työskentelevistä ihmisistä. Aivan kuin maatalouden työt eivät olisi yhtä tarpeellisia kuin toimiston, teollisuuden ja rahamaailman parissa työskentelevien.
Ihmettelen talouselämää lukeneitten (myöskin opetusohjelmien) lyhytnäköistä ja suppeaa elämänasennetta. Nykyisin koulutetaan sektoriputken lailla ajattelevia ja sitä kautta toimivia ihmisiä työelämään. Puistattava tulevaisuuden näkymä.
On muuten sanonta että, "ei ole mitään niin tärkeää kuin puutarhanhoito ja maatalous"